Έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει Grand Slam o Τσιτσιπάς - Ήττα 3-0 από Μεντβέντεφ

Ο Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Australian Open ο Τσιτσιπάς. Δεν κατάφερε να νικήσει τον Μεντβέντεφ, ηττήθηκε με 3-0

Με  (6-4, 6-2, 7-5) στα σετ

Ο Μεντβέντεφ πήρε τη νίκη έπειτα από 2 ώρες και 9 λεπτά αγώνα στη Rod Laver Arena και έφθασε στην 20η συνεχόμενη νίκη του.

Με εντυπωσιακό σερβίς και τρομερή σταθερότητα, ο Ρώσος είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και μόνο για ένα μικρό διάστημα στα μέσα του 3ου σετ, έχασε την αυτοσυγκέντρωση του, αλλά στο τέλος κατάφερε να φθάσει στη νίκη.

Στα προημιτελικά ο Έλληνας τενίστας προκρίθηκε μετά από ένα τρομερό ματς με τον Ράφαελ Ναδάλ με επική ανατροπή από 0-2 σε 3-2