Europa League: Ολυμπιακός - ΑΠΟΕΛ 0 - 1 τελικό

94' Λήξη του αγώνα, Ολυμπιακός - ΑΠΟΕΛ 0-1. Δεύτερη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό μετά από αυτήν από την ΑΕΛ για το ελληνικό πρωτάθλημα

91' Σουτ του Μιλιβόγεβιτς από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88' Κίτρινη κάρτα στον Εφραίμ.

85' Κεφαλιά του Καρντόσο μετά την σέντρα του Ελιουνούσι, άουτ η μπάλα.

82' Έξω ο Γιαννιώτας, μέσα ο Αστίθ.

80' Ο Βάτερμαν νίκησε τον Ελιουνούσι μετά την εκπληκτική κάθετη πάσα του Μάρτινς και κράτησε το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ. Μεγάλη επέμβαση από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων στο μονοκόμματο αριστερό σουτ του Νορβηγού.

78' Έξω ο Μάριν, μέσα ο Καρντόσο. Έξω ο Καμπιάσο, μέσα ο Μάρτινς. Ολοκλήρωσε τις αλλαγές του ο Ολυμπιακός.

75' 295-132 οι ολοκληρωμένες πάσες στον αγώνα υπέρ του Ολυμπιακού.

74' 8-1 τα κόρνερ για τον Ολυμπιακό, αλλά δεν έχει εκμεταλλευτεί κάποιο ως τώρα.

70' Το σκορ είναι άδικο για τον Ολυμπιακό βάσει της εικόνας των δυο ομάδων στο χορτάρι. Ακόμα ένα 20λεπτο συν τις καθυστερήσεις.

67' Μέσα ο Εφραίμ, έξω ο Βάντερ.

66' Νέο ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό. Σέντρα από τα αριστερά του Ντε Λα Μπέγια, κεφαλιά του Ιντέγε στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πήγαινε μέσα, πετάχτηκε ο Μερκής πάνω στην γραμμή και έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά κατέληξε κόρνερ. Απίστευτη ευκαιρία για να γίνει το 1-1.

65' Έξω ο Μπερτόγλιο, μέσα ο Αρτυματάς για τον ΑΠΟΕΛ.

64' Έξω ο Φορτούνης, μέσα ο Ελιουνούσι. Η πρώτη αλλαγή του Ολυμπιακού.

62' Ασυνεννοησία για την αλλαγή του Ελιουνούσι και για το ποιος θα βγει. Τον Μάριν έδειξε αρχικά ο πίνακας, αλλά τελικά άλλαξε άποψη ο Μπέντο. Σε λίγο θα μπει ο Νορβηγός αντί του Φορτούνη.

60' Ο Γιαννιώτας σούταρε με το αριστερό, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Δεν έχει φανεί ο διεθνής εξτρέμ ως τώρα.

57' Μακρινό σουτ του Μιλιβόγεβιτς, απογοητευτικό όμως, με την μπάλα να περνάει μακριά άουτ.

56' Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς, αλλά δεν την έπιασε όπως θα ήθελε και πέρασε άουτ.

56' Σουτ του Μπερτόγλιο, έπεσε και μπλόκαρε εύκολα στην δεξιά του γωνία ο Λεάλι.

54' Σέντρα από τα δεξιά του Μιλάνοφ, ανενόχλητη κεφαλιά του Σωτηρίου, με τον Μποτία να πιάνει... αέρα, αλλά ο Λεάλι έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα. Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ.

50' Ο Ολυμπιακός έχει δυο δοκάρια (Φορτούνης και Σεμπά), έχει ευκαιρίες, έχει ένα (σωστά) ακυρωθέν γκολ, παρ' όλα αυτά όχι μόνο δε νικάει, αλλά είναι και πίσω στο σκορ από το 10'.

48' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό. Ο Σεμπά έβγαλε χαμηλή σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε κάτω από το πόδι αμυντικού, ο Βάτερμαν αιφινιδιάστηκε, αλλά για καλή του τύχη η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του και στην συνέχεια απομακρύνθηκε.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+1' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

45'+1' Κίτρινη κάρτα στον Μάριν επειδή κράτησε την φανέλα του Σωτηρίου για να μην βγει στην κόντρα.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

45' Κίτρινη κάρτα στον Σωτηρίου για αγκωνιά στον Μιλιβόγεβιτς.

42' Σουτ του Μάριν έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ. Ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσει κάτι άλλο ο Γερμανός, ο οποίος είχε επιλογές δεξιά (Φιγκέιρας) και αριστερά του (Ιντέγε).

41' Ο Μάριν προσπάθησε να νικήσει από πολύ μακριά τον Βάτερμαν, αλλά δεν αιφνιδίασε τον Ολλανδό πορτιέρε.

