Super League : Παναθηναϊκός - ΟΦΗ 3-2 Τελικό

Super League : Παναθηναϊκός - ΟΦΗ 3-2  Τελικό

O Παναθηναϊκός υποδέχεται τον ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ για την 10η και τελευταία αγωνιστική των playoffs.

Ο Γιώργος Δώνης έχει πάρει αγκαλιά όλους τους παίκτες του Παναθηναϊκού και τους χαιρετάει. Άλλωστε αυτό ήταν το τελευταίο του ματς στο τριφύλλι.

22:00

90+9'

Έληξε το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 3-2.

90+7'

Ο Ξενόπουλος μάντεψε σωστά και πάλι. Έπεσε στην αριστερή του γωνία, απομάκρυνε εντυπωσιακά και στη δεύτερη προσπάθεια ο Φιγκεϊρέδο με το πλασέ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

90+5'

Πέναλτι για τον ΟΦΗ. Σέντρα από τα αριστερά με τον Κοροβέση να επιχειρεί το σουτ, τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Κολοβέτσιου και τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα.

21:56

90+5'

Ο Κολοβός πήρε την πάσα από τον Μπουζούκη, λίγο έξω από την περιοχή έκανε το σουτ με τον Ουάλεϊ να αποκρούει.

90'

Επτά θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στην αναμέτρηση.

21:50

90'

Κόρνερ από τα αριστερά για τον ΟΦΗ. Ο Φιγκεϊρέδο πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ξενόπουλου.

21:49

88'

Τρομερή ενέργεια του Κολοβέτσιου που πέρασε τρεις αντιπάλους του αλλά την ώρα που έδωσε στον Κολοβό αυτός ήταν λίγο μπροστά και βγήκε οφσάιντ.

85'

Προσπαθεί ο ΟΦΗ αλλά δεν μπορεί να φτάσει σε γκολ της ισοφάρισης.

21:39

79'

Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στο ματς οι Σουρνάκης και Μίγγος και εκτός ενδεκάδας οι Νοικοκυράκης και Ναμπί.

76'

Σκοράρει ο ΟΦΗ με πλασέ του Δεληγιαννίδη από κοντά. Είναι σε θέση οφσάιντ, ο ρέφερι σηκώνει τη σημαία και περιμένει και το VAR.

21:36

76'

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Μπεκ και στη θέση του ο Τζαβίδας.

21:31

71'

Ωραία ενέργεια του Μπεκ μέσα στην περιοχή και προσπάθεια για σέντρα με τον Γιαννούλη να διώχνει σε κόρνερ.

21:28

68'

Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός οι Χατζηγιοβάνης και Μακέντα και στη θέση τους οι Αθανασακόπουλος και Περέα.

21:27

67'

Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εκτός ο Βαζ και στη θέση του ο Κοροβέσης.

21:27

66'

Ο Ναμπί εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ.

21:25

65'

Ηρεμούν γρήγορα τα πνεύματα ανάμεσα σε Κολοβέτσιο και Βας που πήραν από μία κίτρινη κάρτα.

21:24

Ένταση στο ΟΑΚΑ, για ένα σκληρό μαρκάρισμα. Φάουλ για τον ΟΦΗ, λίγο έξω από την περιοχή του Ξενόπουλου στο 64'.

21:22

61'

Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εκτός ο Ζοάο Βίκτορ και στη θέση του ο Βαφέας.

59'

Πρώτη κίτρινη στο ματς. Την είδε ο Σένκεφελντ για τον Παναθηναϊκό.

21:19

58'

Απειλεί ο Παναθηναϊκός. Ο Μακέντα άλλαξε τη μπάλα με τον Μπεκ με τον Δανό να σουτάρει και τον γκολκίπερ του ΟΦΗ να μπλοκάρει τη μπάλα.

21:18

58'

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Σερπέζης και στη θέση του ο Κολοβός.

21:18

57'

Επίθεση για τον ΟΦΗ αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού διώχνει σε κόρνερ.

21:14

54'

Ατομική προσπάθεια του Μακέντα ο οποίος μπήκε στην περιοχή αλλά τελευταία στιγμή τον έκοψε ο Δεληγιαννίδης.

52΄

Πρώτο σουτ στο δεύτερο μέρος. Ο Βαζ εκτέλεσε αλλά έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας του Ξενόπουλου.

21:10

50'

Δεν έχουμε κάποια φάση έως τώρα στο δεύτερο μέρος.

46'

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στο ΟΑΚΑ.

21:06

46'

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Κουρμπέλης και στη θέση του ο Αλεξανδρόπουλος.

45+5'

Ημίχρονο στο Ολυμπιακό Στάδιο. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά στο σκορ με 3-2. Οι Μπεκ, Μακέντα και Χατζηγιοβάνης είναι οι σκόρερ του τριφυλλιού ενώ οι Φιγκεϊρέδο και Βαζ έχουν σκοράρει για λογαριασμό ΟΦΗ.

45+2'

Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα κατέβηκε ανενόχλητος και έκανε το σουτ με τον Ξενόπουλο με εντυπωσιακή επέμβαση στη δεξιά του γωνία να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.

45'

Απειλεί ο ΟΦΗ. Ο Φιγκεϊρέδο βρέθηκε σε θέση βολής εκτός περιοχής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ξενόπουλου.

