Φιλική συντριβή για τον Παναθηναϊκό με 55-83 από τον Ερυθρό Αστέρα

Πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός συνετρίβη από τον Ερυθρό Αστέρα με 83-55 στο τουρνουά του Μονάχου.

Οι πράσινοι άρχισαν τον αγώνα παίζοντας πολύ καλή άμυνα και κλείνοντας με προβάδισμα πέντε πόντων (19-14) το πρώτο 10λεπτο, διάστημα στο οποίο οι Σέρβοι είχαν 0/9 τρίποντα. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη παρέμενε μπροστά και στη β’ περίοδο, φτάνοντας και στο +9 (29-19) πριν κλείσει με +3 (35-32) το ημίχρονο, για να ακολουθήσει ο… εφιάλτης.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε 2/12 σουτ και ο Ερυθρός Αστέρας 13/15, με την ομάδα του Βελιγραδίου να κάνει επιμέρους σκορ 32-8 και να κλείνει το γ’ δεκάλεπτο με προβάδισμα 21 πόντων (43-64), υποχρεώνοντας τελικά τους πράσινους σε βαριά ήττα με -28 (55-83).

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 35-32, 43-64, 55-83