Πλέι οφ Champions League: Ολυμπιακός - Ριέκα 2-1 Τελικό

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Ριέκα στο "Γ. Καραϊσκάκης", στην πρώτη αναμέτρηση των ομάδων με φόντο τους ομίλους του Champions League.

Ο Ολυμπιακός έκανε 104 χιλιόμετρα. Η Ριέκα 102,9.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να έχει 62% κατοχή μπάλας.

Ο Φορτούνης ανέφερε: "Σημαντική νίκη. Γυρίσαμε το σκορ, ήμασταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στην Κροατία η Ριέκα θα είναι πιο πιεστική, αλλά έχουμε το προβάδισμα και πρέπει να το διατηρήσουμε".

23:40

Απίθανη τροπή πήρε το παιχνίδι. Λυτρώθηκε στο φινάλε ο Ολυμπιακός. Είχε πολλές ευκαιρίες και θα ήταν άδικο αν δεν επικρατούσε.

90'+5' Τέλος του αγώνα.

90'+5'Διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι ο Μπεν για κράτημα από τον στόπερ της Ριέκα.

90'+3'ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό (Ρομαό)!

Ο Φορτούνης εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ, έδιωξε δύσκολα ο Σλούγκα. Ο Ομάρ έκανε το γύρισμα από δεξιά μέσα από την περιοχή, δεν έδιωξε ο Έλεζ, κεφαλιά του Ρομαό από κοντά, στα δίχτυα η μπάλα.

90'+3'Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό. Το κέρδισε ο Φορτούνης, δέκα μέτρα έξω από το ημικύκλιο.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90'+1'Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Κούτρη έξω από την περιοχή και αριστερά, κεφαλιά του Ανδρούτσου από την καρδιά της περιοχής, στο οριζόντιο και άουτ.

89΄Σε θρίλερ έχει εξελιχθεί η αναμέτρηση. Πιέζει ο Ολυμπιακός.

88'ΑΛΛΑΓΗ για τη Ριέκα. Ο Χέμπερ εκτός, μέσα ο Μάρτιτς.

87'Στο μισό γήπεδο η Ριέκα.

85'Πιέζει ο Ολυμπιακός για ένα δεύτερο γκολ.

84'Ο Ολυμπιακός έχει χρόνο να φτάσει στην ανατροπή. Η Ριέκα παίζει με παίκτη λιγότερο.

83'Δεύτερη κίτρινη στον Ζούτα επειδή χρησιμοποίησε το χέρι.

81'Κάρτα στον Έμπερ.

80'Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός πρέπει να βρει έστω ακόμη ένα γκολ.

79'ΑΛΛΑΓΗ για τον Ολυμπιακό. Ο Ανδρούτσος αντί του Οφόε.

77'ΑΛΛΑΓΗ για τη Ριέκα. Ο Γκόργκον έξω, μέσα ο Τσρνιτς.

77'Κόρνερ: Επτά ο Ολυμπιακός, τρία η Ριέκα.

76'Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, έπεσε και μπλόκαρε ο γκολκίπερ της Ριέκα.

75'ΑΛΛΑΓΗ για τον Ολυμπιακό. Ο Πάρντο αντί του Μάριν.

74'Μακρινό σουτ του Μάριν έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Σλούγκα.

72'ΑΛΛΑΓΗ για τη Ριέκα. Ο Γιέλιτς αντί του Γκαβράνοβιτς.

70'Ήδη 15 τελικές προσπάθειες ο Ολυμπιακός, επτά η Ριέκα.

68'Γύρισμα του Μπεν από δεξιά, μπλόκαρε ο Σλούγκα.

66'ΓΚΟΟΟΛ 1-1 για τον Ολυμπιακό (Οφόε)!

Υπέροχη προσπάθεια του Φορτούνη από δεξιά, έσπασε στο σημείο του πέναλτι και ο Οφόε με δυνατό σουτ στην κίνηση, έστειλε τη μπάλα στο δεξί γάμμα!

65'ΑΛΛΑΓΗ για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούννης αντί του Σεμπά.

Εκτός από τον Φορτούνη, ο Χάσι έχει στον πάγκο και τους Γιαννιώτη, Φιγκέιρας, Βούκοβιτς, Ανδρούτσο, Πάρντο και Ανσαριφάρντ.

64'Κίτρινη κάρτα στον Οφόε.

