Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Κολομβία – Ιαπωνία 1-2 Τελικό

Η Κολομβία κοντράρεται με την Ιαπωνία στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Ιαπωνία με αυτή την επικράτηση βάζει φωτιά στον Όγδοο όμιλο και βάζει δύσκολα στην Κολομβία ενόψει της συνέχειας.

Η επιτυχία στην επιχείρησή σου, έρχεται όταν οι άνθρωποί της συνεργάζονται αποτελεσματικά, όπου κι αν βρίσκονται. Γι’ αυτό, έχεις το COSMOTE Business One. Πραγματοποίησε video κλήσεις και μοιράσου την οθόνη και τα αρχεία σου με τους συνεργάτες σου, εύκολα και γρήγορα. Μάθε περισσότερα.

Η Ιαπωνία εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 3' και το γρήγορο γκολ της στο 6' και δεν το έβαλε κάτω ούτε στο δεύτερο μέρος και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη.

90' Έληξε η αναμέτρηση και η Ιαπωνία κέρδισε με 2-1 την Κολομβία γράφοντας ιστορία καθώς έγινε η πρώτη ομάδα από την Άπω Ανατολή που κέρδισε ομάδα από τη Νότιο Αμερική.

Οι Ιάπωνες κλείνουν κάθε διάδρομο προς την εστία τους και κλέβουν μπάλες σε αυτά τα τελευταία λεπτά.

90'Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88' Κάνει κάποιες απέλπιδες προσπάθειες η Κολομβία για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά χωρίς αποτέλεσμα έως τώρα.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ιαπωνία να έχει 52% ποσοστό κατοχής μπάλας.

Θέλεις να επικοινωνείς με τους συνεργάτες σου, όσο μακριά κι αν βρίσκεστε; Με το COSMOTE Business One, μπορείς. Γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να πραγματοποιείς video κλήσεις και να μοιράζεσαι την οθόνη και τα αρχεία σου με τους συνεργάτες σου, πιο εύκολα και γρήγορα από ποτέ. Μάθε περισσότερα.

86' Κίτρινη κάρτα στον Χάμες Ροντρίγκες για φάουλ στο χώρο του κέντρου.

85' Τρίτη αλλαγή για την Ιαπωνία. Εκτός ο Οσάκο και στη θέση του ο Οκαζάκι.

80' Αλλαγή για την Ιαπωνία. Εκτός ο Σιμπασάκι μέσα ο Γιαμαγκούτσι.

78' Τεράστια ευκαρία για την Κολομβία για το 2-2. Ωραίο τακουνάκι του Λέρμαρ προς τον Χάμες Ροντρίγκες ο οποίος θα σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο Οσάκο έκανε τάκλιν πάνω στη μπάλα και την έστειλε κόρνερ.

77' Προσπάθησε να μπει από τα δεξιά ο Φαλκάο και κέρδισε το κόρνερ. Έδιωξε η άμυνα της Ιαπωνίας.

73' ΓΚΟΛ Κολομβία-Ιαπωνία 1-2 (Οσάκο). Κόρνερ του Χόντα από τα αριστερά με τον Οσάκο στο πρώτο δοκάρι να πηδάει ψηλότερα και να παίρνει την κεφαλιά με την οποία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

72' Τρομερή ευκαιρία για την Ιαπωνία να πάρει και πάλι προβάδισμα. Ο Σακάι από το ύψος της μικρής περιοχής και δεξιά έκανε τη σέντρα αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

71' Πρώτη ενέργεια από τον Χόντα ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Οσπίνα με επέμβαση στην αριστερή του γωνία μπλόκαρε σταθερά.

70' Αλλαγή και για την Κολομβία. Θα μπει ο Μπάκα αντί του Ισκέρδο.

69' Αλλαγή για την Ιαπωνία. Εκτός ο Καγκάβα και στη θέση του θα μπει ο Χόντα.

67'Επιμένουν οι Ιάπωνες και κερδίζουν κόρνερ από τα δεξιά αλλά έδιωξε εύκολα η άμυνα της Κολομβίας.

66' Ωραία ενέργεια του Ινούι από τα αριστερά και πλασέ αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε έξω.

64' Κίτρινη κάρτα θα δει ο Μπάριος για μαρκάρισμα πάνω στον Χαγκάβα.

Με την είσοδο του Χάμες Ροντρίγκες η Κολομβία έχει πλέον περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της.

62'Σουτ του Σακάι μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα άουτ.

