Superleague: Αστέρας Τρίπολης - Πανιώνιος 1 - 1, τελικό

Αστέρας και Πανιώνιος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στην Τρίπολη, παρά τις αρκετές εκατέρωθεν ευκαιρίες για τη νίκη

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
19:09

90'+3' Κεφαλιά του Καλτσά η μπάλα πέρασε άουτ.

77' Καρφωτή κεφαλιά από τον Μπεν, ο Ντοναρούμα διώχνει την μπάλα

72' Ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Καλτσάς έπιασε το δεξί διαγώνιο σουτ, αλλά αστόχησε

69' Ο νεοφερμένος Μαχμούτοβιτς αντικαθιστά τον Μασούρα, με τον Βόσνιο επιθετικό να κάνει ντεμπούτο για τον Πανιώνιο, ερχόμενος να καλύψει το κενό που άφησε ο «ερυθρόλευκος» πλέον Καρίμ Ανσαριφάρντ

61΄ Ο Καλτσάς στη θέση του Στανισάβλιεβιτς

53' Ο Πανιώνιος πλησιάζει ξανά σε δεύτερο γκολ, έπειτα από φάση διαρκείας, ο Φούντας πιάνει το δεξί πλασέ, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ντοναρούμα, που απλά παρακολουθούσε

49' Τεράστια ευκαιρία για τον φουριόζο Πανιώνιο, σε σέντρα από τα αριστερά στο 2ο δοκάρι, ο Μπεν έπιασε την κεφαλιά, ο Ντοναρούμα ίσα που άλλαξε την πορεία της μπάλας και ο Μασούτ από κοντινή απόσταση δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίχτυα

Επειτα από κόρνερ, οι παίκτες του Αστέρα δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα και ο Ταπόκο με αριστερό σουτ από κοντινή απόσταση την έστειλε στα δίχτυα

47' Και να ο Ταπόκο που αποδεικνύεται «χρυσή» αλλαγή, ισοφαρίζει 1-1 για τον Πανιώνιο

Ο Ταπόκο αντικατέστησε τον τραυματία Οικονόμου για τον Πανιώνιο

Αρχισε το 2ο ημίχρονο

Ημίχρονο στην Τρίπολη, 1-0 ο Αστέρας

43' Ο Πάμπλο Μάσα εκτελεί ιδανικά, στην δεξιά γωνία η μπάλα, στην αριστερή ο Γιαννιώτης και 1-0

Επειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα αρχικά βρήκε στο σώμα και μετά στο δεξί χέρι του Βλάχου και ο διαιτητής να δίνει πέναλτι

42' Ο Αστέρας κερδίζει πέναλτι

27' Πρώτη καλή στιγμή για τον Πανιώνιο, ο Μπεν ελίχθηκε στον κεντρικό άξονα, έκανε τιο αριστερό πλασέ εκτός περιοχής, με τον Ντοναρούμα να πέφτει στη δεξιά γωνιά του και να διώχνει την μπάλα κόρνερ

Χωρίς να έχουμε εικόνα από την κερκίδα των επίσημων του γηπέδου, οι φίλοι του Πανιώνιου, μπορεί να είναι περισσότετοι από αυτούς του Αστέρα

Αρκετά νεύρα στα πρώτα λεπτά, ήδη ο Σταύρος Τσουκαλάς (13'), και ο Φαρίνια (15') έχουν δει την κίτρινη κάρτα. Κίτρινη και για τον εκνευρισμένο Μασούντ, στο 15'

15' Μεγάλη στιγμή για τον Αστέρα, ξανά με τον Μανιά. Ο φορ των γηπεδούχων έπιασε με τη μια το δεξί βολέ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να βρίσκρι στο δεξί δοκάρι της εστίας του Πανιώνιου και με τα ανάποδα φάλτσα που είχε, να απομακρύνεται

11' Πρώτη καλή φάση στον αγώνα, με τον Μανιά να πιάνει το δεξί βολέ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία του Γιαννιώτη

Στο ένα πέταλο υπάρχουν και οπαδοί του Πανιώνιου

Και οι δύο ομάδες έχουν παραταθχεί σε σχήμα 4-2-3-1, ο Μανιάς στην κορυφή της επίθεσης των γηπεδούχων, ο Μπεν σε αυτή των φιλοξενούμενων

Διαιτητής είναι ο Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Ο αγώνας άρχισε, ελάχιστος κόσμος στο γήπεδο

O Αστέρας έχει συγκεντρώσει τους 15 από τους 19 βαθμούς του στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Βρίσκεται στη 10η θέση με απόσταση επτά πόντων από τα πλέι οφ και έξι από τον υποβιβασμό

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου, Ρισβάνης, Β. Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης, Μπεν, Μασούντ, Φούντας, Μασούρας

Οι συνθέσεις

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ:  Ντοναρούμα, Μπέρτος, Χαμντανί, Σελίν, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς, Στανισάβλιεβιτς, Μάσα, Φαρίνια, Μανιάς

Καλησπέρα σας, ο δεύτερος της βαθμολογίας Πανιώνιος φιλοξενείται από τον Αστέρα στην Τρίπολη σε ένα από τα σημαντικά παιχνίδια της 18ης αγωνιστικής της Super League