Κολομβία - Ελλάδα 3 - 0 τελικό: Μουντιάλ 2014

Βαριά ήττα για την Εθνική μας με 3-0 από την Κολομβία στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου του Μουντιάλ.
Η Εθνική πρέπει να κοιτάξει πλέον το επόμενο ματς κόντρα στην Ιαπωνία.
Αρμέρο, Γκουτιέρες και Ροντρίγκες οι σκόρερ της Κολομβίας.

Το «φιλμ» του αγώνα

Ξεκίνησε το παιχνίδι

1' Η Εθνική για πρώτη φορά στην επίθεση. Ο Κατσουράνης προσπάθησε να βρει τον Γκέκα χωρίς αποτέλεσμα.

2' Ιμπάρμπο και Γκουτιέρεζ συνεργάστηκαν, όμως ο Παπασταθόπουλος παραχώρησε πλάγιο άουτ.

4' Δεύτερη επίσκεψη της Κολομβίας στα καρέ μας. Η ελληνική άμυνα λειτούργησε ορθά.

5' Πρώτο σουτ για την Ελλάδα. Ο Μανιάτης από μακριά δεν αιφνιδίασε τον Οσπίνα.

5' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΛΟΜΒΙΑ. Σκόρερ ο Αρμέρο. Μετά την παράλληλη μπαλιά ο Αρμέρο σούταρε, η μπάλα άλλαξε πορεία στο πόδι του Μανωλά και κατέληξε στα δίχτυα αιφνιδιάζοντας τον Καρνέζη.

6' Σουτ από τον Κονέ η μπάλα άουτ. Ο Σαμαράς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά. Καλή στιγμή για την Ελλάδα.

10' Φάουλ για την Ελλάδα σε καλό σημείο. Το κέρδισε ο Τοροσίδης από τον Ιμπάρμπο. Ο Χολέμπας έστειλε τη μπάλα πάνω στο τοίχος.

15' Η Εθνική παρά το γκολ που δέχθηκε προσπαθεί να αντιδράσει και δεν δείχνει να έχει καταβληθεί ψυχολογικά.

17' Ο Μανωλάς νίκησε τον Ιμπάρμπο στην προσωπική μονομαχία μέσα στην περιοχή της Ελλάδας.

23' O Σαλπιγγίδης δεν προλαβαίνει τη μπάλα. Άουτ και συνέχεια του αγώνα από τον Οσπίνα.

25' Ο Ιμπάρμπο ξεπέρασε τον Σαλπιγγίδη, όμως η προέλασή του σταμάτησε από τον Κώστα Μανωλά.

26' Κίτρινη στον Σάντσες για μαρκάρισμα πάνω στον Σαμαρά.

28' Δεύτερη καλή στιγμή για την Ελλάδα. Ο Τοροσίδης δεν έπιασε καλά την κεφαλιά μέσα στην περιοχή των Κολομβιανών και η μπάλα πέρασε άουτ.

34' Κόρνερ για την Ελλάδα. Το κέρδισε ο Τοροσίδης από τον Αρμέρο! Απομάκρυνε η άμυνα της Κολομβίας.

37' Κόρνερ για την Κολομβία. Μετά τον Αρμέρο και ο Ροντρίγκες ζητά τη βοήθεια του κόσμου. 40.000 Κολομβιανοί στην εξέδρα.

39' Νέο κόρνερ για την Ελλάδα. Το κέρδισε ο Κονέ, στην εκτέλεση ο Χολέμπας. Πέρασε χωρίς πρόβλημα για την άμυνα των Κολομβιανών.

44' Καλή στιγμή για την Κολομβία. Ο Κουαρδάδο δεν μπορεί να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

45' Φοβερό σουτ του Κονέ έξω από την περιοχή. Ο Οσπίνα απομακρύνει σε κόρνερ!

45' Ένα λεπτό επιπλέον στο πρώτο ημίχρονο.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο

Έναρξη στο δεύτερο μέρος

47' Ζήτησε πέναλτι ο Σαμαράς, αλλά όπως αποδείχθηκε δεν έγινε μαρκάρισμα.

49' Σουτ από τον Σαλπιγγίδη έξω από την περιοχή η μπάλα «έσπασε» στον αμυντικό και κατέληξε στα χέρια του Οσπίνα.

50' Απάντησαν οι Κολομβιανοί. Ο Τζέιμς Ροντρίγκεζ ανάγκασε τον Καρνέζη σε δύσκολη επέμβαση.

51' Πιέζει η Εθνική. Ο Τοροσίδης έκανε το γέμισμα από δεξιά, αλλά ο Οσπίνα μπλόκαρε.

52' Κίτρινη κάρτα στον Παπασταθόπουλο για μαρκάρισμα πάνω στον Ιμπάρμπο.

54' Στο τοίχος το σουτ του Ροντρίγκεζ. Ψηλά άουτ η προσπάθεια του Κουαδράδο.

54' Ετοιμάζεται να μπει στο γήπεδο ο Φετφατζίδης.

55' Κίτρινη κάρτα στο Σαλπιγγίδη.

57' Αλλαγή για την Ελλάδα. Στη θέση του Σαλπιγγίδη περνά ο Γιάννης Φετφατζίδης.

58' 2-0 για την Κολομβία
. Από το κόρνερ του Τζέιμς Ροντρίγκες, ο Σαμαράς δεν απομάκρυνε και ο Τεο Γκουτιέρες σκόραρε.

63' Τρομερή ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Τοροσίδης γύρισε τη μπάλα, η οποία κόντραρε στον Γιέπες. Ο Γκέκας με κεφαλιά εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

64' Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα. Στη θέση του Γκέκα ο Μήτρογλου.

68' Αλλαγή για την Κολομβία. Ο Μεχία στη θέση Αγκιλάρ.

70' Σουτ του Μήτοργλου μετά από στρώσιμο του Σαμαρά. Κόρνερ.

74' Δεύτερη αλλαγή για την Κολομβία. Έξω ο Αρμέρο, μέσα ο Αρίας.

76' Τρίτη αλλαγή για την Κολομβία. Ο Τζάκσον Μαρτίνεζ στη θέση του Τεόφιλο Γκουτιέρεζ.

77' Κακές οι επιστροφές της Ελλάδας. Βγαίνει η κούραση των διεθνών.

78' Έξω ο Κονέ, μέσα ο Καραγκούνης. Ολοκληρώθηκαν οι αλλαγές των δύο ομάδων.

84' Η Κολομβία έχει επιβάλει τον ρυθμό της και η Ελλάδα δε φαίνεται ότι μπορεί να αντιδράσει.

85' Καλή στιγμή για την Ελλάδα. Ο Τορόσιδης προσπάθησε να μπει κατά μέτωπο στην περιοχή των Κολομβιανών και κόπηκε. Η μπάλα στρώθηκε στον Σαμαρά, ο οποίος την έστειλε δίπλα από το δοκάρι του Οσπίνα.

88' Στην περιοχή της Κολομβίας ο Σαμαράς. Κόπηκε εύκολα από τέσσερις παίκτες που τον μπλόκαραν.

90 + 3 3-0 οι Κολομβιανοί με τον Τζέιμς Ροντρίγκες με σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή έπειτα από ασίστ με το "τακουνάκι" του Κουαδράδο.