Euro 2016: Γαλλία - Ρουμανία 2- 1 τελικό

Ενα φανταστικό  γκολ του Ντιμιτρί Παγέ χάρισε τη νίκη στη Γαλλία επί της Ρουμανίας στο παιχνίδι που άνοιξε το Euro 2016. Προηγήθηκαν με τον Ζιρού οι Γάλλοι, ισοφάρισαν με πέναλτι του Στάνκου προσωρινά οι Ρουμάνοι.

90 +4'

Τέλος του αγώνα. Ο Παγέ λύτρωσε τη Γαλλία, χαρίζοντας τη νίκη στους "τρικολόρ" με 2-1 επί της Ρουμανίας στην πρεμιέρα του Euro.

89'

ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Παγέ! Ο άσος της Γουέστ Χαμ έκανε το κοντρόλ λίγο έξω από την περιοχή κι έπιασε ένα απίθανο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί "Γ" του ανύμπορου να αντιδράσει Ταταρουσάνου!

25': Καταπληκτικό τάκλιν του Γκριγκόρε την κατάλληλη στιγμή στον Ζιρού.

Ο βοηθός θα δώσει οφσάιντ τον Γκριεζμάν, φωνάζουν οι Γάλλοι

22': Ο Σαπουνάρου βρήκε άσχημα στο γόνατο τον Πογκμπά, με τον διαιτητή να κάνει απλά παρατηρήσεις. Θα μπορούσε να δει την κάρτα.

14':Δοκάρι για την Γαλλία με τον Γκριεζμάν! Δεν μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι από κοντά, ενώ στην ίδια φάση απέτυχε να πλασάρει!

10': Μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία. Ο Παγέτ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ζιρού πήρε την κεφαλιά όμως είδε τη μπάλα να φεύγει άουτ.

10':Κόρνερ για την Γαλλία τώρα.

4': Τρομερή τριπλή ευκαιρία για την Ρουμανία! Ο Λορίς θα κρατήσει το μηδέν!

4': Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι  για την Ρουμανία.

3': Σουτ του Πιντιλί, δεν ανησυχεί ο Λορίς.

2': Σουτ του Ματουϊντί, η μπάλα πάνω στον Ταταρουσάνου.

1': Σέντρα στο παιχνίδι

Ακούγονται οι εθνικοί ύμνοι των δυο ομάδων, οπότε σε λίγο έχουμε σέντρα!

Στιγμές από την τελετή έναρξης

Στις κερκίδες σχηματίστηκαν οι σημαίες από όλες τις ομάδες που συμμετέχουν στο Euro 2016

Ένας τεράστιος κήπος έχει στηθεί μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Μεταξύ τους οι δυο ομάδες έχουν βρεθεί δυο φορές αντιμέτωπες σε Euro. Το 1996 νίκησε 1-0 η Γαλλία, ενώ το 2008 είχαμε ισοπαλία (0-0)