Μουντιάλ 2022: Αργεντινή – Γαλλία 3-3 – Στα πέναλτι ο μεγάλος τελικός

Μουντιάλ 2022: Αργεντινή – Γαλλία 3-3 –  Στα πέναλτι ο μεγάλος τελικός

Η Αργεντινή προηγήθηκε με 3-2 στο 109′ με γκολ του Μέσι αλλά η Γαλλία ισοφάρισε στο 118′ σε 3-3 με το πέναλτι του Μπαπέ, ο οποίος έκανε χατ-τρικ, σε έναν συγκλονιστικό τελικό στο Μουντιάλ 2022

Θρίλερ στον τελικό του Μουντιάλ 2022, αφού η Γαλλία κατάφερε να ισοφαρίσει την Αργεντινή με δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό, κάνοντας το 2-2 λίγο πριν από την λήξη του αγώνα.

Η Αργεντινή μπορεί να προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με γκολ των Μέσι (πέναλτι) και Ντι Μαρία, όμως η Γαλλία δεν παρέδωσε τα όπλα. Μέχρι το 80' οι «μπλε» δεν υπήρχαν στο γήπεδο μέχρι που ο Μπαπέ πήρε το «όπλο» του. Με δύο γκολ σε ένα λέπτο ισοφάρισε τον τελικό και πλέον ο αγώνας πήγε στο έξτρα 30λεπτο.

Αργεντινή - Γαλλία 3-3
1' Σέντρα στον μεγάλο τελικό.
10' Το πρώτο δεκάλεπτο του ματς ανήκει στην Αργεντινή ασκώντας μεγάλη πίεση στη Γαλλία που έβγαλε πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας.
17' Ωραία συνεργασία των Αργεντινών, σε εξαιρετική θέση ο Ντι Μαρία, που έκανε... τραγικό σουτ.
21' Δίνει πεναλτι ο Μαρτσίνιακ σε πτώση του Ντι Μαρία απ' τον Ντεμπελέ. Ο Αργεντινός έκανε τρομερή ντρίμπλα και απέφυγε τον Γάλλο.
23' Γκολ! 1-0 Η Αργεντινή με εύστοχη εκτέλεση του ΛιονέλΜέσι!
36' Γκολ! 2-0 η Αργεντινή με τον Ντι Μαρία με εξαιρετικό τελείωμα έπειτα από μαγική συνεργασία Μέσι - Άλβαρες - Mακ Άλιστερ με ασίστ του τελευταίου.
 41' Διπλή αλλαγή έκανε ο Ντεσάν: Έβγαλε Ζιρού, Ντεμπελέ και έβαλε Τουράμ και Κολό Μουανί.
45'+7' Τέλος ημιχρόνου με προβάδισμα δύο τερμάτων για την Αργεντινή.
46' Σέντρα του β' ημιχρόνου δίχως αλλαγές στις ενδεκάδες.
70' Πολύ πιο ανεβασμένη η Γαλλία, κάνει αισθητή την παρουσία της πρώτη φορά στο γήπεδο απ' το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου. Μεγάλη απειλή όμως και πάλι δεν έχει δημιουργήσει.
79' Πέναλτι για τη Γαλλία σε ανατροπή του Κολό Μουανί απ' τον Οταμέντι.
80' Γκολ! 2-1 μειώνει η Γαλλία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαπέ. Έπεσε σωστά ο Μαρτίνες αλλά το σουτ του Μπαπέ ήταν... κεραυνός.
82' Γκολ! Απίθανη Γαλλία, τρομερός Μπαπέ και 2-2! Μέσα σε δύο λεπτά η Γαλλία φέρνει το ματς στα ίσια!
 90+7' Τρομερό σουτ του Μέσι απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, καταπληκτική απόκρουση του Γιορίς!
90+8' Τέλος της κανονικής διάρκειας. Ο τελικός στην παράταση! Καταπληκτικό παιχνίδι...
91' Έναρξη της παράτασης...
105'+1' Τρομερή ευκαιρία για την Αργεντινή με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να σουτάρει αλλά με την παρέμβαση του Ουπαμεκανό να μην σκοράρει.
 108' Γκολ! 3-2 η Αργεντινή με τον Λιονέλ Μέσι... Ο Λαουτάρο σουτάρει, ο Γιορίς αποκρούει και ο Μέσι από κοντά σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα τίτλου στην Αλμπιτσελέστε.
 117' Πέναλτι η Γαλλία! Σουτ του Μπαπέ και χέρι του Μοντιέλ που μπήκε στο γήπεδο λίγο πριν!
118' Γκολ! 3-3 η Γαλλία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ΚιλιάνΜπαπέ, ο οποίος πετυχαίνει χατ-τρικ στον τελικό!
 123' Αδιανόητη ευκαιρία για τη Γαλλία και τρομακτική απόκρουση του ΕμιλιάνοΜαρτίνες στο τετ α τετ του Κολό Μουανί
124' Απάντηση της Αργεντινής με κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνες που κατέληξε άουτ.
125' Τέλος και της παράτασης με ισοπαλία. Η λύση στα πέναλτι...