Ήττα της Εθνικής Ανδρών από Σερβία στο Ακρόπολις

Η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε στον άτυπο τελικό του τουρνουά Ακρόπολις, με 64-75, από τη Σερβία στο ΟΑΚΑ.

Η ελληνική ομάδα έκανε καλό ξεκίνημα με τους Λαρεντζάκη και Σλούκα να ευστοχούν σε σουτ τριών πόντων.

Κασελάκης και Μήτογλου πήραν τη σκυτάλη για το 12-5 (5’), αλλά η Σερβία μείωσε με ένα ξέσπασμα στον έναν πόντο (12-11, 5’30’’).

Η Ελλάδα συνέχισε με καλύτερο ρυθμό, με τον Ντόμπριτς να φέρνει τον αγώνα στα ίσια στο δεύτερο δεκάλεπτο (22-22, 12’) και το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια και το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 34-37.

Οι Σέρβοι βρήκαν το ρυθμό τους με έναν εξαιρετικό Ντόμπριτς να οδηγεί στο +16 (42-58, 28’) με αρωγούς τους Πέτρουσεφ και Αβράμοβιτς.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος με σουτ τριών πόντων έδωσε κάποιες ανάσες (50-64, 32’) και με το τρίτο από τα 6μ75 δικό του εύστοχο σουτ η διαφορά μειώθηκε στους οχτώ πόντους (58-66, 35’30’’).

Η Σερβία όμως είχε τις λύσεις και έφτασε στην τελική επικράτηση με 75-64 κλείνοντας το τουρνουά Ακρόπολις αήττητη.