Ισοπαλία για τον Άρη και τον Απόλλωνα Καλαμαριάς

Σε ένα ματς-θρίλερ που έγινε στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ο Απόλλων Καλαμαριάς απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τον Άρη, με τον Αλμπάν Μπούσι να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων

Σ' ένα ματς χωρίς γρήγορο ρυθμό, όπου οι «κίτρινοι» δυσκολεύονταν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Ίβιτς ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά. Αξιοποιώντας τις δύο -και μοναδικές- ευκαιρίες που δημιούργησε η ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε δις και απλοποίησε τα πράγματα για τη συνέχεια.

Στο 29ο λεπτό, ο Σανσόν εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Σέρβος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Με τη συμπλήρωση του 45λεπτου, ο πιο φορμαρισμένος παίκτης του Άρη τις τελευταίες εβδομάδες βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Κόβατς απέκρουσε τη «λόμπα» του Σανσόν, ο Ίβιτς έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο δοκάρι, αλλά πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έγραψε το 2-0. Ενδιάμεσα (41΄), ο Απόλλων είχε απειλήσει άμεσα με ένα δυνατό μακρινό σουτ του Μερκούρη Καραλιόπουλου, που έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά.

Ο Άρης είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» οριστικά το παιχνίδι, αλλά στο 61΄ ο Κόβατς απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ την προσπάθεια του Σανσόν. Ο διαιτητής υπέδειξε άουτ, το οποίο εκτέλεσαν γρήγορα οι φιλοξενούμενοι κι η μπάλα έφτασε στον Μπρίτο, που με θαυμάσιο σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 2-1 και έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι.

Στο 75΄ ο Κόβατς «νίκησε» για ακόμα μία φορά τον Φελίπε Σανσόν, που σίγουρα δικαιούταν ένα γκολ σήμερα. Δεν το πέτυχε και τελικά αυτό έμελε να το «πληρώσει» η ομάδα του.

Στο τρίτο από τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων, έγινε το «γέμισμα» στην περιοχή του Χαλκιά, η άμυνα των γηπεδούχων «κοιμήθηκε» και ο Αλμπάν Μπούσι διαμόρφωσε από κοντά το 2-2.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Θεσσαλονίκης)

Κίτρινες: Βανγκέλι, Νεμπεγλέρας - Γαλανόπουλος, Φαβάλι, Σαρακατσάνος

ΑΡΗΣ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Βανγκέλι, Μάρκο Αουρέλιο, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Γιάχιτς, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Ίβιτς, Σανσόν (79΄ Χαβίτο), Κάλβο (73΄ Σιστόν), Κόκε (89΄ Πρίττας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Μάκης Κατσαβάκης): Κόβατς, Μπούσι, Μουράφσκι (46΄ Ουέλινγκτον), Γαλανόπουλος, Φαβάλι, Κόλτσης, Σαρακατσάνος, Βέλα Ζούνιορ (88΄ Σπυριδάκης), Παπαδόπουλος, Μπρίτο (80΄ Γιάννου), Καραλιόπουλος.