38' Κίτρινη κάρτα στον Μιλιβόγεβιτς για επικίνδυνο παίξιμο σε προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα

35' Σουτ του Μάριν λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν. Μια ακόμη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό που πιέζει, κάνει φάσεις, αλλά ακόμα δεν έχει βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

32' Βάσει εικόνας στο χορτάρι, το 0-1 αδικεί τον Ολυμπιακό, όμως αυτό δεν αλλάζει το σκορ.

31'Συστάσεις στον Μποτία για ένα φάουλ που έκανε στον Μπερτόγλιο. Έχει ήδη μια κίτρινη ο Ισπανός.

29'Σέντρα από τα δεξιά, σκαστή κεφαλιά του Βάντερ προ του Φιγκέιρας, η μπάλα στην αγκαλιά του Λεάλι.

28'Μια ακόμη φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Ιντέγε κινήθηκε εξαιρετικά από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Φορτούνη, εκείνος πλάσαρε με το αριστερό, αλλά ο Καρλάο έβαλε το πόδι του και σταμάτησε την πορεία της μπάλας προς το τέρμα. Μια ανάσα από το 1-1 οι Πειραιώτες.

27'Ο Ολυμπιακός μεσοεπιθετικά στέκεται πολύ καλά. Δημιουργεί ευκαιρίες, φτάνει με καλές προϋποθέσεις κοντά στο τέρμα του Ολλανδού γκολκίπερ, αλλά ακόμα δεν έχει σκοράρει. Αν' αυτού, μια κακή έξοδος του Λεάλι έχει φέρει ένα γκολ για τους Κύπριους.

22'Κάθετη πάσα του "Μίλι" για τον Μάριν, σουτ του Γερμανού, κόντρα και κόρνερ. Ο Ολυμπιακός πιέζει ασφυκτικά για την ισοφάριση.

20'ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό με απευθείας κόρνερ του Φορτούνη. Παραλίγο να ισοφαρίσει με εντυπωσιακό τρόπο ο Τρικαλινός.

19'Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.

17'Ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ που πέτυχε ο Ιντέγε, ο οποίος την στιγμή που πήρε την κάθετη πάσα από τον Φορτούνη και βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ, ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος. Σωστή η απόφαση του βοηθού.

14'Κάτι μεταξύ σέντρας και σουτ από τον Φιγκέιρας, ο Ιντέγε προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε πάνω από το κεφάλι του και κατέληξε άουτ. Καλή στιγμή για τους Πειραιώτες.

12'Eκτέλεση φάουλ του Μοράις, η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

11'Λάθος του Μποτία, ο Μπερτόγλιο έκλεψε την μπάλα, τον γκρέμισε ο Ισπανός και πήρε σωστά την κίτρινη κάρτα.

10'ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ. Σέντρα από τα δεξιά του Μιλάνοφ, κακή έξοδος του Λεάλι στο πρώτο δοκάρι, κεφαλιά του Σωτηρίου και η μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού για το 0-1. Ψυχρολουσία στο Φάληρο.

8'Ασυνεννοησία ανάμεσα σε Λεάλι και Ντα Κόστα. Τέτοια πουλήματα στην άμυνα θα πρέπει να αποφεύγονται, διότι μπορεί να το πληρώσει σε άλλη φάση ο Ολυμπιακός.

5'Πεσμένος ο Καμπιάσο από μαρκάρισμα αντιπάλου, σηκώθηκε όμως λίγο μετά και θα συνεχίσει. Δεν καταλαβαίνει πολλά ο Αργεντινός...

2'Άνοιξε την μπάλα ο Μπερτόγλιο μέσα στην περιοχή, έπεσε μόνος του, δεν συνέβη απολύτως τίποτα.

1'Σέντρα στον αγώνα.

Η διάταξη του Ολυμπιακού για μια ακόμη φορά.

Οι δυο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο και το Καραϊσκάκη στον... αέρα!

Στην φυσούνα οι ποδοσφαιριστές, ετοιμάζονται για την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Από τα μεγάφωνα του γηπέδου ακούστηκε το καλωσόρισμα στους φιλοξενούμενους και τώρα οι συνθέσεις των ομάδων.

Οι φίλαθλοι του ΑΠΟΕΛ στην εξέδρα που φιλοξενούνται.

Οι υπεύθυνοι του αγωνιστικού χώρου φροντίζουν για τις τελευταίες λεπτομέρειες, ενώ άνοιξαν και τα ποτιστικά για να μαλακώσουν το χορτάρι.

Στα αποδυτήρια οι παίκτες Ολυμπιακού και ΑΠΟΕΛ. Ολοκλήρωσαν την προθέρμανση τους. Θα πάρουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές, 15 λεπτά πριν την σέντρα του αγώνα.

