Πρώτη νίκη με Κάτας ο Παναθηναϊκός, 93-75 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη

O Παναθηναϊκός δεν εντυπωσίασε αλλά δεν χρειάστηκε κιόλας, για να νικήσει τον Άρη στο Nick Galis Hall.

Οι πράσινοι προέρχονταν από τη βαριά ήττα στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στη Φενέρμπαχτσε και αυτό φάνηκε ότι τους επηρέασε, αφού δεν έπαιξαν καλά στη Θεσσαλονίκη. Είναι τέτοια η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες όμως, ώστε να αρκεί και μια… φυσιολογική εμφάνιση για να έρθει μια άνετη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή το προβάδισμα (9-14) με τα τρίποντα του Νέντοβιτς, για να αναλάβει στη συνέχεια και ο Μποχωρίδης (15-23). Ο Άρης, όμως, αντέδρασε καλά και με σερί 10-2 κατάφερε να ισοφαρίσει 27-27 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι πράσινοι είχαν περισσότερες λύσεις όμως, μετέφεραν το παιχνίδι κοντά στο καλάθι και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +11 (36-47).

Και από τη στιγμή που άνοιξαν το δεύτερο με σερί 7-0, το οποίο μετέτρεψε το σκορ σε 36-54, όλα κρίθηκαν. Ο Όντεντ Κάτας έκανε διάφορες δοκιμές και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους κίτρινους να μειώσουν από το -20 (44-64 στο 25′) στο -11 (61-72 στο 30′), για να ξεφύγουν ξανά οι πράσινοι στο τελευταίο 10λεπτο και να επικρατήσουν τελικά με 93-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-47, 61-72, 75-93