Παναθηναϊκός - Μπιλμπάο 2- 3. Τα εφιαλτικά 6 λεπτά

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2, παρότι προηγήθηκε με 2-0.

Ένα μπλακ άουτ για 6', μεταξύ 68-74, τίναξε στον αέρα όλη την προσπάθεια που έκανε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Μπιλμπάο. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 2-0, αλλά σε ένα 6λεπτο βρέθηκαν να χάνουν με 2-3 με τους Βάσκους να έχουν πλέον σαφές προβάδισμα για πρόκριση σε όμιλο του γιουρόπα λιγκ.

90'+3'Λήξη του αγώνα.

90'+1'Πάσα του Λουντ στον Δώνη, πλασέ μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Ερέριν.

90'Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

89' Έχει ενοχλήσεις ο Ρέις και είναι εκτός αγώνα.

78' Απίστευτο το πώς κύλησε το ματς. Από το 68' μέχρι το 74' οι Βάσκοι σημείωσαν τρία γκολ.

77' Σουτ του Χατζηγιοβάννη έξω από την περιοχή και δεξιά, έπεσε και μπλόκαρε ο Ερέριν.

77'Ο Σαν Χοσέ στη θέση του Μπενιάτ.

75' Σουτ του Ζέκα, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

74'ΓΚΟΛ 2-3 για τη Μπιλμπάο (Αντούριθ)!
Ο στράικερ της Αθλέτικ Μπιλμπάο εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 3-2.

73'Πέναλτι για τη Μπιλμπάο. Ο Μολέντο ανέτρεψε ξεκάθαρα τον Ινιάκι Γουίλιαμς.

72' Ο Χατζηγιοβάννης αντί του Μολίνς.

71' ΓΚΟΛ 2-2 για τη Μπιλμπάο (Ντε Μάρκος)!
Σέντρα του Μπαλενθιάγκα από αριστερά, ο Ντε Μάρκος πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Παρόμοια φάση με το πρώτο γκολ.

68' ΓΚΟΛ 2-1 μειώνει η Μπιλμπάο (Αντούριθ)!
Σέντρα του Μουνιαΐν στο δεύτερο δοκάρι, ο Αντούριθ σηκώθηκε και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

67' Κόρνερ: 4-4.

66' Ανασταλτικά ο Παναθηναϊκός τα καταφέρνει εξαιρετικά.

64' Η Μπιλμπάο πλέον έχει την κατοχή της μπάλας. Ο Παναθηναϊκός πλέον θα "χτυπά" στην κόντρα.

62' Φάουλ του Ζέκα στον Μουνιαΐν, τον έσπρωξε από πίσω.

61'Γύρισμα του Μπενιάτ από αριστερά, ο Ραούλ Γκαρθία υπό την πίεση του Κουτρουμπή, πλάσαρε πάνω από το δοκάρι.

57' ΑΛΛΑΓΗ για τη Μπιλμπάο. Ο Λέκουε εκτός, μέσα ο Ινιάκι Γουίλιαμς.

56'nΣουτ του Ραούλ Γκαρθία μέσα από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα ο Βλαχοδήμος. Καλή στιγμή για τη Μπιλμπάο.

55' ΓΚΟΟΟΛ 2-0 για τον Παναθηναϊκό (Καμπέσας)!
Ο Λουντ πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, έδωσε δεξιά του στον Λουσιάνο, ο Μπαλενθιάγκα δεν κατάφερε να απομακρύνει, ο επερχόμενος Καμπέσας με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή  έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

53'Σουτ του Καμπέσας έξω από την περιοχή, μακριά άουτ η μπάλα.

52'Φαλτσαριστό σουτ του Λουσιάνο από το όριο της περιοχής και δεξιά, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

51'ΑΛΛΑΓΗ για τον Παναθηναϊκό. Ο Λουσιάνο αντί του Άλτμαν.

51' Ο Αντούριθ έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά ο Ζέκα τον πρόλαβε και κέρδισε και φάουλ.

51'Απομάκρυναν οι παίκτες της Μπιλμπάο.

50'Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό. Το κέρδισε ο Μολίνς.

48' Μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος η Μπιλμπάο. Εμφανής ο στόχος της να φτάσει άμεσα στην ισοφάριση.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Είναι αξιοσημείωτο ότι η Μπιλμπάο έκανε στο 41' την πρώτη της τελική.

Οι Βάσκοι όμως είναι ποιοτική ομάδα και θα πρέπει να υπάρξει ανάλογη προσοχή και στο δεύτερο μισό.

Το πρώτο μέρος έχει κυλήσει με εξαιρετικό τρόπο για το τριφύλλι. Καλή αμυντική λειτουργία και ουσία στην επίθεση

45'+1' Λήξη του πρώτου μέρους. Ο Παναθηναϊκός 1-0 μπροστά στο σκορ.