63'Τον Φορτούνη έχει φωνάξει ο Χάσι. Αυτός θα είναι η πρώτη αλλαγή.

62'Στο 60% η κατοχή μπάλας υπέρ του Ολυμπιακού. Αυτό φυσικά δεν αρκεί.

61'Ο Ολυμπιακός χρειάζεται φρεσκάρισμα στην ενδεκάδα. Να δούμε τι θα σκεφτεί να κάνει ο Χάσι.

59'Ο Κούτρης συνεργάστηκε ωραία με τον Σεμπά, αλλά η σέντρα του αριστερού μπακ των Πειραιωτών ήταν κακή.

57'Ο Μάριν αποφάσισε να εκτελέσει απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο ίδιος, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

56'Φάουλ στον Μάριν ελάχιστα έξω από την περιοχή, διαγώνια και αριστερά.

55'Ο Μπράνταριτς έβαλε το πόδι πριν σουτάρει ο Οφόε, αλλά οι διαιτητές δεν υπέδειξαν κόρνερ.

Soccerbase.gr: Η τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός νίκησε με ανατροπή στο Καραϊσκάκη για το Champions League, ήταν με Κροάτες, 2-1 τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ (04/11/15).

52'Κίτρινη κάρτα στον Μάλες για μαρκάρισμα στον Οφόε.

51'Σουτ του Καρσελά έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

49'Κίτρινη κάρτα στον Ζούτα.

49'Ο Μπέσνικ Χάσι έβγαλε το σακάκι και τη γραβάτα που φορούσε στο πρώτο μέρος! Έμεινε με το πουκάμισο.

48'Ο Σεμπά εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλα τα σώματα και κατέληξε άουτ.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες με την έναρξη του δεύτερου μέρους.

46'Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια:

Χαποέλ Μπερ Σεβά - Μάριμπορ 2-1 (12' Νουακέμε, 45'+2' πεν. Τζέντεκ / 10' Ταβάρες)

Σέλτικ - Αστάνα 2-0 (32' αυτ. Πόστνικοβ, 43' Σινκλέρ)

Νάπολι - Νις 1-0 (13' Μέρτενς)

Μπασακσεχίρ - Σερβίλλη 0-1 (16' Εσκουδέρο)

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν στο πρώτο μέρος 53.5 χιλιόμετρα. Οι παίκτες της Ριέκα 53.6.

Στατιστικά: 4-2 τα κόρνερ, 6-10 τα φάουλ.

Τελικές: Εννέα ο Ολυμπιακός, έξι η Ριέκα. Οι δύο των Κροατών εντός εστίας.

Στο 61% η κατοχή μπάλας υπέρ του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος.

45'+3'Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Η Ριέκα 1-0 μπροστά στο σκορ.

Τρία λεπτά καθυστερήσεων για το πρώτο μέρος.

45'Μεγάλη ευκαιρία για τη Ριέκα. Ο Έμπερ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το πλασέ, έβαλε το πόδι ο Καπίνο και έδιωξε σε κόρνερ.

44'Σουτ του Καρσελά μέσα από την περιοχή, κόντρα και κόρνερ.

Αυτό είναι το πρώτο εφετινό γκολ του Έμπερ σε δέκα παιχνίδια.

42'Ο Ολυμπιακός έκανε τις ευκαιρίες, δεν τις αξιοποίησε και τώρα είναι πίσω στο σκορ.

41'ΓΚΟΛ 0-1 για τη Ριέκα (Έμπερ)!

Ο Βραζιλιάνος έκανε φοβερή προσποίηση με τακουνάκι, άδειασε το Ρομαό και με σουτ ελάχιστα έξω από την περιοχή και αριστερά άνοιξε το σκορ, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία.

40'Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Οφόε από δεξιά έξω από την περιοχή, ο Μπεν σηκώθηκε για κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.

38'Ο Σεμπά γύρισε και βοήθησε αριστερά στην άμυνα, πήρε και φάουλ από τον Έμπερ.

37'Κίτρινη κάρτα στον Ζιλέ επειδή χρησιμοποίησε το χέρι.

36'Επτά προσπάθειες για γκολ από τον Ολυμπιακό, οι τέσσερις προς την εστία.

35'Ο Ολυμπιακός πιέζει τη Ριέκα. Προσπαθεί να βρει πώς θα "τρυπήσει" την άμυνα της Ριέκα.

Η Σέλτικ άνοιξε το σκορ στο 32' απέναντι στην Αστάνα.

