Προκριματικά Μουντιάλ: Ελλάδα - Κύπρος 2 - 0 τελικό

Τέλος του αγώνα Ξεκίνημα με δύο νίκες για την Εθνική στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου
Έτσι, μαζί με το Βέλγιο, βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου, με τους Βέλγους, όμως, να είναι πρώτοι, λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων.

90'+2 Σέντρα του Χολέμπας από αριστερά, με τη μία ο Μήτρογλου στον Φορτούνη, που "κατεβάζει" με το στήθος και σουτάρει πριν σκάσει στο έδαφος η μπάλα, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

4-0 το Βέλγιο επί της Βοσνίας, 4-0 και το Εσθονία - Γιβραλτάρ
Γυρνάει στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Χολέμπας. Μπροστά του ο Καρέλης.

88' Ο Καρέλης στη θέση του Τζαβέλλα

87' Κόβει εντυπωσιακά ο Τζαβέλλας, που πέφτει και πάλι κάτω, καθώς δεν μπορεί να συνεχίσει.
23:28 Εκτός της πλάγιας γραμμής ο Τζαβέλλας, που έχει τραυματιστεί σε σύγκρουση με τον Μακρή.

83' Ο Μακρής στη θέση του Μυτίδη. Κλείνει τις αλλαγές της η Κύπρος.

82' Σέντρα του Χαραλάμπους από αριστερά, απομακρύνει με το κεφάλι ο Τοροσίδης, ο Κυριάκου γίνεται αποδέκτης της μπάλας και πασάρει μέσα στην περιοχή στον Κάστανο, που σουτάρει από διαγώνια θέση, πάνω στον Καρνέζη.

78' Αλλαγή και για την Κύπρο. Ο Κυριάκου στη θέση του Αρτυματά.

78' Ο Χολέμπας στη θέση του Μπακασέτα

77' Κίτρινη κάρτα στον Χριστοφή για δυνατό μαρκάρισμα στον Παπασταθόπουλο
Δεν δημιουργεί εδώ και μερικά λεπτά η Εθνική, που απλώς κρατά το υπέρ της σκορ.
Λόγω προβλήματος τραυματισμού αποχώρησε ο Σταφυλίδης, με αποτέλεσμα να μην κάτσει καν στον πάγκο, αλλά να πάει κατευθείαν στα αποδυτήρια.

70' Μέσα ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, έξω ο Σταφυλίδης, που ανταποκρίθηκε πολύ καλά στο ρόλο του.
Αρχηγός πλέον της Κύπρου ο Χαραλάμπους.

66' Αντικαθίσταται ο Χαραλαμπίδης, στη θέση του ο Χριστοφή. Χειροκρότημα από Έλληνες και Κύπριους στο γήπεδο.

64' Αιφνιδιαστικό σουτ από τον Μπακασέτα, με διπλή προσπάθεια μαζεύει ο Παναγή
23:07 Ετοιμάζει την πρώτη της αλλαγή η Κύπρος

62' Ωραία σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά, βρίσκει το κεφάλι του Μήτρογλου, που στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παναγή.

59' Έχει χώρο ο Μάνταλος έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του είναι εντελώς άστοχο και δεν απειλεί τον Παναγή

58' Νέα κεφαλιά του Μυτίδη, η μπάλα αλλάζει πορεία από το πόδι του Τζαβέλλα και καταλήγει κόρνερ.

Οι Κύπριοι είναι σαφώς βελτιωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και απειλούν αρκετά από την αριστερή τους πλευρά.

56' το φάουλ εκτελεί ο Χαραλαμπίδης, βγαίνει εγκαίρως ο Καρνέζης και μπλοκάρει μπροστά από τον Ντόσα Τζούνιορ.

55' Νέα καλή ενέργεια του Εφραίμ από αριστερά, τον ανατρέπει ο Τοροσίδης και φάουλ για την Κύπρο.

55' Προσπάθεια του Φορτούνη να απειλήσει με ένα μακρινό σουτ, που είναι όμως αδύναμο και ο Παναγή μπλοκάρει.

54' Τεράστια ευκαιρία για την Κύπρο. Πάλι από αριστερά, ο Χαραλάμπους αυτή τη φορά, γυρίζει την μπάλα για τον Εφραίμ, που σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα χτυπάει στον Μυτίδη και φεύγει άουτ.

51' Εξαιρετική ανάπτυξη από Φορτούνη, Μάνταλο και Μήτρογλου, ανακόπτουν την τελευταία στιγμή οι Κύπριοι, πριν ο επιθετικός της Μπενφίκα βρεθεί σε θέση βολής.

48' Κίτρινη κάρτα στον Χαραλάμπους

47' Ο Κάστανος σεντράρει από αριστερά, κεφαλιά του Μυτίδη, λάθος έξοδος του Καρνέζη, ευτυχώς η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια

47' Ωραία ενέργεια του Εφραίμ από αριστερά, κόβει ο Μανωλάς, πριν σεντράρει ο Κύπριος.

