Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ΤΣΣΚΑ!

Μετά από ένα από τους πιο συγκλονιστικούς τελικούς της ιστορίας η ΤΣΣΚΑ νίκησε στο Βερολίνο την Φενέρμπαχτσε (101-96, κ.α. 83-83) και επέστρεψε στην κορυφή της Ευρώπης για πρώτη φορά από το 2008.

Ο Δημήτρης Ιτούδης νίκησε τον… δάσκαλο και κουμπάρο του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς και έγινε ο δεύτερος Έλληνας προπονητής μετά τον Γιώργο Μπαρτζώκα που κατακτά τον τίτλο της Ευρωλίγκας. Πρώτος τίτλος Ευρωλίγκας για τον Μίλος Τεόντοσιτς μετά από έξι αποτυχημένες προσπάθειες σε Φάιναλ Φορ. Εκτός από τον Τεόντοσιτς την... κατάρα και τα φαντάσματα, ξόρκισε συνολικά η ΤΣΣΚΑ, η οποία έχασε τον τίτλο στον τελικό στην Πόλη μετά από απίστευτη ανατροπή από τον Ολυμπιακό και ξανά με... θύτη τον Ολυμπιακό έχασε με μεγάλη ανατροπή τον ημιτελικό στο Φάιναλ Φορ της Μαδρίτης, την περασμένη σεζόν.

Η ΤΣΣΚΑ πιο ισορροπημένη επιθετικά, με 3/4 τρίποντα και σερί 8-0 με πέντε πόντους του Αντρέι Βορόντσεβιτς και ένα τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς ξέφυγε με 15-11 λίγο μετά το 4’ και με νέο τρίποντο του Κόρι Χίγκινς και δύο βολές του Τεόντοσιτς με 20-15  2’ και 16’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Η ρωσική ομάδα με τον Κάιλ Χάινς να κάνει πολύ καλή αμυντική δουλειά στην ρακέτα ανάγκαζε την Φενέρμπαχτσε σε συνεχόμενα άστοχα τρίποντα. Με γκολ φάουλ του Ρίκι Χίκμαν από επιθετικό ριμπάουντ και δύο βολές του Αμερικανού γκαρντ, ωστόσο, η τουρκική ομάδα ισοφάρισε σε 20-20 με 47’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με ισχνό προβάδισμα (22-20) της ΤΣΣΚΑ μετά από καλάθι του Βίκτορ Κχριάπα από επιθετικό ριμπάουντ.

Με δύο βολές του αρχηγού της ρωσικής ομάδας, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 24-20 στο πρώτο ενάμιση λεπτό της δεύτερης περιόδου. Η Φενέρ απάντησε με τρίποντο του Μπόμπι Ντίξον, τρεις βολές του Πέρο Άντιτς και μια του Έκπε Ούντο, και προσπέρασε με 27-26, 6’ και 47’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η ρωσική ομάδα κυριάρχησε στην συνέχεια με τον Τεόντοσιτς να καθοδηγεί πολύ καλά τους συμπαίκτες του που έβρισκαν σκορ μετά από πολύ καλές συνεργασίες και με διεισδύσεις, τον Χάινς να είναι «βράχος» στην άμυνα και γενικά την άμυνα να λειτουργεί εξαιρετικά.

Το ξέσπασμα της «αρκούδας»

Με σερί 6-0 η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε με 32-27 με 5’ και 25’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και με σερί 10-0 στα τελευταία 3’ και 16’’ της δεύτερης περιόδου… εκτόξευσε την διαφορά στους 20 (50-30 σκορ πρώτου ημιχρόνου), ενώ η ομάδα του Ομπράντοβιτς βρισκόταν σε πανικό! Ο Τεόντοσιτς με 10 πόντους και 3 ασίστ και ο Χίγκινς με 10, επίσης, πόντους με 2/2 τρίποντα ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της ρωσικής ομάδας στο πρώτο μέρος. Η ΤΣΣΚΑ έδωσε στο πρώτο ημίχρονο 12 ασίστ και κατά συνέπεια ήταν πολύ εύστοχη (11/16 δίποντα και 6/12 τρίποντα).

Η Φενέρμπαχτσε βγήκε με ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο για να πιέσει σε όλο το γήπεδο αμυντικά την ρωσική ομάδα, κατάφερε να οδηγήσει τον αντίπαλο της σε «φθηνά» λάθη, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες λόγω επιπολαιότητας στην επίθεση – με εξαίρεση τον Κώστα Σλούκα που ήταν ο μόνος που λειτουργούσε με «καθαρό μυαλό» - και της φοβερής αστοχίας του Γιαν Βέσελι από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» (1/10 βολές μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο)! Έτσι η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 16 (69-53 σκορ τρίτης περιόδου), ενώ η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε και με 21 (63-42) με τρίποντο του Τεόντοσιτς 2’ και 35’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου.

