Με ένα πέναλντι ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη

Ενα γκολ του Τζόρτζεβιτς στο 78ο λεπτό με χτύπημα πέναλτι, το οποίο είχε κερδίσει ο Κοβάσεβιτς, έκρινε την αναμέτρηση του γηπέδου «Γ. Καραϊσκάκης» ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Άρη, που βρήκε τους «ερυθρόλευκους» νικητές με 1-0, σε συνάντηση για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Η πειραϊκή ομάδα διατήρησε έτσι τη διαφορά του ενός βαθμού που τη χωρίζει από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, ενώ σημείωσε τη χιλιοστή (1.000) νίκη της στην Α΄ Εθνική Κατηγορία. Ταυτόχρονα, ο Μπελούτσι έκανε την πρώτη επίσημη εμφάνισή του με τον Ολυμπιακό.

Παρά τον καλό ρυθμό από την έναρξη της αναμέτρησης, οι καλές φάσεις ήταν... είδος που εξέλειψε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο σκίρτημα στις εξέδρες καταγράφηκε στο 19ο λεπτό, όταν ο Χαλκιάς εξουδετέρωσε το σουτ του Πάντου από πλάγια αριστερά, ενώ στη συνέχεια η κεφαλιά του Κοβάσεβιτς πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 30΄, ο Λούα Λούα διεμβόλισε την αντίπαλη άμυνα από αριστερά και γύρισε τη μπάλα επικίνδυνα αλλά οι αμυντικοί του Αρη απομάκρυναν, σε μια φάση που κόστισε τον τραυματισμό του Κογκολέζου επιθετικού και την αντικατάστασή του από τον Νούνιες. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, καθώς οι «κιτρινόμαυροι» προσπαθούσαν να διαφυλάξουν την άμυνά τους και οι γηπεδούχοι αναλώθηκαν σε μακρινά και άστοχα σουτ εκτός περιοχής (Γκαλέτι, Πατσατζόγλου, Νούνιες).

Στο β΄ ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ ορμητικά, αύξησε την πίεση και στο πρώτο τέταρτο περιόρισε αισθητά τον Αρη, χάνοντας καλή ευκαιρία στο 50΄ με τον Κοβάσεβιτς, που έπιασε την κεφαλιά στη σέντρα του Πάντου αλλά έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Χαλκιά. Στο 58΄, ο Γκαλέτι έπιασε άστοχο σουτ και δύο λεπτά αργότερα παραχώρησε τη θέση του στον Μπελούτσι, που έκανε την πρώτη επίσημη εμφάνισή του με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Ο Αρης σταδιακά ισορρόπησε και απείλησε, καθώς ο Ολυμπιακός είχε περάσει ολοκληρωτικά στην επίθεση. Ετσι, στο 70΄ ο Τοροσίδης μόλις που πρόλαβε να διώξει τη μπάλα στο γύρισμα του Κόκε, και εν συνεχεία στη σέντρα-σουτ του Σανσόν γύρισε τη μπάλα και ο Ρονάλντο Γκιάρο αστόχησε στην κεφαλιά που επιχείρησε.

Στο 76΄ ο Τοροσίδης σέντραρε στο κεφάλι του Νούνιες που μόνος αστόχησε στην κεφαλιά που επιχείρησε, ενώ στο 78΄ ο Μπελούτσι, που είχε εξαιρετική παρουσία στο διάστημα που αγωνίστηκε, πάσαρε πολύ έξυπνα στον Στολτίδη σε εκτέλεση φάουλ, αλλά ο τελευταίος σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης ο Κοβάτσεβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, έπεσε στο έδαφος προσπαθώντας να περάσει ανάμεσα σε Καράμπελα και Ρονάλντο και ο διαιτητής Μαζαράκος καταλόγισε πέναλτι, που αξιοποίησε ο Τζόρτζεβιτς. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι απλά διαφύλαξαν το 1-0 για να φτάσουν στη 12η εφετινή νίκη τους.

Διαιτητής: Μαζαράκος (Αρτας)

Κίτρινες: Σιστόν, Γκαρσία, Νέτο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λεμονής): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου (56΄ Λεντέσμα), Ζούλιο Σέζαρ, Στολτίδης, Γκαλέτι (60΄ Μπελούτσι), Τζόρτζεβιτς, Κοβάσεβιτς, Αντζας, Πάντος, Λούα Λούα (35΄ Νούνιες), Τοροσίδης.

ΑΡΗΣ (Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο (82΄ Χαβίτο), Μάρκο Αουρέλιο (89΄ Κυριάκος), Α. Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Γιάχιτς, Σανσόν, Σιστόν (53΄ Καράμπελας), Κόκε.