46' Εντυπωσιακό σλάλομ από τον Μανωλά, που εντέλει χάνει την μπάλα, αλλά κερδίζει το χειροκρότημα
Ξεκίνημα στο 2ο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές για κάποια από τις δύο ομάδες.

Ημίχρονο στο ματς. Ελλάδα - Κύπρος 2-0 με γκολ των Μήτρογλου στο 12' και Μάνταλου στο 42'.

Την ίδια ώρα, το Βέλγιο προηγείται με το ίδιο σκορ (2-0) της Βοσνίας στο Σαράγεβο

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" με την Εθνική μας να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και να βρίσκεται δικαίως μπροστά με 2-0. Ένα όμορφο γκολ του Μήτρογλου και το πλασέ σε κενή εστία του Μάνταλου (μετά το εγκληματικό λάθος του Κύπριου τερματοφύλακα) έχουν διαμορφώσει το σκορ μέχρι στιγμής

45+1' Κίτρινη κάρτα στον Δημητρίου για σκληρό μαρκάρισμα του δεξιού μπακ της Κύπρου στον Σταφυλίδη

45' Συμπληρώθηκε το πρώτο 45ο λεπτό, με τον διαιτητή να υποδεικνύει δύο λεπτά καθυστερήσεων

43' Πολλά τα λάθη στο κέντρο από τους παίκτες της Κύπρου, ο Τζαβέλλας προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ένα από αυτά με γρήγορη βαθιά μπαλιά στον Μήτρογλου, αλλά ο σέντερ φορ της Μπενφίκα δεν θα προλάβει να τσιμπήσει την μπάλα προ του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Γκολ για την Ελλάδα στο 42'. Μάνταλος! Ο τερματοφύλακας της Κύπρου κάνει εγκληματικό λάθος, αφού δίνει πάσα στον Μάνταλο, ο οποίος σκοράρει σε άδειο τέρμα!

39' Κίτρινη κάρτα στον Μυτίδη για φάουλ στον Μανωλά.

34' Απίστευτη ευκαιρία για την Εθνική μας. Ο Φορτούνης κάνει εκπληκτικό κατέβασμα στην μπάλα, βρίσκει με φοβερή μπαλιά στον κενό χώρο τον Μήτρογλου και τον βγάζει τετ α τετ με τον Παναγή, αλλά το πλασέ του Έλληνά φορ είναι απογοητευτικό. Η μπάλα πήγε παράλληλα με το τέρμα και ενώ ο Κύπριος τερματοφύλακας είχε βγει εκτός εστίας.

Να πούμε πως το Βέλγιο προηγείται 2-0 της Βοσνίας με αυτογκόλ του Σπάχιτς και γκολ του Αζάρ.

29' Μακρινό σουτ του Σταφυλίδη, έπεσε ο Παναγή και μπλόκαρε την μπάλα σε διπλό χρόνο. Καλή στιγμή για την Εθνική μας ύστερα από αρκετά λεπτά.

26' Καλή στιγμή για την Κύπρο, με τον Χαραλαμπίδη να εκτελεί κόρνερ, τον Λαΐφη να πιάνει ανενόχλητος κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά ευτυχώς η μπάλα δεν πήρε κατεύθυνση προς το τέρμα του Καρνέζη.

25' Προσπαθούν να πάρουν μέτρα στο χορτάρι οι Κύπριοι και να γίνουν απειλητικοί για την εστία μας.

Να πούμε πως δευτερόλεπτα πριν το γκολ, η Ελλάδα είχε ζητήσει πέναλτι σε χέρι του Δημητρίου, αλλά ο διαιτητής άφησε την φάση να εξελιχθεί και μάλλον είχε δίκιο.

22' Έγκαιρο και σωτήριο τάκλιν του Παπασταθόπουλου σε προσπάθεια του Ντόσα Τζούνιορ. Έσωσε την γαλανόλευκη εστία ο Έλληνας στόπερ.

20' Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από τα αριστερά, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Κύπρου.

17' Πεσμένος στο χορτάρι ο Μανιάτης, έχει μπει και το ιατρικό τιμ της Εθνικής μας, σηκώνεται τελικά ο παίκτης και δείχνει να είναι καλά. Δέχεται και χειροκρότημα από τον κόσμο.

14' Ονειρεμένο ξεκίνημα για την γαλανόλευκη, ό,τι ακριβώς ήθελε ο Σκίμπε και πλέον η Κύπρος καλείται να παίξει πιο επιθετικά και να μην... περιμένει την Εθνική μας. Βέβαια, φαίνεται να έχει γίνει φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης του γαλανόλευκου τέρματος.

12 Γκολ από τον Κώστα Μήτρογου!!! Ο Τζαβέλλας πήρε την μπάλα από τον Χαραλαμπίδη στα όρια της περιοχής και αριστερά (μάλλον έχει κάνει φάουλ), ο Φορτούνης έγινε κάτοχος της μπάλας, πάσαρε στον Μήτρογλου και εκείνος με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία για το 1-0 της Εθνικής μας!

11' Ο Μήτρογλου σούταρε με το δεξί έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε μακριά άουτ.

9' Πεσμένος ο Λαμπάν στο χορτάρι, ο Μανιάτης τήρησε το fair play και χειροκροτήθηκε.

8' Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Χαραλαμπίδη από τα αριστερά, μπλόκαρε ο Καρνέζης. Καλή στιγμή για την Κύπρο.

8' "Ελλάς - Κύπρος - Ένωσις" φωνάζουν φίλαθλοι στις εξεδρες!

5' Πήγαν να παίξουν πολύ ωραία το 1-2 οι Φορτούνης - Μήτρογλου, αλλά ο φορ της Μπενφίκα δεν έκανε καλό κοντρόλ μέσα στην περιοχή και απομάκρυναν οι Κύπριοι.

4' Αναπτύχθηκαν όμορφα οι διεθνείς μας, με τον Μάνταλο να βρίσκει τον Φορτούνη στα δεξιά, εκείνος να σπάει πίσω στον Τοροσίδη, όμως η σέντρα του δεν ήταν καθόλου καλή.

3'Πιέζουν από νωρίς ψηλά οι διεθνείς μας. Είναι ξεκάθαρη η οδηγία του Σκίμπε προς τους παίκτες του.

1'Έναρξη του αγώνα, σέντρα για την Κύπρο.

Τώρα εισέρχονται οι δυο ομάδες για τον κοινό εθνικό ύμνο!!!

Περίπου 10.000 στο γήπεδο για τον αγώνα. Ο καιρός μόνο σύμμαχος δεν ήταν.

Μην περιμένετε πολύ παραπάνω κόσμο πλέον στο γήπεδο. Αυτή την στιγμή γίνεται έλεγχος από τους ανθρώπους της UEFA.

Οι παίκτες των δυο ομάδων αποχωρούν από το γήπεδο σιγά σιγά. Να δούμε τι μέλλει γενέσθαι.

Μπάλα με τέτοιο καιρό δεν παίζεται με τίποτα...

Δείτε τι γίνεται στο Φάληρο!!!

Απίστευτο μπουρίνι!!!

Ειλικρινά δεν το έχουμε ξαναζήσει αυτό!!!

Αυτό που γίνεται αυτή την στιγμή, δεν υπάρχει... Απίστευτη βροχή με αέρα μαζί!!!

Χειροτερεύει ο καιρός στο Καραϊσκάκη. Η βροχή γίνεται πολύ έντονη, ενώ έπεσαν και κάπως τα φώτα, με αποτέλεσμα να γίνει λίγο πιο... ρομαντική η ατμόσφαιρα.

Με αφορμή την αναμέτρηση της Ελλάδας με την Κύπρο, το Sport24.gr σας παρουσιάζει τους 10 καλύτερους Κύπριους παίκτες που έπαιξαν στο ελληνικό πρωτάθλημα και σας καλεί να ψηφίσετε τον κορυφαίο.

Μπήκαν για προθέρμανση και χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο οι παίκτες της Κύπρου, για να ακολουθήσουν αμέσως μετά οι διεθνείς μας. Πολύ όμορφες εικόνες στο γήπεδο "Γ. Καραϊσκάκης".

Περίπου 40 λεπτά για την σέντρα του αγώνα!

Κλίμα από τις εξέδρες πριν ξεκινήσει ο αγώνας Ελλάδα - Κύπρος.

Βγήκαν και οι δικοί μας γκολκίπερ για προθέρμανση και χειροκροτούνται.

Αρχίζει να ψιχαλίζει στο Φάληρο, ενώ συνεχίζεται η προσέλευση στο γήπεδο. Βέβαια, ακόμα δεν έχει πολύ κόσμο στις εξέδρες.

Μόλις βγήκαν για προθέρμανση εν μέσω χειροκροτημάτων οι τερματοφύλακες της Κύπρου. Λογικότατο...

Η 11άδα της Κύπρου: Παναγή, Χαραλάμπους, Δημητρίου, Λαΐφης, Ντόσα Τζούνιορ, Λαμπάν, Αρτυματάς, Κάστανος, Χαραλαμπίδης, Εφραίμ, Μυτίδης.

Δείτε πλάνα μέσα από το φαληρικό γήπεδο.

Mια εικόνα από την αναγνωριστική βόλτα των ποδοσφαιριστών.

Ο Καρνέζης θα είναι στο τέρμα, δεξιά ο Τοροσίδης, αριστερά ο Τζαβέλλας και στο κέντρο της άμυνας οι Παπασταθόπουλος και Μανωλάς. Οι Σταφυλίδης και Μανιάτης στο κέντρο. οι Μάνταλος και Μπακασέτας στα άκρα και ο Φορτούνης πίσω από τον Μήτρογλου.

H σύνθεση: Καρνέζης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τοροσίδης, Τζαβέλλας, Μανιάτης, Σταφυλίδης, Φορτούνης, Μάνταλος, Μπακασέτας, Μήτρογλου.

Πάμε να δούμε και τους 11 που επέλεξε ο Μίχαελ Σκίμπε σε διάταξη 4-2-3-1.

Σε περίπου 1 ώρα και 10 λεπτά θα ξεκινήσει η σπουδαία αναμέτρηση της Εθνικής μας ομάδας με την Κύπρο για την 2η αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ.