Ελπίδες του Πανιωνίου για τα πλέι-οφ μετά την νίκη του επί του ΟΦΗ

Περνώντας από την Κρήτη με 2-1 επί του Πανιωνίου, ο Πανιώνιος βρίσκεται πλέον σε απόσταση τριών βαθμών από τον πέμπτο της βαθμολογίας Αστέρα και ελπίζει σε νέα ήττα της ομάδας της Τρίπολης για μετάσχει στα πλέι οφ της Σούπερ Λίγκα. Το σκορ άνοιξε ο Πόποβιτς στο 7' για τους γηπεδούχους, ο Χούτος ισοφάρισε ένα λεπτό μετά και το γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Φερνάντες με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την ομάδα του ΟΦΗ, αφού κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Τότε ο Σίμιτς «βρήκε» με μακρινή μπαλιά τον Πόποβιτς και εκείνος, εκμεταλλευόμενος γλίστρημα του Κρέσιτς, «άνοιξε το σκορ» για την κρητική ομάδα. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Λάμπρο Χούτο, ο οποίος πιστοποιεί το γεγονός ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και σίγουρα είναι ένας από τους πιό φορμαρισμένους επιθετικούς του πρωταθλήματος.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν «ρώσικη ρουλέτα», αφού και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πετύχουν ένα τέρμα και να πάρουν τη νίκη. Τελικά το γκολ ήρθε για την ομάδα της Νέας Σμύρνης με απευθείας χτύπημα φάουλ του Φερνάντες στο 80'. Έτσι ο Πανιώνιος έφτασε τους 42 βαθμούς και βρίσκεται δύο πίσω από τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος καταλαμβάνει αυτή τη στιγμή την πέμπτη θέση, που οδηγεί στα πλέι οφ. Ως εκ τούτου, όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική.

Διαιτητής: Τρύφωνος (Κύπρου)

Κίτρινες: Κουνενάκης, Ισά, Μπαρκαουάν - Μάκος, Φερνάντες, Ντιαβαρά

ΟΦΗ (Γιώργος Παράσχος): Τζόρβας, Σταυρακάκης, Μπαρκαουάν, Σίμιτς, Πόποβιτς, Ντρούλιτς (67' Νουαφόρ), Ισά, Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Κουνενάκης (82' Πετρόπουλος), Γκέρμπερ (65' Ταραλίδης)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Έβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Μανιάτης, Ντιαβαρά, Τζιμπούρ (46' Αραβίδης), Κουτσόπουλος, Μάκος, Κουμορτζί (37' Βάγκνερ), Μαϊστόροβιτς, Γουνδουλάκης (83' Χετεμάι), Φερναντεζ, Χούτος