Ο Ολυμπιακός νίκησε την Λάρισα και είναι στην κορυφή

Ο Κώστας Μήτρογλου είναι ο άνθρωπος που «λύτρωσε» τον Ολυμπιακό, καθώς με δικό του γκολ στο 90΄ η ομάδα του νίκησε 2-1 τη Λάρισα και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά την ολοκλήρωση της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Ο Τουμέρ Μετίν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 41΄, ενώ ο Μίρνες Σίσιτς είχε ισοφαρίσει στο 50΄.

Η Λάρισα ήταν αυτή που απείλησε άμεσα τους πρωταθλητές στο πρώτο 20λεπτο. Στο 5ο λεπτό, σε εκτέλεση φάουλ του Τουμέρ Μετίν, ο Νικοπολίδης έσωσε τον Ολυμπιακό, ενώ στο 18΄ ο 37χρονος γκολκίπερ ανέτρεψε τον Ζουράφσκι ένα μέτρο έξω από την περιοχή, σε μία φάση όπου ο Νικοπολίδης τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Αντίθετα, στο δίλεπτο 26΄-28΄, ο διαιτητής Σταυρίδης εξάντλησε την αυστηρότητά του, καθώς έδειξε δύο φορές την κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας, αφήνοντας τη Λάρισα με δέκα παίκτες. Το φάουλ, που οδήγησε στην αποβολή του Αργεντινού, εκτέλεσε έξοχα ο Τζόρτζεβιτς, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κηπουρού. Θα περίμενε κανείς πως ο Ολυμπιακός ήταν έτοιμος να αναλάβει επιθετικές πρωτοβουλίες, όμως τα σχέδιά του... χάλασε ο Τουμέρ Μετίν. Σε μία αντεπίθεση της ΑΕΛ στο 41ο λεπτό, ο Τούρκος βρέθηκε έξω από την περιοχή και με εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Νικοπολίδη και την ομάδα του με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν τυχεροί, καθώς στην πρώτη οργανωμένη επιθετική προσπάθειά τους ισοφάρισαν. Μετά από κεφαλιά του Κοβάσεβιτς, ο Μίρνε Σίσιτς βρέθηκε σε θέση βολής και έγραψε το 1-1 στο 50΄. Ωστόσο, λίγο αργότερα οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν, όταν ο Τάσος Πάντος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Κλέιτον και αποβλήθηκε στο 58΄.

Ο Ολυμπιακός πίεσε, αλλά και πάλι ήταν η ΑΕΛ αυτή που έφτασε «μια ανάσα» από το γκολ, όταν ο Νικοπολίδης στο 76΄ απέκρουσε το σουτ του Μπακαγιόκο, στο μεταξύ τους τετ-α-τετ. Παρόμοια φάση και στο 85΄, με τον Μπακαγιόκο να είναι εντελώς μόνος, να πλασάρει και τη μπάλα να φεύγει άουτ. Κι ενώ ο Ολυμπιακός έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει, ο Κώστας Μήτρογλου έδωσε τη λύση, καθώς με προβολή από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 90΄.

Διαιτητής: Σταυρίδης (Πιερίας)

Κίτρινες: Νικοπολίδης, Πάντος, Κοβάσεβιτς, Ζεβλάκοφ - Ιγκλέσιας, Σαρμιέντο, Μετίν, Νταμπίζας

Κόκκινες: Πάντος (58΄-δεύτερη κίτρινη) - Ιγκλέσιας (24΄-δεύτερη κίτρινη)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Σεγκούρα): Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Λεονάρντο, Στολτίδης, Γκαλέτι, Κοβάσεβιτς, Τζόρτζεβιτς, Ζεβλάκοφ, Άντζας, Μπελούτσι (82΄ Μήτρογλου), Λεντέσμα (46΄ Σίσιτς), Πάντος

ΛΑΡΙΣΑ (Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Νταμπίζας, Κλέιτον, Τουμέρ Μετίν (55΄ Μπακαγιόκο), Σαρμιέντο, Φωτάκης, Φέρστερ, Μπαχράμης (66΄ Πάρα), Ιγκλέσιας, Κατσιαρός, Ζουράφσκι (55΄ Κυριακίδης)