Κέρκυρα - ΠΑΟΚ 0 - 5, τελικό

Με τρία γκολ στο πρώτο μέρος και άλλα δύο στο δεύτερο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 5-0 της Κέρκυρας, που γνώρισε τη βαρύτερη εντός έδρας ήττα της,

Τέλος αγώνα στο Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας.

90+2'
Σέντρα του Κάμπος από δεξιά, κεφαλιά - ψαράκι του Περέιρα και καταπληκτική επέμβαση του Κουτζαβασίλη που σώζει την εστία του.

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

84'
Εκτέλεσε ένα φάουλ ο Κόντος, πήρε την κεφαλιά ο Τουράμ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

83'
Κίτρινη κάρτα στον Κίτσιου για φάουλ στον Τουράμ.

82'
Περέιρα και Κάμπος συνεργάστηκαν σωστά, το σουτ του δεύτερου στην κίνηση πέρασε άουτ.

80'
Κόντραρε στον Βενέτη το σουτ του Περέιρα. Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

78'
Ενοχλήσεις στο γόνατο αντιμετωπίζει ο Μάτος.

77'
Διπλή αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Γκόμες πήρε τη θέση του Γεωργίου και ο Αντιλεού αυτή του Ανδρεόπουλου.

76'
Ο Κουτζαβασίλης μπλοκάρει στην προσπάθεια του Αθανασιάδη εντός περιοχής.

73'
Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Περέιρα αντικαθιστά τον Ροντρίγκες.

72'
Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

70'
Διαδικαστικού χαρακτήρα τα λεπτά που απομένουν έως τη λήξη του αγώνα. Μοναδικό ενδιαφέρον στην έκταση του τελικού σκορ.

65'
Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Γεωργακόπουλος στη θέση του Ζορμπά.

62'
Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κίτσιου αντικαθιστά τον Λέοβατς.

61'
ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
Από εκτέλεση κόρνερ του Ροντρίγκες, ο Μάτος πήρε τη κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Ιωάννου και κατέληξε στα δίχτυα της Κέρκυρας.

58'
Ο Αθανασιάδης έδωσε για τον Μπίσεσβαρ, αυτός άφησε για τον Κάμπος και ο Αγκολέζος με φοβερό βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του και τέταρτο τέρμα για τον ΠΑΟΚ στο ματς.

55'
Προσπάθεια του Ανδρεόπουλου εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα.

Επέστρεψε ο Λέοβατς στον αγωνιστικό χώρο, έστω και χωλαίνοντας.

52'
Σουτ του Τουράμ εντός περιοχής, μπλοκάρει ο Γλύκος.

50'
Ο Λέοβατς τώρα στο χορτάρι, από προηγούμενη μονομαχία με τον Γεωργίου.

46'
Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βαρέλα έμεινε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα, ο Μαλεζάς πήρε τη θέση του.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Πανηγυρικό στιγμιότυπο από το πρώτο μέρος:

Ο ΠΑΟΚ προηγείται με σκορ 3-0 στο Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας μετά τα πρώτα 45 λεπτά.

Ημίχρονο στο παιχνίδι.

44'

40'
Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Στην κόντρα ο Κάμπος τροφοδότησε τον Ροντρίγκες, που πλάσαρε απελπιστικά άουτ από εξαιρετικά ευνοϊκή θέση.

37'
Ευνοήθηκε από τις κόντρες ο Ροντρίγκες, σούταρε με το δεξί αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

36'

36'
Κίτρινη κάρτα στον Ανδρεόπουλο για καθυστερημένο φάουλ στον Μπίσεσβαρ.

34'
Ο Αθανασιάδης εκτέλεσε το πέναλτι, ο Κουτζαβασίλης επενέβη σωτήρια, όμως ο Τζάλμα Κάμπος έφτασε πρώτος στην μπάλα και πλάσαρε κάτω από τα πόδια του γκολκίπερ των γηπεδούχων για το 3-0 υπέρ του ΠΑΟΚ.

33'
ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΠΑΟΚ!

32'
Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ με τον Μπίσεσβαρ!

31'
Κάμπος και Ροντρίγκες άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Ροντρίγκες μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έψαξε και βρήκε ξανά την κίνηση του Κάμπος, όμως το πλασέ του Αγκολέζου έφυγε εκατοστά από το δεξί δοκάρι του Κουτζαβασίλη!

29'
Εκτέλεσε ο Κάμπος, κόντρες στην περιοχή και παρ' ολίγον νέο αυτογκόλ για την Κέρκυρα, αλλά έσωσε ο Κουτζαβασίλης.

28'

26'
Πρόβλημα για τον Μάτος στο αριστερό χέρι. Σηκώνεται ο Βραζιλιάνος αλλά δείχνει να πονάει. Συνεχίζει προς το παρόν.

Στατιστικό: Η κατοχή μπάλας είναι 30% για την Κέρκυρα και 70% για τον ΠΑΟΚ μετά από 25 λεπτά αγώνα.

23'
Καταπληκτικό πλασέ του Μπίσεσβαρ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα χτυπά στο εσωτερικό του οριζόντιου δοκαριού και καταλήγει στο βάθος της εστίας του Κουτζαβασίλη.

22'
Μια προσπάθεια εκτός περιοχής του Τσίμιροτ δεν είχε τύχη.

22'

21'
Παιχνίδι από τα πλάγια ζητάει ο Γρηγορίου, κάτι που δεν έχει δει από την ομάδα του μέχρι στιγμής.