Ένα λεπτό καθυστερήσεων.

45'Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη για μαρκάρισμα στον Μουνιαΐν.

43' Εκτέλεση φάουλ της Μπιλμπάο με τον Ετσεμπαρία, η μπάλα πέρασε από όλα τα σώματα και κατέηξε άουτ.

41'Κόρνερ της Μπιλμπάο, κεφαλιά του Αντούριθ, άουτ η μπάλα. Πρώτη τελική των Βάσκων.

40'Απειλεί η Μπιλμπάο. Ο Αντούριθ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Μολέντο έδιωξε προ του Ραούλ Γκαρθία, σε κόρνερ.

39Ο Θιγάντα έχει παράπονα από τον Ραούλ Γκαρθία. Του ζητά να ανεβάσει την απόδοσή του.

36' Τρομερή πάσα του Κουρμπέλη στον Μολίνς, ο Σουηδός βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά αστόχησε. Ο Σκανδιναβός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ωστόσο, και η ευκαιρία ήταν ως μη γενόμενη.

34'Σε θέση οφσάιντ υποδείχθηκε ο Αντούριθ.

33'Το ματς κυλάει με εξαιρετικό τρόπο για τον Παναθηναϊκό.

31'Κίτρινη κάρτα στον Ετσέιτα για μαρκάρισμα στον Άλτμαν.

30'Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη του σημαντική ευκαιρία.

29'ΓΚΟΟΟΛ 1-0 για τον Παναθηναϊκό (Λουντ)!

Σέντρα του Καμπέσας από δεξιά με το αριστερό, ο Μολίνς έκανε γυριστή κεφαλιά νικώντας στον αέρα τον Ετσέιτα, ο Λουντ ντρίμπλαρε τον Ντε Μάρκος, βρέθηκε απέναντι στον Ερέριν και τον "εκτέλεσε" με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

27' Σέντρα - σουτ του Ετσέιτα από δεξιά, έπεσε και μπλόκαρε στο πρώτο δοκάρι ο Βλαχοδήμος.

25' Διαγώνιο σουτ του Καμπέσας μέσα και δεξιά στην περιοχή της Μπιλμπάο, η μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι.

25'Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πιέζουν ψηλά στα πρώτα 25 λεπτά και αναγκάζουν τους Βάσκους να πέφτουν σε λάθη.

24'Στο 56% η κατοχή μπάλας υπέρ του Παναθηναϊκού.

21'Κίτρινη στον Ραούλ Γκαρθία. Στην προσπάθειά του να πάρει κεφαλιά από τον Ζέκα, τον χτύπησε με το χέρι στο κεφάλι.

20΄Ολοκληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο. Καμία ομάδα δεν έχει κάνει κάποια σημαντική ευκαιρία.

18' Ο Παναθηναϊκός παίζει δυνατά και οι παίκτες του έχουν βγει κερδισμένοι στις περισσότερες μονομαχίες.

16' Η Μπιλμπάο δεν έχει καταγράψει καμία τελική μέχρι τώρα.

15' Δύο τελικές για τον Παναθηναϊκό, τρία κερδισμένα κόρνερ.

14' Ο Καμπέσας το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.

13' Κόρνερ για τους πράσινους, το κέρδισε ο Λουντ.

12' Ο Παναθηναϊκός δεν έχει επιστρέψει στη Μπιλμπάο να απειλήσει. Πρέπει βέβαια να υπάρχει συγκέντρωση, καθώς οι Βάσκοι μπορούν εύκολα να κάνουν τη ζημιά.

10' Συμπληρώθηκε το δεκάλεπτο. Καμία άξια αναφοράς ευκαιρία σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

8'Διαρκώς όρθις ο τεχνικός της Μπιλμπάο, Θιγάντα. Δίνει οδηγίες στους παίκτες του.

7'Ο Ρέις έπιασε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση του κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία.

6' Ο Κουτρουμπής δεν πρόλαβε την τελευταία στιγμή να εκτελέσει, παραχωρήθηκε κόρνερ από τον Αντούριθ.

5'Το παιχνίδι χρειάζεται ηρεμία και υπομονή από τον Παναθηναϊκό.

4΄Απομάκρυνε η άμυνα του Παναθηναϊκού.

3' Κόρνερ για τη Μπιλμπάο.

2' Γυριστή κεφαλιά του Μολίνς, ο Ερέριν μάζεψε τη μπάλα.

1' Ξεκίνησε το ματς.

Οι δύο ομάδες και η διαιτητική τριάδα βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος βρίσκεται και αυτός στις εξέδρες.

Οι εξέδρες έχουν γεμίσει και η ατμόσφαιρα είναι πολύ θερμή.

