Μπάγερν - Παναθηναϊκός 81-75

Ο Παναθηναϊκός δεν έδειξε συνέπεια στην άμυνα του στο Μόναχο και ηττήθηκε από την Μπάγερν (81-75). Η ήττα στην Γερμανία τον βάζει σε… περιπέτειες για την πρόκριση στο «Τοπ 16» με δεδομένη την δυσκολία του ομίλου.

Οι «πράσινοι» δέχθηκαν 24 πόντους στην τελευταία περίοδο και με τόσο κακή άμυνα έχασε την ευκαιρία να πετύχει την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στην κανονική περίοδο και να αποκτήσει πλεονέκτημα έναντι της γερμανικής ομάδας για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η ασυνέπεια του Παναθηναϊκού στην άμυνα και στα υπόλοιπα τρία δεκάλεπτα, δεν του επέτρεψε να «χτίσει» διαφορές στα σημεία που πέρασε μπροστά στο σκορ και να μπει με πλεονέκτημα στο τελευταίο δεκάλεπτο, που η... πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της Μπάγερν.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε τον αγώνα χωρίς ενέργεια στην άμυνα και παρότι ξεκίνησε στην επίθεση με δύο τρίποντα των Γιάνκοβιτς, Φώτση πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό (6-0), οι γηπεδούχοι με σερί 9-0 με τέσσερις πόντους του Γκαβέλ προσπέρασαν με 9-6 στο 4’. Με τρεις πόντους του Σαβάνοβιτς η Μπάγερν προηγήθηκε και με 4 (12-8) 3’ και 40’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Οι «πράσινοι» έγιναν πιο ενεργητικοί στην άμυνα και με δύο λει απ των Μπατίστα, Γιάνκοβιτς ισοφάρισαν σε 12-12 2’ και 14’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Με δύο βολές του Ράιτ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 14-13 1’ και 14’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Με δύο σερί καλάθια του Στίματς, η Μπάγερν ανέκτησε το προβάδισμα (17-14) στο τελευταίο λεπτό του δεκάλεπτου και ο Γκιστ με φόλοου με την εκπνοή της πρώτης περιόδου μείωσε στον πόντο (17-16).

Με δύο σερί καλάθια από τους Μίτσιτς, Γιάνγκλα οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 21-16 στις αρχές της δεύτερης περιόδου και με καλάθι του Σαβάνοβιτς με 23-18 λίγο μετά το 12’. Ο Παναθηναϊκός απάντησε σερί 7-0, που ολοκληρώθηκε με δύο καλάθια του Μπατίστα και προσπέρασε με 25-23 λίγο μετά το 14’. Συνέχισε, όμως, να μην έχει συνέπεια στην άμυνα του και η Μπάγερν με σερί 6-0 ξέφυγε με 5 (32-27) στο 18’. Μετά το τάιμ άουτ του Ιβάνοβιτς, οι «πράσινοι» βγήκαν με μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με έξι σερί πόντους του Μπατίστα προσπέρασαν με 33-32 9’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στα 5’’ ο Μίτσιτς έκανε βήμα και ο Σλότερ με την εκπνοή ευστόχησε σε διείσδυση και ο Παναθηναϊκός πήγε με +3 (35-32) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Οι «πράσινοι» με τρίποντο του Φώτση και καλάθι του Σλότερ ξέφυγε με 4 (46-42) λίγο μετά το 25’ και με τρίποντο του Γιάνις Μπλουμς υπό πίεση με 5 (52-47) με 3’ και 17’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Με γκολ φάουλ του Φώτση ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ξανά με 5 (55-49) λίγο μετά το 27’, αλλά συνέχισε να μην είναι συνεπής στην άμυνα του και σε αυτό το δεκάλεπτο. Η Μπάγερν με πρωταγωνιστή τον Στίματς, που νίκησε τον Ράιτ κοντά στο καλάθι και με σερί 8-0, προσπέρασε με 57-55 1’ και 23’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Με δύο βολές και καλάθι του Γιάνκοβιτς στον αιφνιδιασμό ο «εξάστερος» τελείωσε με προβάδισμα δύο πόντων (59-57) την τρίτη περίοδο.

Με καλάθι του Μπατίστα ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα (61-60) στο πρώτο λεπτό του τελευταίου δεκάλεπτου, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 8-0 με πρωταγωνιστή τον Γκαβέλ, ξέφυγαν με 7 (68-61) λίγο πριν το 34’. Με 5-0 σερί με καλάθι του Σλότερ και τρίποντο του Φώτση, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 70-68 3’ και 42’’ πριν την λήξη του ματς. Η Μπάγερν, ωστόσο, απάντησε με δύο τρίποντα… μαχαιριά για τον Παναθηναϊκό από τους Σαβάνοβιτς και Ντζέντοβιτς και προηγήθηκε με 8 (76-68) με σχεδόν δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 32-35, 57-59, 81-75.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πέσιτς): Σάφαρτσικ 3 (1), Μίτσιτς 4 (6 λ., 5 ασ.),Μπένζινγκ, Ντζέντοβιτς 14 (2 τρ., 6 ρ., 4 ασ.), Στίματς 11. Σαβάνοβιτς 20 (5 τρ., 6 ρ.), Γκαβέλ 13 (4 ασ.), Γιάγκλα 10 (1), Μπράιαντ 6 (9 ρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 13 (1), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 17 (1 τρ., 4 ρ.), Φώτσης 15 (4/5 τριπ.), Παππάς, Διαμαντίδης (7ασ.), Γκιστ 2, Μπατίστα 18 (7 ρ., 2 κλ., 5 λ., 1 ασ.), Μπλουμς 6 (2), Ράιτ 2.