Βέροια - Ξάνθη 0 - 4, τελικό

Σας ευχαριστούμε που μας παρακολουθήσατε. Καλό σας απόγευμα!

Οι Ακρίτες παρέμειναν για 10ο σερί παιχνίδι αήττητοι, "σκαρφαλώνοντας" στη 2η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς.

92'
Τέλος του αγώνα. Η Ξάνθη περνάει σαν σίφουνας απ' τη Βέροια, επικρατεί με 4-0 της τοπικής ομάδας και πετυχαίνει την 4η σερί νίκης της!

91'
Νέα καλή στιγμή για την Ξάνθη! Ο Νιέτο μπήκε στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ με το δεξί, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ' το αριστερό δοκάρι του Λόπεθ!

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

88'
Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Γιουνές έκανε το γύρισμα στον Σολτάνι, ο οποίος πλάσαρε απ' το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Λόπεθ με εντυπωσιακή απόκρουση έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

H Βέροια δεν μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά απ' την εστία του Ζίβκοβιτς, αφού οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου έχουν κλείσει τους χώρους και "χτυπούν" στην κόντρα επίθεση.

81'
Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Βασιλακάκης εκτός, ο Ράνος εντός.

80'
Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Σολτάνι έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, αλλά ο Νιέτο ανενόχλητος απ' το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι Ακρίτες έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και κυνηγούν κι άλλα γκολ.

78'
Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Νιέτο στη θέση του Ντε Λούκας.

77'
Σουτ του Λουσέρο, μπλόκαρε ο Λόπεθ.

75'
Σουτ του Άρσε, άουτ.

74'
Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Σολτάνι στη θέση του Τριάδη.

73'
Κάνει ο,τι θέλει η Ξάνθη στον αγωνιστικό χώρο.

Η Ξάνθη περνά στη δεύτερη θέση της κατάταξης με αυτή τη νίκη.

70'
Με το χέρι βρίσκει την μπάλα ο Άρσε.

Χατ-τρικ από τον Τυνήσιο επιθετικό, Χαμζά Γιουνές. Προσωπική επιλογή του Ραζβάν Λουτσέσκου, ο οποίος τον γνώριζε από τη Ρουμανία.

68'
Κίτρινη κάρτα στον Τριάδη.

67'
Φάουλ του Τριάδη στον Κάλβο.

66'
ΓΚΟΟΟΛ για τη Ξάνθη
(Γιουνές) και Βέροια - Ξάνθη 0-4: O Τυνήσιος εκτελεί εύστοχα κι αυτό το πέναλτι.

66'
Πέναλτι για τη Ξάνθη. Ο Λόπεθ ανατρέπει τον Τριάδη.

65'
Κόρνερ κερδίζει η Βέροια.

Τρεις τελικές προσπάθειες, τρία γκολ για τη Ξάνθη. Τι να πει κανείς για την αποτελεσματικότητα αυτής της ομάδας;

61'
ΓΚΟΟΟΟΛ για τη Ξάνθη (Γιουνές) και Βέροια - Ξάνθη 0-3:
Ο Λινάρδος κάνει το λάθος, ο Βασιλακάκης μπαίνει από τα αριστερά, βγάζει από την άλλη πλευρά με παράλληλη μπαλιά στον Γιουνές κι ο Αφρικανός κάνει το 0-3.

Ο ρέφερι θεώρησε ότι ο Καλί είχε απλωμένα τα χέρια του στη σέντρα του Βασιλακάκη.

60'
Παίρνει το φάουλ ο Γιουνές.

58'
ΓΚΟΟΟΛ για τη Ξάνθη (Γιουνές) και Βέροια - Ξάνθη 0-2:
Εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και δίνει σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδας της Θράκης.

Πολύ κοντά - εξ' επαφής - οι Καλί και Βασιλακάκης.

57'
Πέναλτι υπέρ της Ξάνθης μετά από τη σέντρα του Βασιλακάκη και το χέρι του Καλί.

56'
Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Σαρπόνγκ εκτελεί το κόρνερ, ο Βίτι ξεφεύγει από το μαρκάρισμα του Γιουνές, κάνει την κεφαλιά, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία της Ξάνθης.

55'
Νέο κόρνερ για τη Βέροια μετά από την απομάκρυνση του Λισγάρα.

55'
Φάουλ του Μπαξεβανίδη στον Χαροντάκη.

Στη Βέροια ανήκει το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.

54'
Νέο κόρνερ από τον Βασιλακάκη.

54'
Κόρνερ από τον Μπαξεβανίδη μετά από μια επικίνδυνη σέντρα του Κάλβο.

