Συνεχίζει το σερί ο ΠΑΟΚ στην Λειβαδειά

Ο ΠΑΟΚ θέλει να κάνει ακόμη ένα βήμα προς τον τίτλο, καθώς φιλοξενείται από το Λεβαδειακό που δίνει τη δική του μάχη παραμονής

90+4' Λήξη του αγώνα, Λεβαδειακός - ΠΑΟΚ 1-2

Αρχικά ο τέταρτος έδειξε... εννέα λεπτά καθυστερήσεις!

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Εκτός ο Γιακουμάκης, μέσα ο Μαρκόφσκι.

88' Πεσμένος ο Μάτος στο χορτάρι, πιάνοντας τον προσαγωγό του.

85' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Ζαμπά, μέσα ο Ελ Καντουρί.

84' Κίτρινη κάρτα στον Τσαμπούρη.

83' Σουτ του Μητρόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε μακριά άουτ. Κακή επιλογή από τον μέσο των Βοιωτών.

Έτσι περιέγραψε ο Sport24 Radio 103,3 το γκολ του Λεβαδειακού

81' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Μαουρίτσιο, μέσα ο Κάνιας.

80' (5)-13(6) οι τελικές για Λεβαδειακό και ΠΑΟΚ.

79' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Εκτός ο Καραχάλιος, μέσα ο Μανγκά.

77' Νέο ενδιαφέρον στο ματς, που έχει γίνει... ροντέο μετά τη μείωση του σκορ με τον Ζησόπουλο.

76' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Γύρισμα του Ζαμπά από τα δεξιά, αλλά ο Λιάγκας πρόλαβε και έδιωξε προτού φτάσει η μπάλα στον αμαρκάριστο Ουάρντα.

75' ΓΚΟΟΟΛ για τον Λεβαδειακό (Ζησόπουλος): Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, γυριστό του Ζησόπουλου, η μπάλα βρήκε και πάνω στον Μάτος, νικήθηκε ο Πασχαλάκης και 1-2!

74' Τρομερή εκτίναξη του Πασχαλάκη σε σουτ του Καραχάλιου μετά το γύρισμα του Τσαμπούρη.

72' Σουτ του Μπίσεσβαρ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπάγιτς.

69' Ο Λεβαδειακός αδυνατεί να φτάσει με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ και να απειλήσει τον Πασχαλάκη, ο οποίος περνάει μια ήσυχη βραδιά ως θεατής.

65' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ζαμπά έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή από πάσα του Μαουρίσιο, πλάσαρε πάνω από τον Μπάγιτς, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

64' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Εκτός ο Καθάριος, μέσα ο Νανγκίς.

Έτσι περιέγραψε ο Sport24 Radio 103,3 το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ

59' Οι παίκτες του ΠΑΟΚ κυκλοφορούν τη μπάλα με ευκολία και δεν απειλούνται καθόλου.

Διαβάστε για τον τραυματισμό του Βέρνμπλουμ.

54' Ο ΠΑΟΚ ελέγχει πλήρως το παιχνίδι και ψάχνει και τρίτο τέρμα για να "κλειδώσει" οριστικά το ματς.

50' Τα πράγματα είναι πλέον πολύ δύσκολα για τον Λεβαδειακό, ο οποίος βρίσκεται δυο γκολ πίσω και η γενικότερη εικόνα του δεν πείθει. Μένει να δούμε αν μπορεί να αλλάξει άρδην το σκηνικό.

46' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Μπίσεσβαρ): Ο Σουριναμέζος πήρε μέτρα, πλάσαρε ιδανικά με το δεξί λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπάγιτς και έκανε το 0-2 για τον Δικέφαλο.'

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45+2' Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Λεβαδειακός - ΠΑΟΚ 0-1

45' Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

45' Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ από τα αριστερά, ο Μπίσεσβαρ έδωσε στον Μαουρίσιο, εκείνος με τακουνάκι άφησε στον Ζαμπά, αλλά το αριστερό του σουτ κατέληξε ψηλά άουτ.

41'ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Πρίγιοβιτς): Ο Ζαμπά βρήκε τον Σέρβο και εκείνος με δεξί κεραυνό μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάγιτς για το 0-1 σε ένα κομβικό σημείο του πρώτου ημιχρόνου. Υπέροχο τέρμα από τον Πρίγιοβιτς...

39' Κεφαλιά του Πρίγιοβιτς, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Παραμένει η λευκή ισοπαλία στη Λιβαδειά.

38' Κίτρινη κάρτα στον Παντελιάδη για φάουλ στον Ζαμπά.

34' Σέντρα του Τόσκα από τα αριστερά, κεφαλιά του Πρίγιοβιτς, εύκολη επέμβαση του Μπάγιτς.

32%-68% η κατοχή της μπάλας για Λεβαδειακό και ΠΑΟΚ.

32' Σουτ του Ουάρντα, μπλόκαρε ο πορτιέρε του Λεβαδειακού.

32'Σέντρα του Τσαμπούρη από τα δεξιά, ήταν πιο πίσω ο Γιακουμάκης και δεν πρόλαβε τη μπάλα.

29'Κάτι μεταξύ σέντρας και σουτ από τον Γιακουμάκη, ο οποίος κινήθηκε από τα αριστερά, η μπάλα κατέληξε άουτ.

28' Κίτρινη κάρτα στον Μάτος, ο οποίος έβαλε λίγο άγαρμπα το αριστερό του χέρι σε διεκδίκηση κεφαλιάς.

24'2(2)-5(1) οι τελικές για Λεβαδειακό και ΠΑΟΚ.

23'Εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα από τα δεξιά, κεφαλιά του Πρίγιοβιτς και η μπάλα άουτ.