Η ανατροπή της Φενέρ

Με την αμυντική πίεση να συνεχίζεται, δύο καλάθια του Έκπε Ούντο και γκολ φάουλ του Πέρο Άντιτς, η Φενέρ κατέβασε την διαφορά στους 12 (72-60) 7’ και 19’’ πριν την λήξη του τελικού. Οι ρόλοι είχαν αντιστραφεί, καθώς η ρωσική ομάδα έδειχνε να έχει πανικοβληθεί από την αντεπίθεση της Φενέρ. Με τέσσερις ακόμη πόντους του Ούντο και δύο βολές του Ντατόμε, η τουρκική ομάδα κατέβασε την διαφορά στους 8 (74-66) με 5’ και 41’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Με τρίποντο του Ντατόμε και δύο βολές του Άντιτς η Φενέρ πλησίασε ακόμη περισσότερο (77-71) 4’ και 28’’ πριν την λήξη του τελικού.

Με τον Ούντο ασταμάτητο, τρίποντο του Ντίξον στο τρανζίσιον και διείσδυση του Αμερικανού γκαρντ, η τουρκική ομάδα έφτασε σε… απόσταση βολής (79-78) με δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Ο Ούντο έχασε διπλή ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στην Φενέρ και με 48’’ να μένουν για την λήξη του τελικού, ο Ντε Κολό έδωσε… ανάσα με λέι απ (81-78) στην ΤΣΣΚΑ μετά από εκπληκτική ασίστ του Τεόντοσιτς. Ο Ντίξον, ωστόσο, εκτέλεσε πολύ γρήγορα και με τρίποντο ισοφάρισε (81-81) 43’’ πριν το τέλος του αγώνα.

«Ζωντανή» η ΤΣΣΚΑ και νίκη στην παράταση

Ο Ντε Κολό έκανε κίνηση προς την ρακέτα στην επίθεση της ρωσικής ομάδας, «τράκαρε» στον Ούντο και ο Σλούκας, του έκλεψε την μπάλα και στην συνέχεια κέρδισε βολές. Με «κρύο αίμα» ο 26χρονος διεθνής γκαρντ έδωσε προβάδισμα (83-81) με 20’’ να απομένουν για την λήξη του τελικού. Στην επίθεση της ΤΣΣΚΑ ο Ντε Κολό αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Κρχιάπα με φόλοου ισοφάρισε (83-83) με 1,9’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Ο Ούντο αστόχησε σε σουτ υπό πίεση από το ύψος του φάουλ και ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο άρχισε με τρίποντο του Σλούκα (86-83), αλλά η ρωσική ομάδα πιο ψύχραιμη και με επιμέρους σκορ 8-2 με τέσσερις πόντους του Ντε Κολό, προσπέρασε με 91-88, 2’ και 10’’ πριν την λήξη της παράτασης. Ο Ντε Κολό είχε… κρύο αίμα από την γραμμή της φιλανθρωπίας (93-90) με 1’ και 38’’ να απομένουν για το τέλος της παράτασης και μετά την άστοχη διείσδυση του Γάλλου γκαρντ, ο Χάινς με φόλοου έκανε το 95-90, 1’ και 2’’ πριν την λήξη. Στην επίθεση της Φενέρ, ο Κχριάπα έκοψε τον Κάλινιτς και ο Ντε Κολό ήταν ξανά εύστοχος στις βολές (97-90) με 40’’ να απομένουν για το τέλος της παράτασης.Ο Ντίξον ευστόχησε σε τρίποντο με ταμπλό (97-93) 32’’ πριν την λήξη, αλλά ο Τεόντοσιτς έβαλε τις βολές (99-93) με 17’’ να απομένουν για την λήξη. Ο Ντατόμε ευστόχησε σε τρίποντο από την γωνία (99-96) 7,5’’ πριν το τέλος, αλλά ο Ντε Κολό με δύο βολές… σφράγισε την νίκη της ΤΣΣΚΑ (101-96) με 6,2’’ να απομένουν για την λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 30-50, 53-69, 83-83 κ.α., 96-101 α’ παρ.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 5, Χερσέκ, Ούντο 16 (11 ριμπ.), Μαχμούτογλου, Άντιτς 16 (1), Μπογκντάνοβιτς 6, Σλούκας 10 (2), Ουγκουρλού, Βέσελι 7 (1/10 1π.), Κάλινιτς 3 (1), Ντίξον 17 (5), Ντατόμε 16 (3).

ΤΣΣΚΑ (Χίκμαν): Ντε Κολό 22 (1), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 19 (3), Φριντζόν, Νίκολς, Τζάκσον 8, Κορόμπκοφ, Βοροντσέβιτς 11 (1), Χίγκινς 12 (2), Χριάπα 10 (2), Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 15.