53'
Περίεργη τροχιά πήρε η μπάλα μετά την κόντρα στο σουτ του Κάλβο, ο Ζίβκοβιτς μπλοκάρει σταθερά.

53'
Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη.

52'
Φάουλ του Μπαξεβανίδη στον Κάλβο.

51'
Φάουλ του Χαροντάκη στον Λουσέρο.

50'
Ο Ζίβκοβιτς μπλοκάρει ασταθώς, το κάνει με δεύτερη προσπάθεια εύστοχα.

50'
Συστάσεις από τον ρέφερι στο τεχνικό επιτελείο της Βέροιας.

49'
Ο Λινάρδος κερδίζει το φάουλ από τον Γουάλας.
Φανερή η πρόθεση του Θωμά Γράφα να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Δεν έχει κι άλλη επιλογή.

48'
Ωραία κίνηση από τον Κάλβο, κάνει και τη σέντρα, ο Ζίβκοβιτς μπλοκάρει.

47'
Φάουλ από τον Καμαρά στον Καπετάνο.

Ο Πάμπλο Βίτι στον αγωνιστικό χώρο. Μετά την καταπληκτική του εμφάνιση στη Νέα Σμύρνη, ο Αργεντινός έχει απογοητεύσει. Μάλλον σε αυτά τα ματς κρίνεται το μέλλον του στην ομάδα της Ημαθίας.

46'
Δεύτερο ημίχρονο στη Βέροια.

Διπλή αλλαγή για τη Βέροια. Ο Βασιλαντωνόπουλος δίνει τη θέση του στον Βίτι, ο Σισίνιο στον Τόνι Κάλβο.

Ημίχρονο στη Βέροια. Βέροια - Ξάνθη 0-1 με το γκολ του Λισγάρα.

Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων, το διανύουμε.

45'
Σε θέση οφσάιντ ο Γιουνές.

45'
Σέντρα του Γιουνές προς τον Βασιλακάκη, ο Λινάρδος κόβει τελευταία στιγμή.

44'
Φάουλ του Βασιλακάκη στον Λινάρδο.

Η Ξάνθη δεν απειλεί ούτε απειλείται. Γνωρίζει τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο και πως θα το πάρει χωρίς να κινδυνέψει.

42'
Ωραία ανάπτυξη της Ξάνθης με Γιουνές και Λουσέρο, αλλά ο Βασιλακάκης δεν προλαβαίνει το γύρισμα του Αργεντινού.
Μετά από 40 λεπτά, η Βέροια δεν έχει κάνει ούτε μια φάση της προκοπής.

40'
Κίτρινη κάρτα στον Βασιλακάκη, ο οποίος δε συγκράτησε τον εκνευρισμό του.

40'
Ο Βασιλακάκης κόβει με φάουλ τον Μπαλάφα.

39'
Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται στον Γιουνές. Κανένα οφσάιντ.

38'
Φάουλ του Μαλόν πάνω στον Γιουνές.

37'
O Τριάδης εκτελεί το φάουλ, ο Καπετάνος απομακρύνει σε κόρνερ.

36'
Φάουλ του Μπαλάφα πάνω στον Λουσέρο.
Η Ξάνθη διατηρεί με χαρακτηριστική ευκολία το προβάδισμα που απέκτησε με το γκολ του Λισγάρα.

35'
Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται (σωστά) ο Μπαξεβανίδης.

34'
Ο Μαλόν κόβει με εξαιρετικό τάκλιν και υποδειγματικά τον Γιουνές.

33'
Ο Μπαξεβανίδης παραχωρεί το πλάγιο άουτ.

33'
Ο Σαρπόνγκ μοιάζει κι αυτός απομονωμένος.

31'
Ο Σισίνιο κάνει τη σέντρα, αλλά ο Καπετάνος δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά.

29'
Πλέον οι Θρακιώτες περιμένουν τη Βέροια. Της έχουν αφήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την περιμένουν.

28'
Φάουλ του Ντε Λούκας στον Μπαλάφα.

27'
Φάουλ του Καπετάνου στον Λισγάρα.
Η γνωστή - κυνική - Ξάνθη  του Λουτσέσκου σε μια νέα έκφανσή της.

26'
Ο Σισίνιο παίρνει την μπάλα με το χέρι.

Στατιστικό: Κατοχή της μπάλας 64%-36% υπέρ της Βέροιας.

24'
Φάουλ του Λινάρδου στον Γιουνές.