22'Κίτρινη κάρτα στον Λιάγκα για σκληρό μαρκάρισμα στον Μαουρίσιο.

21'Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ουάρντα βρήκε τον Μπίσεσβαρ, εκείνος σούταρε με το αριστερό και έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Λεβαδειακού.

21'Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό, με τον Ιωαννίδη να κάνει ωραία κίνηση, να σουτάρει με το δεξί και τον Πασχαλάκη να αποκρούει.

Ο τραυματίας Βέρνμπλουμ την στιγμή που αποχωρούσε υποβασταζόμενος.

18'Επιστρέφει ο Γιακουμάκης, συνεχίζεται το παιχνίδι.

18'Αρκετές διακοπές στο ματς, που δεν βοηθούν στο να υπάρξει καλός ρυθμός. Πιο πιεστικός ο ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε δοκάρι στο πρώτο λεπτό με τον Μπίσεσβαρ.

17'Πεσμένος στο χορτάρι ο Γιακουμάκης, διότι του πάτησε άτσαλα το πόδι ο Σάκχοφ και μπήκε μέσα το ιατρικό τιμ του Λεβαδειακού.

13'Μακρινό σουτ του Μάτος, δεν βρίσκει στόχο.

12'Ο Μαουρίσιο άνοιξε πολύ τα πόδια του σε προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα, ευτυχώς όμως δεν χτύπησε και συνεχίζει.

11'Ο Δικέφαλος είναι πιεστικός από το πρώτο λεπτό, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ.

11'Ο Τόσκα έκανε σουτ με το αριστερό, το οποίο είναι τελείως άστοχο.

8'Το πρόβλημα είναι μάλλον στον αχίλλειο τένοντα σύμφωνα με μια πρώτη εκτίμηση του ιατρικού τιμ.

7'Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο τραυματίας Βέρνμπλουμ, μέσα ο Σάκχοφ.

6'Ο Ραζβάν Λουτσέσκου ετοιμάζει τον Σάκχοφ για να τον περάσει στο παιχνίδι. Να, λοιπόν, που θα πρέπει να ξοδέψει γρήγορα μια αλλαγή του, ενώ ο Βέρνμπλουμ εξακολουθεί να πονάει πολύ.

4'Πονάει στο αριστερό πόδι ο Βέρνμπλουμ, ο οποίος πιάνει τον αστράγαλό του έπειτα από άσχημη πτώση. Μάλλον θα βγει αλλαγή ο Σουηδός...

4'Σέντρα του Ουάρντα από τα δεξιά, κεφαλιά του Μαουρίσιο άουτ.

3'Ο Πρίγιοβιτς προσπάθησε να φέρει μπροστά του μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά έκοψε σε πλάγιο ο Λιάγκας.

2'Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ. Φαλτσαριστό δεξί σουτ του Μπίσεσβαρ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, με τον Σουριναμέζο να βρίσκεται κοντά να στο ανοίξει με το... καλησπέρα το σκορ για τον Δικέφαλο.

1'Έναρξη του αγώνα.

Οι δυο ομάδες εισέρχονται στο γήπεδο.

Η διάταξη του ΠΑΟΚ

Η διάταξη του Λεβαδειακού

Να πούμε πως στο γήπεδο βρίσκονται και φίλαθλοι του ΠΑΟΚ, περίπου 200.

Οι δυο ομάδες κάνουν την προθέρμανσή τους, σε περίπου 26-27 λεπτά η σέντρα της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ θέλει να αφήσει πίσω του τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό και τα γιουχαΐσματα από τον κόσμο του στο ματς με την ΜΠΑΤΕ και να αφοσιωθεί στις εγχώριες υποχρεώσεις του. Ένα τρίποντο θα αποτελέσει γιατρικό στις πληγές του.

Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από δύσκολη νίκη στην Τούμπα με την ΑΕΛ με 2-1, ενώ ο Λεβαδειακός από το 1-1 στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο.

Να πούμε πως η ομάδα Νέων του ΠΑΟΚ θα κληθεί να αντιμετωπίσει την αντίστοιχη της Τότεναμ για τα playoffs του Youth League σε νοκ άουτ παιχνίδι στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ, χωρίς Βιεϊρίνια και Πέλκα, θέλει τη νίκη για να περιορίσει τις "ζημιές" από τον αποκλεισμό στην Ευρώπη και να κάνει ακόμη ένα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου.

Θυμίζουμε ότι πέρυσι ο Δικέφαλος είχε φέρει 0-0 στη Λιβαδειά για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Αναπληρωματικοί:

Λεβαδειακός: Ζωγράφος, Ναργκίς, Μαρκόφσκι, Μανγκά, Χατζηλάμπρος, Κρνέτα, Βίντεκερ.

ΠΑΟΚ: Ρέι, Ελ Καντουρί, Λημνιός, Σάκχοφ, Ακπόμ, Κίτσιου, Κάνιας

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Καθάριος, Ζησόπουλος, Γιακουμάκης, Καραχάλιος, Παντελιάδης, Τσαμπούρης, Λιάγκας, Μητρόπουλος, Ιωαννίδης, Στανόγεβιτς

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Τόσκα, Μαουρίσιο, Βέρνμπλουμ, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά, Ουάρντα, Πρίγιοβιτς.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)

Βοηθοί: Νικόλας Σάββας (Σερρών), Σταύρος Σίπκας (Σάμου)

Τέταρτος: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)

Ο ΠΑΟΚ είναι στην κορυφή με 35 βαθμούς, στο +5 από τον Ολυμπιακό, ενώ η ομάδα της Βοιωτίας είναι στην προτελευταία θέση με μόλις οκτώ βαθμούς