Το ζέσταμα των ομάδων συνεχίζεται κανονικά. Πολύ καλός ο καιρός για ποδόσφαιρο.

Κοντά στις 20.000 φίλοι του Ολυμπιακού στις κερκίδες του γηπέδου, περίπου 25 λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Pawel Gil (POL)

Επόπτες: Konrad Sapela (POL), Marcin Borkowski (POL)

Τέταρτος διαιτητής: Krzysztof Myrmus (POL)

Βοηθοί περιοχών: Bartosz Frankowski (POL), Daniel Stefanski (POL)

O πρόεδρος του Ολυμπιακού, Βαγγέλης Μαρινάκης, συζητά με τους Κώστα Καραπαπά (Διευθυντής Επικοινωνίας της ΠΑΕ) και Μιχάλη Κουντούρη (πρόεδρος του Ερασιτέχνη), στον αγωνιστικό χώρο.

Ακολουθούν και οι παίκτες του Ολυμπιακού.

Όλοι οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ τώρα στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση.

Οι γκολκίπερ των ομάδων βρίσκονται ήδη στο χορτάρι για ζέσταμα.

Η αναγνωριστική βόλτα των παικτών του Ολυμπιακού και του ΑΠΟΕΛ στον αγωνιστικό χώρο:

Πάρντο, Αστίθ, Αλεξάνδρου, Εφραίμ, Αρτυματάς, Αλωνεύτης και Μπρεσάν οι αναπληρωματικοί για τον ΑΠΟΕΛ.

Καπίνο, Βιάνα, Ρομαό, Μαρτίνς, Ντομίνγκες, Ελιουνούσι και Καρντόσο, οι εναλλακτικές λύσεις του Μπέντο από τον πάγκο.

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε όλα τα εισιτήρια που δικαιούταν για το παιχνίδι και 1800 φίλοι του έχουν ήδη πάρει θέση στις κερκίδες του "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Η ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν - Μιλάνοφ, Μερκής, Καρλάο, Λάγο - Νούνο Μοράις - Βινίσιους, Μπερτόγλιο, Γιαννιώτας, Βάντερ - Σωτηρίου. Σε διάταξη 4-1-4-1 παρατάσσει τους φιλοξενούμενους ο Τόμας Κρίστιανσεν.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Λεάλι - Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια - Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο - Φορτούνης, Μαρίν, Σεμπά - Ιντέγε. Σε διάταξη 4-2-3-1 οι Πειραιώτες του Πάουλο Μπέντο.

Ολυμπιακός και ΑΠΟΕΛ από την άλλη, μπαίνουν στην αποψινή μάχη έχοντας κερδίσει τα ματς της πρεμιέρας. Οι Πειραιώτες εκτός έδρας με σκορ 1-0 την Γιούνγκ Μπόις και οι Κύπριοι επικρατώντας με σκορ 2-1 της Αστάνα εντός έδρας.

μιλο μετέχουν και οι Αστάνα, Γιούνγκ Μπόις που αναμετρήθηκαν νωρίτερα στο Αζερμπαϊτζάν και αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ.

Για τον ΑΠΟΕΛ, που ταξίδεψε στην Ελλάδα δίχως τους Ντε Καμάργκο και Ορλάντι, ο Τόμας Κρίστιανσεν επέλεξε τους Πάρδο, Βάτερμαν, Σέρζιο, Μιλάνοβ, Χριστοφόρου, Αλεξάνδρου, Λάγο, Καρλάο, Αστίθ, Μερκής, Ιωάννου, Μοράις, Βινίσιους, Αρτυματάς, Λάτσι, Αλωνεύτης, Εφραίμ, Βάντερ, Γιαννιώτας, Μπερτόγλιο, Μπρεσάν, Παπαφώτης και Σωτηρίου στην αποστολή.

Τσιμίκας και Ελαμπντελαουί είναι τραυματίες, ενώ ο Πάρντο δεν έχει δηλωθεί στην ευρωπαϊκή λίστα. Μπουχαλάκης και Σιόβας έμειναν εκτός για λόγους τακτικής.

Η αποστολή του Ολυμπιακού για το αποψινό παιχνίδι απαριθμεί 18 ποδοσφαιριστές.

Πρόκειται για τους Μποτία, Καμπιάσο, Καρντόσο, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Ντομίνγκες, Ελιουνούσι, Φιγκέιρας, Φορτούνης, Ιντέγε, Καπίνο, Λεάλι, Μάριν, Μάρτινς, Μιλιβόγεβιτς, Ρομαό, Σεμπά και Βιάνα. Ρέτσος,

Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 22:05.