Super League: Βέροια - Πλατανιάς 0 - 0

Ο Πλατανιάς φτάνει τους 9 βαθμούς μετά από τον βαθμό της ισοπαλίας που πήρε στη Βέροια και παραμένει μακριά από τη διακεκαυμένη ζώνη. Η Βέροια, αντιθέτως, με τον έναν πόντο έφτασε τους 6 και δεν έχει καταφέρει να βγει εκτός. Επόμενος αγώνας της στην Κέρκυρα για τη μάχη της 13ης θέσης, ενώ οι Κρητικοί θα επιστρέψουν στον βορρά και συγκεκριμένα στο "Καυτανζόγλειο" την άλλη Δευτέρα για τον αγώνα με τον Ηρακλή

Τα στατιστικά του αγώνα

Ο Θωμάς Γράφας, σημείωσε: "Νομίζω ότι είχαμε πολλές ελλείψεις. Ο Πλατανιάς κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Αν δεν κάνει λάθος, μου είπαν ότι η φάση του γκολ ίσως έπρεπε να μετρήσει. Ο Πλατανιάς δεν είχε καμία τελική από οργανωμένη επίθεση. Παρά τις ελλείψεις, η ομάδα ήταν πολύ καλή και αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά".

Ο συνεργάτης του Γιώργου Παράσχου, δήλωσε: "Έδειχνε ότι το παιχνίδι θα πάει καλά στα πρώτα λεπτά. Μετά δεν ήταν ό,τι καλύτερο για μας. Ήταν μέτριο, αγχωτικό παιχνίδι και το 0-0 ήταν δίκαιο"

Τέλος αγώνα

90+5' Κίτρινη κάρτα στον Λόπεθ για καθυστέρηση σε εκτέλεση φάουλ

90+3' Ο Μαλόν το πλάγιο προσπαθώντας να φέρει την μπάλα στην περιοχή, του γλιστράει και φτάνει στον Άρσε εκτός αυτής, ο οποίος πέφτοντας και στρίβοντας το κορμί του σουτάρει, στην αγκαλιά του Σωτηρίου

90+2' Ο Μελίσσης παίρνει τη θέση του Σισίνιο

90+1' Ο Μενδρινός ζητάει φάουλ σε μαρκάρισμα του Μαλόν, δέχεται κίτρινη κάρτα

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

4/20 - 4/19 τα γεμίσματα

89' Κίτρινη και στον Βάντερσον για σκληρό μαρκάρισμα

89' Γέμισμα για τον Βίτι που φτάνει μέχρι τη γραμμή του άουτ, βγάζει σέντρα από δεξιά, ο Χαροντάκης δεν προλαβαίνει να πάρει την κεφαλιά

88' Νέα κίτρινη, αυτήν τη φορά στον Στανισάβλιεβιτς για σκληρό μαρκάρισμα

86' Ο Ναβαλόφσκι στη θέση του Βασιλαντωνόπουλου

86' Δυνατό φάουλ στον Ντεβέσα από τον Λινάρδο, πρώτη κίτρινη στον αγώνα

82' Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Χαροντάκης στη θέση του Μεληκιώτη

Χωρίς αλλαγές η Βέροια μέχρι στιγμής

78' Ο Γουνδουλάκης αποχωρεί και δίνει το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Μενδρινό. Στη θέση του ο Ντεβέσα

55%-45% η κατοχή της μπάλας

Βέροια και Πλατανιάς προέρχονται από σερί τεσσάρων και τριών αγώνων δίχως νίκη σε πρωτάθλημα και κύπελλο και δύσκολα θα αλλάξει αυτό, με συνέπεια αμφότερες οι ομάδες να μείνουν χαμηλά στη βαθμολογία

Ο Πλατανιάς δεν μπορεί να αλλάξει πέντε πάσες, αλλά η κατοχή της Βέροιας δεν έχει αποτέλεσμα, αφού ο Βίτι δεν συμμετέχει στις επιθέσεις και οι Σισίνιο - Άρσε δεν μπορούν να βρουν ούτε τους εξτρέμ, λόγω της καλής άμυνας των Κρητικών

64' Εκτέλεση φάουλ του Βίτι με το αριστερό από κεντρική θέση και περίπου 10 μέτρα εκτός περιοχής, η μπάλα ένα μέτρο από το παραθυράκι του Σωτηρίου

63' Ο Στανισάβλιεβιτς στη θέση του Γκνιάτιτς και ο Τσουράκης στη θέση του Μανούσου για τον Πλατανιά

59' Στο έδαφος ο Γκνιάτιτς με μυικό πρόβλημα, θα γίνει αλλαγή

55' Ο Σισοκό στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πλατανιά με κεφαλιά μετά από την εκτέλεση φάουλ του Σισίνιο, αλλά ο βοηθός ακυρώνει σωστά τη φάση λόγω οφσάιντ

Ο Άρσε πέφτει δυνατά πάνω στον Καρυπίδη και τραυματίζεται στο πρόσωπο. Αποκομίζει ένα πρήξιμο κάτω από το αριστερό μάτι

54' Εκτέλεση φάουλ του Άρσε με γέμισμα, αναμπουμπούλα στην περιοχή, δεν απομακρύνει κανείς και εν τέλει ο Μεληκιώτης κάνει φάουλ στον Γιακουμάκη και η φάση λήγει

48' Ο Μαλόν ανεβαίνει και δέχεται την μπάλα στη γωνία της περιοχής, σουτάρει πολύ δυνατά με το δεξί, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σωτηρίου

Σέντρα στο 2ο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο προπονητές

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Ημίχρονο στην αναμέτρηση

44' Ο Μεληκιώτης κλέβει και εφορμά στην αντίπαλη περιοχή σε συνθήκες αντεπίθεσης, πέφτει πάνω στον Μπανανά για να εκμαιεύσει πέναλτι, καμία παράβαση και ο Πλατανιάς παίρνει την μπάλα

41' Παράλληλη μπαλιά του Γουνδουλάκη, ο Μενδρινός δεν μπορεί να σουτάρει, η μπάλα περνάει και φτάνει στον Στάθη που επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή, δυνατά άουτ

40' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άρσε από τα 27-28 μέτρα και αριστερά, ο Σωτηρίου μπλοκάρει εύκολα

34' Ο Βασιλαντωνόπουλος αποφεύγει όμρφα τον Γκνιάτιτς από δεξιά, γυρίζει στο πέναλτι για τον Άρσε, πλασέ, αλλά η μπάλα κοντράρει στον Καρυπίδη και ο Σωτηρίου μπλοκάρει εύκολα, στην πρώτη τελική της Βέροιας

30' Ο Μανούσος βρίσκει ωραία με το εξωτερικό τον Μενδρινό στη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής, αυτός φτάνει μέχρι τη γραμμή του άουτ, σεντράρει, αλλά ο Λόπεθ πηδάει και πιάνει την μπάλα, πριν τη σπρώξει σε κενή εστία με το κεφάλι ο Γιακουμάκης

Από τη στιγμή που ο Σισίνιο δέχθηκε εντολή από τον Θωμά Γράφα να παίζει πιο κεντρικά μαζί με τον Άρσε, η Βέροια έχει πάρει την κατοχή της μπάλας και την κυκλοφορεί καλύτερα. Οι οδηγίες του Γιώργου Παράσχου για καλύτερα τρίγωνα μεταξύ Γουνδουλάκη - Μανούσου - Γιακουμάκη δεν έχουν πιάσει τόπο μέχρι στιγμής

50%-50% η κατοχή της μπάλας, 5:40 - 4:56 σε καθαρό χρόνο

26' Κόρνερ του Άρσε από δεξιά, η μπάλα περνάει από τον Ασίγκμπα και χάνεται η κατοχή

21'  Κόρνερ από αριστερά, εκτέλεση με πάσα και σέντρα στο πρώτο δοκάρι, ο Γκνιάτιτς την κεφαλιά, πολύ μακριά

Η Βέροια έχει ανέβει ορισμένα μέτρα και κυκλοφορεί για πρώτη φορά για ώρα την μπάλα στο γήπεδο του Πλατανιά. Παιχνίδι κυρίως από δεξιά, με της προωθήσεις του Μαλόν και τις συνεργασίες με Άρτσε και Σισίνιο

10' Καλή κίνηση του Γουνδουλάκη στην πλάτη της άμυνας της Βέροιας, αλλά όταν υποδέχεται την μπαλιά του Μενδρινού, είναι οφσάιντ και το γκολ δεν μετράει

7' Ο Γιακουμάκης έξω από την περιοχή του Λόπεθ, προσπαθεί να βρει χώρο για το δεξί του, αλλά πιάνει πολύ κακό σουτ, με την μπάλα να φεύγει εκτός γηπέδου

Πιέζει στα 3/4 του γηπέδου ο Πλατανιάς, ιδίως με τους Μανούσο, Γιακουμάκη, προσπαθώντας να προκαλέσει λάθος σε μία άμυνα που δεν έχει ξαναπαίξει μαζί έτσι

3' Γρήγορη εκτέλεση πλαγίου από τον Στάθη, η μπάλα στην περιοχή, ο Γιακουμάκης από πολύ πλάγια θέση και δεξιά, σουτάρει, άουτ

Σέντρα στην αναμέτρηση

Σε λίγα λεπτά θε ξεκινήσει η  αναμέτρηση της Βέροιας με τον Πλατανιά για την 9η αγωνιστική της Super League.

Βέροια: Λόπεθ, Βασιλαντωνόπουλος, Μαλόν, Ασίγκμπα, Σισοκό, Γκονθάλεθ, Καλί, Βίτι, Άρτσε, Λινάρδος, Μεληκιώτης

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Στάθης, Καρυπίδης, Μπανανά, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Γουνδουλάκης, Μενδρινός, Μουνάφο, Γιακουμάκης, Μανούσος

Ο πάγκος της Βέροιας: Καντιμοίρης, Ναβαλόφσκι, Μελίσσης, Μαυρίας, Τομάς, Χαροντάκης, Αντώνης

Ο πάγκος του Πλατανιά: Κοκκαλάς, Κάργας, Αποστολόπουλος, Ντεβέσα, Στανισάβλιεβιτς, Τσουράκης, Ντίνας

Αμφότερες οι ομάδες προέρχονται από άσχημα σερί. Οι γηπεδούχοι μετρούν τέσσερις αγώνες δίχως νίκη, με τελευταία αποτυχία τη μεσοβδόμαδη ήττα στο 95' στην Τρίπολη απέναντι στον Αστέρα για το Κύπελλο Ελλάδας. Νωρίτερα, είχαν φέρει το 1-1 με τον Παναθηναϊκό στη μακεδονική πόλη, είχαν ηττηθεί 1-0 στο Περιστέρι και είχαν κρατήσει στο 0-0 τον ΠΑΟΚ, σε ένα ομολογουμένος δύσκολο πρόγραμμα. Ως εκ τούτου, αυτήν τη στιγμή βρίσκονται χαμηλά στη βαθμολογία με 5 βαθμούς και στοχεύουν στις επόμενες αγωνιστικές, με πιο βατό πρόγραμμα, να βρουν νίκες, αρχής γενομένης κόντρα στον Πλατανιά.

Οι Κρητικοί, από την πλευρά τους, μετά από το αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών στην εκκίνηση της σεζόν, μετρούν τρεις σερί ήττες. Τελευταία, στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" κόντρα στον Ολυμπιακό με 3-0, σε ένα παιχνίδι όπου παρατάχθηακαν με πολλούς αναπληρωματικούς. Προηγήθηκαν η ήττα 2-0 στην Τρίπολη από τον Αστέρα και η εντός έδρας ήττα 1-0 από την Ξάνθη, με συνέπεια να "κολλήσουν" στους 8 βαθμούς.

Στο παρελθόν, οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες οκτώ φορές και μετρούν από δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Στη Βέροια, η τοπική ομάδα έχει το προβάδισμα με δύο νίκες, ενώ υπάρχει και μία ισοπαλία και μία ήττα, πέρυσι με 1-0 από γκολ του Μενδρινού