20'
Απελπιστικά μόνος του ο Τουράμ στην επίθεση της Κέρκυρας. Κακοί στον χώρο της μεσαίας γραμμής οι γηπεδούχοι, δεν μπορούν να αλλάξουν περισσότερες από τρεις πάσες.15'
Ο Μάτος έκανε καταπληκτικό άνοιγμα στον Τσίμιροτ, αυτός γύρισε από δεξιά στον Κάμπος, όμως η προβολή του Αγκολέζου από το ένα μέτρο έφυγε άουτ!

11'
Σέντρα του Λέοβατς από αριστερά, κεφαλιά του Αθανασιάδη στο ύψος του πρώτου δοκαριού, άουτ η μπάλα.

10'
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Μπίσεσβαρ και Ροντρίγκες έπαιξαν όμορφα το "ένα - δύο", ο δεύτερος βγήκε τετ-α-τετ, όμως ο Κουτζαβασίλης επενέβη σωτήρια!

8'
Προσπαθεί ακόμη να συνέλθει η Κέρκυρα από το αυτογκόλ του Ανδρεόπουλου στο 50ο δευτερόλεπτο του αγώνα.

6'
Κυκλοφορεί την μπάλα χωρίς να παίρνει ρίσκα ο ΠΑΟΚ.

Η διάταξη των φιλοξενούμενων στον αγωνιστικό χώρο:

Η διάταξη των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο:

1'
Απίστευτη εξέλιξη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Από δεξιά ο Κάμπος επιχείρησε μια σέντρα και ο Ανδρεόπουλος με ασύλληπτο σουτ στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κουτζαβασίλη!

Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Δημήτρης Καραντώνης. Βοηθοί του οι Δημήτρης Τάτσης και Ελευθέριος Καράλης. Τέταρτος διαιτητής Κωνσταντίνος Μπαλατσούκας.

Ο πάγκος της Κέρκυρας: Αραμπατζής, Ντιμιτρόφσκι, Επσταϊν, Γκόμες, Ντουαλά, Γεωργακόπουλος, Αντιλέχου.

Ο πάγκος του ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Μαλεζάς, Κίτσιου, Κουλούρης, Πέλκας, Περέιρα, Σάκχοφ.

Από την 20άδα του ΠΑΟΚ που ταξίδεψε στην Κέρκυρα, έμειναν εκτός αποστολή οι Δεληγιαννίδης και Μυστακίδης.

Η ενδεκάδα της Κέρκυρας: Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ζορμπάς, Σπινούλας, Κοντός, Ανδρεόπουλος, Σιόντης, Ιωάννου, Γεωργίου, Ζαραδούκας, Τουράμ.

Βγήκαν για προθέρμανση οι δύο ομάδες.

Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων έχουν βγει για ζέσταμα.

12 φορές έχουν συναντηθεί μέχρι τώρα για το πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ με την Κέρκυρα στις δύο έδρες με τον ΠΑΟΚ να μετρά οκτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες και μια ήττα. Στο νησί του Ιονίου υπάρχουν 6 ματς για το πρωτάθλημα, με τον Δικέφαλο να έχει τρεις νίκες – δύο ισοπαλίες και μια ήττα.

Ο ΠΑΟΚ στις τρεις τελευταίες του επισκέψεις στην Κέρκυρα έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του, αφού υπήρχαν δύο ισοπαλίες με 0-0 και την σεζόν 2014-15 που ήταν η τελευταία τους συνάντηση επικράτησε με 1-0 χάρη σε γκολ φάουλ του Κάτσε.

Οι δύο ομάδες απέχουν μόλις 2 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα. Ο ΠΑΟΚ είναι 9ος με 14 βαθμούς, ενώ η Κέρκυρα έχει 12 και ισοβαθμεί με τον Λεβαδειακό στην 10η θέση. Συνεπώς, εάν καταφέρει να νικήσει απόψε θα προσπεράσει τον Δικέφαλο.

Η Κέρκυρα προέρχεται από ήττα με 1-0 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Ωστόσο, στους δύο προηγούμενους αγώνες απέσπασε δύο ισοπαλίες από Ολυμπιακό και ΑΕΚ. Αρχικά στο "Καραϊσκάκη" για την 12η αγωνιστική και στη συνέχεια στην έδρα της για την 13η αγωνιστική.

Ο Βλάνταν Ίβιτς δεν αλλάζει σε κανένα ματς τον σχηματισμό 4-2-3-1.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, Λέοβατς, Κάνιας, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ, Ροντρίγκες, Κάμπος, Αθανασιάδης.

Ο Δικέφαλος του Βορρά προέρχεται από προκρίσεις σε Europa League και Κύπελλο Ελλάδας, ενώ νίκησε και τον Πλατανιά για την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μάλιστα, Στα τρία τελευταία νικηφόρα παιχνίδια του δεν έχει δεχτεί γκολ από Σλόβαν Λίμπερετς, Πλατανιά και Πανελευσινιακό, ενώ έχει σκοράρει συνολικά 12 γκολ.

Η αναμέτρηση είναι η τελευταία για το 2016 και για τις δύο ομάδες και φυσικά θέλουν αμφότερες να κλείσουν με θετικό αποτέλεσμα τη χρονιά.

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε όσα συμβαίνουν πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα Κέρκυρα-ΠΑΟΚ για την 15η αγωνιστική της Super League.