Στατιστικό: Η Ξάνθη έχει γνωρίσει την ήττα μόνο δύο φορές την τρέχουσα σεζόν. Στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Εκτός από ΑΕΚ, εντός από Πανιώνιο. Έκτοτε, αήττητη.

22'
Σουτ του Χαροντάκη, ο οποίος κινείται από τα αριστερά και στη συνέχεια συγκλίνει στα δεξιά. Δεν απειλείται ο Ζίβκοβιτς, ο οποίος μπλοκάρει.

21'
Κάκιστη συνολική αμυντική αντίδραση από τη Βέροια στη στημένη φάση.

Στατιστικό: Αυτό είναι το πρώτο γκολ του Λισγάρα στην τρέχουσα σεζόν και όγδοο συνολικά γκολ στην καριέρα του. Το 7ο ήταν στις 3 Απρίλη απέναντι στον Πλατανιά.

19'
(Λισγάρας) και Βέροια - Ξάνθη 0-1: Ο Ντε Λούκας εκτελεί το κόρνερ, ο Λισγάρας σηκώνεται μόνος του στην περιοχή και χωρίς αντίπαλο με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Λόπεθ.

18'
Ο Λισγάρας κάνει τη σέντρα, ο Καλί διώχνει σε κόρνερ.

17'
Κόρνερ υπέρ της Ξάνθης μετά την κόντρα του Βασιλαντωνόπουλου στη σέντρα που επιχείρησε ο Γουάλας.

16'
Σε θέση οφσάιντ ο Λουσέρο.

15'

14'
Στο έδαφος ο Χαροντάκης μετά από σύγκρουση με τον Τριάδη.

Ο Σαρπόνγκ έχει ξεκινήσει από τις ακαδημίες του Άγιαξ, έχει περάσει κι από την Ισπανία με τη φανέλα της Σοθιεδάδ.

12'
Ο Σαρπόνγκ κινείται από τα αριστερά, συγκλίνει προς το κέντρο και με το αντίθετο πόδι κάνει το σουτ. Δεν έχει τύχη.

11'
Όπως και στα δύο προηγούμενα ματς, έτσι και σε αυτό, οι μέσοι της Βέροιας ψάχνουν τον Σαρπόνγκ. Ο Ολλανδός κινείται ως επί το πλείστον από τα αριστερά.

10'
Φάουλ του Μπαλάφα στον Βασιλακάκη.

10'
Φάουλ του Μπαλάφα στον Καμαρά.

9'
Ο Άρσε κερδίζει φάουλ από τον Καμαρά.

8'
Από την άλλη, σε αυτά τα πρώτα λεπτά, η Ξάνθη πιέζει ψηλά για να εκμεταλλευτεί τα λάθη των γηπεδούχων αμυντικών.

7'
Από τα πόδια του Άρσε περνά συχνά η μπάλα. Ο Μεξικανός οργανώνει το παιχνίδι της Βέροιας.

5'
Ο Ασίγκμπα απώλεια για τη Βέροια, ο Λάζιτς για τη Ξάνθη.

4'
Ο Άρσε εκτελεί το φάουλ, ο Μπαλάφας πιάνει τη γυριστή κεφαλιά. Αδύναμη, όχι ικανή να απειλήσει τον Ζίβκοβιτς.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου με τους: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδη, Καρασαλίδη,Λισγάρα, Γουάλας, Ντε Λούκας, Καμαρά, Τριάδη, Βασιλακάκη, Λουσέρο και Γιουνές.

Ο Θωμάς Γράφας ξεκινά με τους: Λόπεθ, Βασιλαντωνόπουλο, Μαλόν, Καλί, Χαροντάκη,Λινάρδο, Μπαλάφα, Σισίνιο, Άρσε, Σαρπόνγκ και Καπετάνο.

1'
Έναρξη του ματς στη Βέροια.

Η ενδεκάδα και διάταξη της Ξάνθης:

Η ενδεκάδα και διάταξη της Βέροιας:

Ηλιόλουστος ο καιρός στην Ημαθία.

Στην προτελευταία (15η) θέση με 8 βαθμούς η Βέροια. Στην 4η με 19 η Ξάνθη.

Η Ξάνθη κυνηγά την τέταρτη διαδοχική της νίκη, η Βέροια την πρώτη της μετά από καιρό και το διπλό στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου. Ο τεχνικός της ομάδας της Ημαθίας, Θωμάς Γράφας, ψάχνει κι αυτός την πρώτη του νίκη στον πάγκο της Βέροιας.

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη της αναμέτρησης Βέροια - Ξάνθη για τη 15η αγωνιστική της Super League.