59'Κεφαλιά του Γιοσίντα από εκτέλεση φάουλ του Σουμπασάκι, η μπάλα πέρασε άουτ.

59'Ήρθε η ώρα του Χάμες Ροντρίγκες. Εκτός περνάει ο σκόρερ Κιντέρο.

58'Η Κολομβία δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα και οι Ιάπωνες πιέζουν.

57'Σουτ του Ινούι μέσα από την περιοχή, έπεσε και απομάκρυνε ο Οσπίνα.

54'Ευκαιρία για την Ιαπωνία. Ο Οσάκο γύρισε το σώμα του, απέφυγε τον Σάντσες, σούταρε από κοντά, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Οσπίνα.

52'Η Ιαπωνία έχει πάρει την κατοχή και πιέζει σε αυτά τα λεπτά.

Μέχρι στιγμής σε 15 παιχνίδια στο Παγκόσμιο Κύπελλο έχουν μπει τέσσερα γκολ από εκτελέσεις φάουλ. Στο προηγούμενο Παγκόσμιο είχαν μπει όλα κι όλα τρία.

47'Μπορεί αρχικά η έξοδος του Κουαδράδο να προξένησε εντύπωση, αλλά η μετατόπιση του Κιντέρο στο δεξί φτερό έχει αποδώσει.

46'Ξεκίνησε το β' μέρος.

45'+1'Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

45'Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

44'Λες και παίζουν έντεκα εναντίον έντεκα. Η Κολομβία στέκεται εξαιρετικά στο ματς.

43'Στο 83% η ακρίβεια στις πάσες των Κολομβιανών.

39'ΓΚΟΟΟΛ 1-1 για την Κολομβία (Κιντέρο)!

Συρτή εκτέλεση φάουλ από τον μεσοεπιθετικό της Ρίβερ Πλέιτ, ο Καβασίμα έπεσε στην αριστερή του γωνία και προσπάθησε να διώξει, αλλά η μπάλα είχε περάσει ολόκληρη τη γραμμή.

36'Στην αλλαγή του ο Κουαδράδο δυσανασχέτησε. Θυσιάστηκε ο ποδοσφαιριστής της Γιουβέντους μετά την αποβολή του Κάρλος Σάντσες.

35'Οι δύο εξτρέμ της Ιαπωνίας, Χαραγκούτσι (δεξιά) και Ινούι (αριστερά) προκαλούν προβλήματα στους Κολομβιανούς.

34'Μπαλιά του Μπάριος στον Φαλκάο, αυτός τσίμπησε ίσα - ίσα τη μπάλα, μπλόκαρε ο Ιάπωνας γκολκίπερ.

32'Απειλεί η Ιαπωνία. Ο Οσάκο σούταρε μέσα από την περιοχή και αριστερά, αφού πρώτα πέρασε τον Ντάβινσον Σάντσες, η μπάλα άουτ.

31'Τώρα η αλλαγή για τους "καφετέρος". Εκτός αγώνα περνάει ο Κουαδράδο, στη θέση του ο Μπάριος.

29'Τον 25χρονο αμυντικό μέσο Βίλμαρ Μπάριος της Μπόκα ετοιμάζεται να περάσει στο ματς ο Πέκερμαν.

Σε αυτό το Μουντιάλ, ετοιμάσου να κάνεις Σερί. Κατέβασε το νέο Seri app του Stoiximan.gr, κάνε το απόλυτο σερί & κέρδισε 1.000.000€ μετρητά εντελώς δωρεάν* (*ισχύουν όροι & προϋποθέσεις).

27'Η Κολομβία έχει αντιδάσει εξαιρετικά μετά την αποβολή του Σάντσες. Αυτή τη στιγμή δεν φαίνεται το αριθμητικό μειονέκτημα.

Η συνεργασία στην επιχείρησή σου έχει τη μεγαλύτερη αξία για σένα; Με το COSMOTE Business One, επικοινωνείς με τους συνεργάτες σου αξιόπιστα και αποδοτικά. Πραγματοποίησε video κλήσεις και μοιράσου τα αρχεία και την οθόνη σου με τους συνεργάτες σου, όσο μακριά και αν βρίσκεστε. Μάθε περισσότερα.

25'Κόρνερ για την Κολομβία, το παραχώρησε ο Ναγκατόμο.

23'Πολλές μπάλες περνάνε από τα πόδια του Κουαδράδο για την Κολομβία.

