Europa League: ΠΑΟΚ - Έστερσουντ 3 - 1 τελικό

Η ρεβάνς είναι την επόμενη εβδομάδα στη Σουηδία και εάν ο ΠΑΟΚ είναι σοβαρός το 3-1 θα του είναι αρκετό.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει χάρη σε ένα λάθος στην άμυνα του, αλλά στη συνέχεια βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και να φτάσει στην ανατροπή παίρνοντας τη νίκη με 3-1.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

88'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ (Πρίγιοβιτς): Ο Σέρβος ανέλαβε την εκτέλεση, ο Κεϊτά έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει και ο ΠΑΟΚ κάνει το 3-1.

88' Κίτρινη για τον Κεϊτά.

87' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ. Ο Κεϊτά κάνει άγαρμπη έξοδο και χτυπά με τις γροθιές τον Πέδρο Ενρίκε με τον διαιτητή να δίνει σωστά το πέναλτι.

81' Τρίτη αλλαγή και για την Έστερσουντ. Ο Μπγιέγκστρεμ αντί του Γκόντος.

81' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης αντί του Μακ.
Γκολ κλάσης αυτό του Πρίγιοβιτς. Ο Σέρβος έκανε ωραία κίνηση για να ξεφύγει από το μαρκάρισμα του αμυντικού του και με εξαιρετική κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Έστερσουντ.

77' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ (Πρίγιοβιτς): Ωραία ατομική ενέργεια και σέντρα του Τζάλμα Κάμπος από δεξιά, ο Πρίγιοβιτς με κεφαλιά νικά τον Κεϊτά και κάνει το 2-1 για τον ΠΑΟΚ.

Περιμένουμε να δούμε πως θα διαμορφωθεί η διάταξη του ΠΑΟΚ μετά από αυτή την αλλαγή.

74'
Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ενρίκε περνά αντί του Μπίσεσβαρ.
22:31
72'

74'Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ενρίκε περνά αντί του Μπίσεσβαρ.

72'Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ (Πέλκας). Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Πέλκα ο Κεϊτά αιφνιδιάζεται από την πορεία της μπάλας την ακουμπά ελάχιστα και εκείνη στη συνέχεια προσκρούει στο δεξί κάθετο δοκάρι του πριν απομακρύνουν οι αμυντικοί.

72' Διπλή αλλαγή για την Έστερσουντ. Γκερό και Μπέργκβιστ μπήκαν αντί των Σεμα και Μουκιμπι

Φάουλ σε καλή θέση κερδίζει ο Μπίσεσβαρ.

Η είσοδος του Πέλκα ο οποίος παίζει πιο μπροστά από ότι έπαιζε ο Σάκχοβ έχει μπερδέψει τους Σουηδούς σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

66' Σέντρα από τον Κάμπος ο Πρίγιοβιτς πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κεϊτά. Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ.

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ που δείχνει να ανεβάζει στροφές.

64' Χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σουτ έξω από την περιοχή από τον Μπίσεσβαρ, ο Κεϊτά δεν απομάκρυνε καλά και ο Μακ προ κενής εστίας αστοχεί.

63' Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας μπαίνει αντί του Σάκχοβ.

Από την άλλη οι παίκτες του ΠΑΟΚ κάνουν πολλά λάθη και δείχνουν εγκλωβισμένοι σε αυτό τον τρόπο άμυνας των Σουηδών.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να βρει διαδρόμους προς την εστία του Κεϊτά αλλά αυτό είναι αρκετά δύσκολο. Η ομάδα από τη Σουηδία πιέζει αρχικά ψηλά για να δυσκολέψει την κυκλοφορία της μπάλας και στη συνέχεια παίζει άμυνα σε διπλή ζώνη με τους διαδρόμους να είναι κλειστή. Σε φάση άμυνας μόνο ο Νούρι είναι σχεδόν στο κέντρο και όλοι οι άλλοι παίκτες της Έστερσουντ είναι πίσω από τη σέντρα.

Πιέζει πιο ψηλά σε αυτά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Έστερσουντ θέλοντας να δημιουργήσει προβλήματα στην ανάπτυξη του ΠΑΟΚ.

46'  Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίκτες των δύο ομάδων βγαίνουν σιγά σιγά για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ είναι σε αυτό το 1-1 πληρώνοντας την αδράνεια στην άμυνα του από την οποία προήλθε το πέναλτι με το οποίο η Έστερσουντ άνοιξε το σκορ. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ είναι καλύτερος, έχει την κατοχή, αλλά δυσκολεύεται να δημιουργήσει ευκαιρίες.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην Τούμπα.

Οδεύουμε προς τη συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών στην Τούμπα.