Ο Αντρέ Τσάβες βρίσκεται στο γήπεδο και θα παρακολουθήσει τη νέα ομάδα του.

Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει την προθέρμανση τους.

Ο Γιώργος Βαρδινογιάννης πήρε θέση στη σουίτα του.

Τότε, το ματς της Αθήνας είχε αναδειχτεί ξανά στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας και το είχαν παρακολουθήσει 25.000 θεατές...

Στην Αθήνα είχαν αναδειχτεί ισόπαλοι 0-0 και οι Βάσκοι νίκησαν 1-0 στη ρεβάνς του Μπιλμπάο.

Ο Παναθηναϊκός και η Αθλέτικ είχαν αναμετρηθεί τη σεζόν 1968-1969, για το β' γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Επίσης, στις εξέδρες βρίσκεται ο τεχνικός του ΑΠΟΕΛ, Γιώργος Δώνης, ο οποίος ήρθε να δει τον γιο του, Χρήστο.

Στα επίσημα βρίσκεται ο ομοσπονδιακός προπονητής, Μίκαελ Σκίμπε με τον συνεργάτη του Κώστα Τσάνα.

Τα εισιτήρια έχουν εξαντληθεί από το απόγευμα και η ΠΑΕ ενημέρωσε για το sold out.

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την προθέρμανση τους.

Διαιτητής είναι ο Πορτογάλος, Μανουέλ ντε Σοούζα, με βοηθούς τους συμπατριώτες του, Αλβάρο Μεσκίτα και Ρικάρντο Σάντος και τέταρτο διαιτητή τον Κάρλος Ξύστρα, από την Πορτογαλία.Περίπου 50 εκδρομείς από το Μπιλμπάο φιλοξενούνται στη θύρα 3.

Αναπληρωματικοί για τους Βάσκους είναι οι Αριζαμπαλάγκα, Μποβέδα, Σαμπορί, Σαν Χοσέ, Γουίλιαμς, Σουσαέτα, Ρίκο.

Στο 4-2-3-1 της Αθλέτικ, ο Ερέριν θα παίξει τερματοφύλακας, οι Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτε και Μπαλενθιάγκα στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά, οι Βέσγκα και Ετσεμπαρία είναι το δίδυμο των αμυντικών χαφ, ο Ραούλ Γκαρσία έχει ελεύθερο ρόλο, οι Λέκουε και Μουνιαΐν παίζουν ως εξτρέμ και ο Αντούριθ στην επίθεση.

Αναπληρωματικοί για το Τριφύλλι είναι οι Στιλ, Δώνης, Λουτσιάνο, Κολοβέτσιος, Χατζηγιοβάνης, Ευαγγέλου, Πίσπας.

Στην επίθεση, ο Λουτσιάνο δεν είναι έτοιμος και προτιμήθηκε να παίξει ο Άλτμαν. Ο Βραζιλιάνος θα περάσει ως αλλαγή στη διάρκεια του ματς.

Ο Ρέις κέρδισε την εμπιστοσύνη του Ουζουνίδη για το δεξιό άκρο της άμυνας και ο Κολοβέτσιος θα μείνει στον πάγκο.

Ο Παναθηναϊκός καλείται να φορέσει το καλό ευρωπαϊκό του κοστούμι και στην προσπάθεια αυτή θα έχει στο πλευρό του ένα γήπεδο που θα... βράζει!

Στο γήπεδο θα βρεθούν και περίπου 200 Βάσκοι, με αποτέλεσμα τα υπόλοιπα εισιτήρια που προορίζονταν γι' αυτούς να διατεθούν σε οπαδούς του Παναθηναϊκού, οι οποίοι θα βρεθούν και στη θύρα 6, που αρχικά προοριζόταν για τους φιλοξενούμενους.

Η ενδεκάδα: Βλαχοδήμος, Ρέις, Χούλτ, Μολέντο, Κουτρουμπής, Ζέκα, Κουρμπέλης, Καμπέσας, Λούντ, Άλτμαν, Μολίνς.

Στον πάγκο: Στιλ, Ευαγγέλου, Κολοβέτσιος, Δώνης, Χατζηγιοβάνης, Λουτσιάνο, Πίσπας.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Τα τελευταία εισιτήρια του αποψινού αγώνα για τα play-offs του Europa League με αντίπαλο την Αθλέτικ Μπιλμπάο στη Λεωφόρο εξαντλήθηκαν πριν από λίγο. Ευχαριστούμε θερμά τους φιλάθλους για τη στήριξή τους και τη διάθεσή τους να βρεθούν στο πλευρό της ομάδας και περιμένουμε απόψε να δημιουργήσουν την ατμόσφαιρα που αρμόζει στην ιστορία και την προσπάθεια της ομάδας μας».