Ο Ολυμπιακός πέρασε από την Πυλαία (70-63)

Συνέχεια στη νικηφόρα πορεία της έδωσε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 70-63 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής του Β’ Γύρου του πρωταθλήματος. Οι πρωταθλήτριες είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πρώτη σκόρερ την Κόστοβιτς με 16 πόντους. Διψήφιες ήταν επίσης η αρχηγός του Ολυμπιακού με Εβίνα Σταμάτη, με την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου που σημείωσαν αμφότερες από 11 πόντους, και η Ντέιβις που ακολούθησε με 10, ενώ 8 πόντους πέτυχε η Σπυριδοπούλου και 7 η Φοντέιν.

«Κλειστό» παιχνίδι, «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο ημίχρονο

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημα, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός 2:47, πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, βρέθηκε να χάνει με 12-9, αλλά με τρίποντο της Φοντέιν (1:17) ισοφάρισε και με λέι απ της Ντέιβις στα 52’’ ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 12-14 το οποίο ήταν το σκορ του 1ου δεκαλέπτου. Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στη 2η περίοδο πήγαν στο 12-16 με την Ντέιβις και με τρίποντο της Σταμολάμπρου αύξησαν για πρώτη φορά στο +7 το προβάδισμά τους για το 12-19 τρέχοντας ένα 10-0 σερί μετά το 12-9. Στην εξέλιξη της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε 19-21, με τη Σταμάτη να ευστοχεί σε τρίποντο γράφοντας το 19-24 στα 6:20. Δυο λεπτά αργότερα η Σπυριδοπούλου αύξησε στο +9 το προβάδισμα για το 19-28 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 28-34.

Εναλλαγές στο σκορ αλλά παρέμεινε μπροστά ο Ολυμπιακός

Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, οι γηπεδούχες κατάφεραν να ισοφαρίσουν μετά από ώρα για το 34-34 στα 8:16 και να προηγηθούν με 40-39. Ο Ολυμπιακός απάντησε και με 5-0 σερί έφτασε στο 40-44 με τη Σταμολάμπρου στα 4:04 για να ακολουθήσει νέα ανατροπή αφού ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 45-44 με την Λέξα στα 3:09. Η Φοντέιν έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού για το 45-46, η Κιλαζίδου απάντησε για το 47-46 για να επαναφέρει το προβάδισμα η Σταμολάμπρου στο 47-48 (1:48). Με δυο εύστοχες βολές της Κόστοβιτς στα 44’’ οι «ερυθρόλευκες» αύξησαν το προβάδισμά τους (47-50) και η Φοντέιν στον έγραψε το 47-52 για το +5 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.

Κράτησε τον έλεγχο, έφυγε με τη νίκη!

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 49-52, όμως η Ντέιβις στον αιφνιδιασμό απάντησε για να επαναφέρει το +5 στο 49-54. Με τρίποντο της Αλεξανδρή ο Θρύλος διεύρυνε στο +8 το προβάδισμά του, γράφοντας το 49-57 στα 7:54. H Kόστοβιτς έγραψε το 56-62 στα 3:47, η Μέιο μείωσε σε 58-62, όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα και απάντησε με την Αλεξανδρή για το 58-64, 2:23 πριν τη λήξη. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Θρύλος κράτησε τα ηνία και έφτασε στο 60-66 με την Σταμολάμπρου (0:42). Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 63-66 με την Καρλάφτη στα 11’’ όμως η Σταμολάμπρου με δυο εύστοχες βολές στα 7’’, διαμόρφωσε το 63-68 και η Κόστοβιτς έγραψε το τελικό 63-70, με οποίο ο Θρύλος πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΠΑΟΚ.

Tα δεκάλεπτα: 12-14, 28-34, 47-52, 63-70

ΠΑΟΚ: Ακλ 14, Μέϊο 10, Κιλαζίδου 4, Σύρρα 8 (1), Κεσίδου, Τόλη Ε., Στεφανάκη Λέξα 4, Καρλάφτη 11 (1), Γρηγορίου, Τσαβώνη, Μάντεν 12.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παντελάκης): Σταμολάμπρου 11 (1), Σταμάτη 11 (3), Αλεξανδρή 5 (1), Σπυριδοπούλου 8, Φοντέιν 7 (1), Νικολοπούλου 2, Κούκη, Παπαμαρκάκη, Κόστοβιτς 16, Παντελή, Ντέιβις 10.