Μετά το γκολ ο ΠΑΟΚ πιέζει και πάλι μήπως καταφέρει να κάνει την ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος.

Σε εξαιρετικό σημείο μπήκε αυτό το γκολ για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο έφερε το ματς στα ίσα.

38' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ (Μάτος):Εξαιρετική σέντρα από τον Λέοβατς από τα αριστερά ο Μάτος με εντυπωσιακή κεφαλιά έκανε το 1-1 για τον ΠΑΟΚ.

37' Κίτρινη κάρτα στον Μουκίμπι. Σκληρό μαρκάρισμα από πίσω στον Κάμπος και σωστά ο παίκτης της Έστερσουντ είδε την κίτρινη.

Δείχνει να κερδίζει ξανά μέτρα στο γήπεδο ο ΠΑΟΚ που μετά το γκολ της Έστερσουν είχε προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας.

33' Κομπίνα από τους παίκτες του ΠΑΟΚ σε εκτέλεση φάουλ με τον Μπίσεσβαρ να βρίσκει τον αμαρκάριστο Μάτος ο οποίος δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε. Στη συνέχεια ο Πρίγιοβιτς τη γύρισε, όμως το σουτ του Κάμπος σταμάτησε πάνω στα σώματα.

28'Σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής για τον Μπίσεσβαρ η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κεϊτά.

Στατιστικό: Πρώτη φορά στην ιστορία των ευρωπαϊκών αγώνων αντίπαλη ομάδα έχει περισσότερους Έλληνες στην αρχική της ενδεκάδα! Ο ΠΑΟΚ δεν έχει κανέναν και η Έστερσουντ έχει τον Παπαγιαννόπουλο.

Κόντρα στη ροή του αγώνα και με ένα φθηνό λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ η Έστερσουντ πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση.

21'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ (Νούρι). Ο Νούρι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι από τη μία ο Ρέι από την άλλη η μπάλα και η Έστερσουντ προηγείται με 1-0.

21' Κίτρινη κάρτα για τον Ρέι που έκανε την ανατροπή.

20' Πέναλτι για την Έστερσουντ.

17'Ατομική ενέργεια από τον Μπίσεσβαρ και πάλι κόντραρε η μπάλα στα σώματα. Νέο κόρνερ για το δικέφαλο του Βορρά που πιέζει.

16'Γύρισμα από τον Λέοβατς η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Το δεύτερο στο ματς για τον ΠΑΟΚ.

15' Σέντρα σουτ από τον Κάμπος μπλόκαρε ο Κεϊτά.

Οι παίκτες της Έστερσουντ παίζουν αρκετά κλειστά με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να απλώσει το παιχνίδι του για να βρει διαδρόμους. Είναι χαρακτηριστικό ότι και οι έντεκα παίκτες των Σουηδών είναι πίσω από τη σέντρα.

12' Μακρινό σουτ από τον Κρέσπο η μπάλα αρκετά μέτρα μακριά από το δεξί δοκάρι του Κεϊτά.

5'Τσίμιροτ και Μπίσεσβαρ έπαιξαν ωραία το 1-2, όμως ο πρώτος άνοιξε το κοντρόλ του μπαίνοντας στην περιοχή και έχασε την ευκαιρία να γίνει απειλητικός.

4'Ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σάκχοβ πήρε την κεφαλιά όμως ο Κεϊτά μπλόκαρε εύκολα.

Από τα πρώτα λεπτά ο Μπίσεσβαρ γυρίζει πίσω για να πάρει μπάλα και να δημιουργήσει επιθετικά για τον ΠΑΟΚ.

1'  Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

Αρκετός κόσμος στην Τούμπα, μέχρι την έναρξη του αγώνα αναμένεται ο συνολικός αριθμός να φτάσει τις 20.000

Ο Χοσέ Κρέσπο από την πλευρά του δηλώνει ότι είδε τα ματς της Έστερσουντ με την Γαλατασαράι και ότι η σουηδική είναι μία ομάδα με ρυθμό στο παιχνίδι της, καθώς έχει παίξει μεγάλο αριθμό αγώνων ως τώρα.

"Η ψυχή είναι το πιο σημαντικό στοιχείο στα παιχνίδι με την Έστερσουντ. Η ψυχή θα μετρήσει και στη Σουηδία. Η αποφασιστικότητα να παλέψει", αναφέρει σε δηλώσεις του στο Cosmotesport TV ο Ραζβάν Λουτσεσκου

Εχουν βγει και οι παίκτες των δυο ομάδων για προθέρμανση. Θερμό χειροκρότημα για τους παίκτες του ΠΑΟΚ