21'Η Κολομβία αναγκαστικά θα βγει μπροστά και οι Ιάπωνες θα προσπαθήσουν να χτυπήσουν στην κόντρα επίθεση.

18 Στο 60% το ποσοστό κατοχής μπάλας υπέρ της Ιαπωνίας.

Η κόκκινη κάρτα που είδε ο Κάρλος Σάντσες ύστερα από 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα είναι η πιο γρήγορη που βλέπει παίκτης σε Παγκόσμιο Κύπελλο, ύστερα από αυτή του Ουρουγουανού Σοχέ Αλμπέρτο Μπατίστα το 1986 σε αγώνα με τη Σκωτία (ύστερα από 54 δευτερόλεπτα).

Οι πανηγυρισμοί των Γιαπωνέζων μετά το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καγκάβα.

15'Μεγάλη ευκαιρία για την Ιαπωνία. Πάσα του Καγκάβα, πλασέ του Ινούι μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

14'Τέσσερα φάουλ έχει κάνει μέχρι στιγμής η Ιαπωνία, ένα η Κολομβία.

Η στιγμή που ο Σκόμινα έδειξε κόκκινη κάρτα στον Σάντσες.

12'Προβολή του Φαλκάο από κοντάμ μπλόκαρε σταθερά ο Καβασίμα.

8'Η Κολομβία έχασε λοιπόν τον χαφ της Εσπανιόλ και τώρα ο Χοσέ Πέκερμαν καλείται να δει πώς θα χειριστεί το αριθμητικό μειονέκτημα για την ομάδα του.

7'Εφιαλτικό ξεκίνημα για τους Κολομβιανούς, ιδανικό για τους Ιάπωνες.

6'ΓΚΟΟΟΛ 1-0 για την Ιαπωνία (Καγκάβα)!

Ο Ιάπωνας εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα.

3'Πέναλτι υπέρ της Ιαπωνίας!

3'Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Σάντσες της Κολομβίας, που χρησιμοποίησε το χέρι για να ανακόψει σουτ του Καγκάβα.

1'Ξεκίνησε το ματς.

Με 4-2-3-1 θα αγωνιστεί και η Ιαπωνία.

Ντεμπούτο σε Παγκόσμιο Κύπελλο για την Κολομβία κάνουν κι άλλοι παίκτες, όπως οι Όσκαρ Μουρίγιο και Γιόχαν Μοχίκα.

Αυτή είναι η έκτη διαδοχική φορά που η Ιαπωνία θα αγωνιστεί σε τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τρεις φορές έχει παίξει κόντρα στην Κολομβία η Ιαπωνία και δεν έχει νικήσει καμία από αυτές, έχοντας μία ισοπαλία και δύο ήττες.

Η πριγκίπισσα Τακαμάδο της Ιαπωνίας είναι παρούσα στο γήπεδο.

Ο Ραδαμέλ Φαλκάο ετοιμάζεται να κάνει ντεμπούτο σε Παγκόσμιο Κύπελλο με την Κολομβία. Στο προηγούμενο είχε τραυματιστεί και δεν αγωνίστηκε.

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014, η Κολομβία είχε νικήσει 4-1 την Ιαπωνία.

Διαιτητής είναι ο Σλοβένος Νταμίρ Σκόμινα, ο οποίος είχε "σφυρίξει" και τον ημιτελικό του Champions League ανάμεσα σε Ρόμα και Λίβερπουλ.

Η Κολομβία κατεβαίνει με διάταξη 4-2-3-1. Τη θέση του Χάμες στην ενδεκάδα παίρνει επί της ουσίας ο Κιντέρο.

Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Σαράνσκ, στην "Mordovia Arena".

Οι συνθέσεις:

Κολομβία (Χοσέ Πέκερμαν): Οσπίνα, Μουρίγιο, Αρίας, Κ. Σάντσες, Λέρμα, Μοχίκα, Κιντέρο, Ισκιέρδο, Κουαδράδο, Ντ. Σάντσες, Φαλκάο

Ιαπωνία (Ακίρα Νισίνο): Καβασίμα, Σόγι, Ναγκατόμο, Σιμπασάκι, Χαραγκούτσι, Καγκάουα, Ινούι, Οσάκο, Χασέμπε, Σακάι, Γιοσίντα.

Ο Χάμες Ροντρίγκες λόγω τραυματισμού δεν θα βρίσκεται στην 11άδα της Κολομβίας για τον αγώνα.