32'Η μπάλα στρώθηκε στον Μάριν στο δεύτερο δοκάρι, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε, εξουδετερώθηκε από τον Σλούγκα.

31'Ο Γκόργκον εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

30'Άλλη μια καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Καρσελά από αριστερά, ο Μπεν σηκώθηκε αφύλαχτος, έκανε την κεφαλιά, έσκασε η μπάλα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν αιφνιδιάστηκε ο Σλούγκα και μπλόκαρε.

29' 30,6 χιλιόμετρα έχουν κάνει οι παίκτες του Ολυμπιακού, 30,2 αυτοί της Ριέκα.

28'Θετική παρουσία μέχρι τώρα από τον Ζιλέ. Με την εμπειρία του έχει "καθαρίσει" στιγμές κατά τις οποίες η Ριέκα πάει να γίνει επικίνδυνη.

27'Ο Μπεν έκανε σουτ με το δεξί λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

25'Ξεδιπλώθηκε ωραία στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός, αλλά ο Σεμπά από τα όρια της περιοχής και δεξιά δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τον αντίπαλό του και χάθηκε η ευκαιρία.

23'Ο Καρσελά πέρασε στον Σεμπά, αυτός έκανε σέντρα - σουτ μέσα από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σλούγκα.

22'Κεφαλιά του Γκόργκον μέσα από την περιοχή ύστερα από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που είναι σε εξέλιξη:

Χαποέλ Μπερ Σεβά - Μάριμπορ 1-1 (12' Νουακέμε / 10' Ταβάρες)

Σέλτικ - Αστάνα 0-0

20'Στο 56% η κατοχή μπάλας υπέρ του Ολυμπιακού.

20'Εκτέλεση φάουλ από τον Σεμπά, ουδείς στην πορεία της μπάλας, που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

18'Σκληρό φάουλ του Έλεζ στον Μάριν δεξιά κοντά στο κόρνερ. Κίτρινη κάρτα.

16'Γύρισμα του Καρσελά από δεξιά, σουτ στην κίνηση από τον Μπεν μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι. Νέα καλή φάση για τον Ολυμπιακό.

14'Οι δύο καλές στιγμές που έχει δημιουργήσει ο Ολυμπιακός, δείχνουν ότι η Ριέκα μπορεί να "λαβωθεί". Πρέπει όμως να αξιοποιηθούν οι ευκαιρίες που θα γίνουν και να μην περνούν ανεκμετάλλευτες.

12'Απίθανη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπεν στον Σεμπά, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Σλούγκα, πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο κίπερ της Ριέκα έδιωξε σε κόρνερ.

12'Η Ριέκα είναι σαφές ότι επιδιώκει να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση τον Ολυμπιακό. Θα πρέπει οι παίκτες του Μπέσνικ Χάσι να είναι πολύ προσεκτικοί.

11'Ο Μάριν εκτέλεσε φάουλ, αλλά δεν ήταν καλό και οι Κροάτες απομάκρυναν εύκολα.

9'Η Ριέκα βγήκε ταχύτατα στην κόντρα, ο Έμπερ σούταρε με δύναμη μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα πάνω από το δοκάρι. Επικίνδυνη στιγμή για τους Πειραιώτες.

7'Ο Καρσελά πέρασε τη μπάλα στον Μπεν, αυτός σούταρε με δύναμη από κοντά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα.

6'Η Ριέκα βγήκε επικίνδυνα μπροστά στην αντεπίθεση, αλλά ο Ολυμπιακός "καθάρισε" στα μετόπισθεν.

5'Ανεκμετάλλευτο πέρασε το κόρνερ. Συνεχίζει να ασκεί πίεση ο Ολυμπιακός.

5'Ο Κούτρης κέρδισε το πρώτο κόρνερ του αγώνα, για τον Ολυμπιακό.

3' Γρήγορο ματς στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες επιδιώκουν να αναλάβουν τον έλεγχο.

2'Αρχηγός για την ομάδα του Πειραιά ο Ελαμπντελαουί.

1 'Ξεκίνησε το ματς. Η Ριέκα στη σέντρα.

Άνοιξαν τα ποτιστικά του γηπέδου για να μαλακώσουν το χορτάρι. Οι υπεύθυνοι του αγωνιστικού χώρου φροντίζουν για τις τελευταίες λεπτομέρειες λίγα λεπτά πριν την σέντρα στο "Γ. Καραϊσκάκης".

Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα των ομάδων και οι παίκτες έφυγαν για τα αποδυτήρια.

Και ο Βαγγέλης Μαρινάκης στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου, έξω από τη φυσούνα. Είχε ολιγόλεπτη συνομιλία με τους Σάββα Θεοδωρίδη και Κώστα Καραπαπά, πριν αποχωρήσει για την σουίτα από την οποία θα παρακολουθήσει την αναμέτρηση.

Περίπου 15000 οπαδοί του Ολυμπιακού στις κερκίδες αυτή τη στιγμή, με την προσέλευση να συνεχίζεται δίχως προβλήματα.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού και της Ριέκα πραγματοποιούν το ζέσταμα τους εδώ και λίγη ώρα. Σε πολύ καλή κατάσταση μοιάζει ο αγωνιστικός χώρος του "Γ. Καραϊσκάκης".

Διαιτητής: Felix Zwayer (GER)

Βοηθοί: Marco Achmüller (GER), Jan Seidel (GER)

Επιπρόσθετοι βοηθοί: Daniel Siebert (GER), Patrick Ittrich (GER)

Τέταρτος διαιτητής: Rafael Foltyn (GER)

Στον 3ο προκριματικό γύρο ο Ολυμπιακός απέκλεισε την Παρτίζαν με συνολικό σκορ 5-3. Κέρδισε με 3-1 στο Βελιγράδι και παραχώρησε ισοπαλία με 2-2 στη ρεβάνς του Φαλήρου.

Η Ριέκα απέκλεισε με το συνολικό 7-1 τη Νιου Σέιντς στον 2ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης και την Ζάλτσμπουργκ με δύο ισοπαλίες (1-1 εκτός, 0-0 εντός) στον 3ο προκριματικό γύρο.

Σε 4-2-3-1 ο Ολυμπιακός, σε 4-3-3 η Ριέκα. Ο Κεκ θυσίασε τον Ματέι και έβαλε τον Μάλες, που θα κάνει τριάδα στον άξονα με τους Μίσιτς και Μπράνταριτς. Ρισκάρει με την συμμετοχή του ανέτοιμου Γκαβράνοβιτς ο προπονητής των Κροατών.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρέτσος, Ρομαό, Κούτρης, Ζιλέ, Οτζίτζα Οφόε, Καρσελά, Μάριν, Σεμπά, Μπεν.

ΡΙΕΚΑ (Ματίας Κεκ): Σλούγκα, Βέσοβιτς, Ζούπαριτς, Έλεζ, Ζούτα, Μπράνταριτς, Μάλες, Έμπερ, Μίσιτς, Γκόργκον και Γκαβράνοβιτς.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 22 Αυγούστου στην Κροατία.

Η σέντρα είναι προγραμματισμένη για τις 12:45.

Ο προπονητής των Πειραιωτών, Μπέσνικ Χάσι άφησε εκτός τον Κώστα Φορτούνη, αλλά και τον Βούκοβιτς, ενώ αγωνίζεται κανονικά ο Οφοέ. Συν τοις άλλοις κάνει επίσημο ντεμπούτο ο Ζιλέ.

Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρέτσος, Ρομαό, Κούτρης, Οτζίτζα Οφόε, Ζιλέ, Καρσελά, Μάριν, Σεμπά και Μπεν είναι οι εκλεκτοί του Μπέσνικ Χάσι για το βασικό σχήμα των "ερυθρολεύκων".

Ο 46χρονoς τεχνικός είχε επιλέξει 20 παίκτες παραμονές του αγώνα και εντέλει άφησε εκτός 18άδας τους Ζντιέλαρ και Μίλιτς. Στον πάγκο των αναπληρωματικών είναι οι Γιαννιώτης, Φιγκέιρας, Βούκοβιτς, Ανδρούτσος, Φορτούνης, Ανσαριφάρντ και Πάρντο ως εναλλακτικές λύσεις.

Μποτία, Ταχτσίδης και Εμενίκε είναι εκτός αποστολής εξαιτίας τραυματισμών, ενώ ανέτοιμοι κρίθηκαν Σισέ και Σιώπης για την αναμέτρηση. Οι δύο τελευταίοι συν τον Ταχτσίδη αναμένεται να είναι στην διάθεση του Χάσι για τη ρεβάνς της Κροατίας στις 22 Αυγούστου.