20:43

42' ΓΚΟΛ

Παναθηναϊκός - ΟΦΗ 3-2 (Χατζηγιοβάνης). Ωραία επίθεση του Παναθηναϊκού με τον Μακέντα να βγαίνει στα αριστερά, τράβηξε τον αντίπαλο του, έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Τάσος Χατζηγιοβάνης από τα δεξιά ήρθε και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

20:40

40'

Ο Ναμπί βρέθηκε μέσα στην περιοχή,γύρισε και έκανε το σουτ αλλά ο Ξενόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα.

20:39

38' ΓΚΟΛ

Παναθηναϊκός - ΟΦΗ 2-2 (Βαζ). Μπαλιά προς τον Φιγκεϊρέδο στα δεξιά, αυτός μπήκε στην περιοχή, τον πίεσε ο Ζαγαρίτης, ο Κουρμπέλης έκανε το τάκλιν προς τον Βαζ όμως ο οποίος από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Ξενόπουλο και ισοφάρισε ξανά.

20:36

35' ΓΚΟΛ

Παναθηναϊκός - ΟΦΗ 2-1 (Μακέντα). Ωραία συνεργασία του Μπουζούκη με τον Χατζηγιοβάνη, σέντρα του τελευταίου από τα δεξιά με τον Ουάλεϊ να χάνει τη μπάλα και τον Μακέντα από κοντά να πλασάρει και να δίνει προβάδισμα ξανά στο τριφύλλι.

20:33

29' ΓΚΟΛ

Παναθηναϊκός - ΟΦΗ 1-1 (Φιγκεϊρέδο). Ισοφαρίζει ο ΟΦΗ με πλασέ του Φιγκεϊρέδο μετά από σέντρα του Δεληγιαννίδη από τα αριστερά. Ο αμυντικός των φιλοξενούμενων καλυπτόταν τελικά από τον Θεοχάρη.

20:30

29'

Ο ΟΦΗ σκόραρε με τον Φιγκεϊρέδο με πλασέ από κοντά αλλά ο Δεληγιαννίδης που έκανε τη σέντρα φαίνεται να είναι οριακά σε θέση οφσάιντ. Ο ρέφερι περιμένει τη χρήση του VAR.

29' ΓΚΟΛ

Παναθηναϊκός - ΟΦΗ 1-1 (Φιγκεϊρέδο). Ισοφαρίζει ο ΟΦΗ με πλασέ του Φιγκεϊρέδο μετά από σέντρα του Δεληγιαννίδη από τα αριστερά.

20:30

29'

Ο ΟΦΗ σκόραρε με τον Φιγκεϊρέδο με πλασέ από κοντά αλλά ο Δεληγιαννίδης που έκανε τη σέντρα φαίνεται πως ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο ρέφερι περιμένει τη χρήση του VAR.

20:28

27' ΓΚΟΛ

Παναθηναϊκός - ΟΦΗ 1-0 (Μπεκ). Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο ο Παναθηναϊκός βρήκε γκολ και άνοιξε το σκορ. Ο Κουρμπέλης έκλεψε τη μπάλα, έδωσε αριστερά στον Μπεκ ο οποίος σούταρε με το αριστερό για να κάνει το 1-0.

20:24

Έχουμε τη διακοπή στο ματς για να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων.

20:23

23'

Νέο σουτ από πλευράς ΟΦΗ αλλά και πάλι ο Ξενόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα.

20:23

22'

Απειλεί ξανά ο ΟΦΗ. Μπαλιά προς τον Φιγκεϊρέδο ο οποίος προσπάθησε να κρεμάσει τον Ξενόπουλο, αυτός βρήκε τη μπάλα, της έκοψε την πορεία και ο Κολοβέτσιος πρόλαβε να σταματήσει τη μπάλα.

20:22

21'

Ο Φιγκεϊρέδο έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Ξενόπουλου.

20:21

18'

Ο Παναθηναϊκός άλλαξε το σύστημα του με τριάδα στην άμυνα. Οι Θεοχάρης, Σένκεφελντ και Κολοβέτσιος θα είναι οι τρεις στόπερ. Ο Χατζηγιοβάνης δεξί μπακ, ο Ζαγαρίτης αριστερά και ο Κουρμπέλης παραμένει στα χαφ.

14'

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να επιτεθεί με τον Φιγκεϊρέδο μέσα στην περιοχή να προσπαθεί να σκοράρει αλλά ο Κολοβέτσιος σταμάτησε τον επιθετικό του ΟΦΗ.

9'

Απειλεί ξανά ο ΟΦΗ. Ο Ναμπί βρέθηκε με τη μπάλα στα πόδια του εκτός περιοχής αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

20:08

8'

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον ΟΦΗ. Σουτ του Γιαννούλη εκτός περιοχής έδιωξε ο Ξενόπουλος, ο Φιγκεϊρέδο προσπάθησε από κοντά να πλασάρει αλλά και πάλι ο Έλληνας γκολκίπερ είπε όχι.

20:06

6'

Ο Παναθηναϊκός σε σχέση με τα τελευταία ματς έχει αλλάξει τη διάταξη του. Παίζει με τετράδα στην άμυνα με τους Θεοχάρη, Ζαγαρίτη στα δύο άκρα και τους Σένκεφελντ, Κολοβέτσιο ως στόπερ με τον Κουρμπέλη να είναι στα χαφ.

2'

Ο Παναθηναϊκός έκλεψε τη μπάλα, ο Μπεκ έγινε αποδέκτης της εκτός περιοχής, έκανε το σουτ και η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ, το πρώτο στο ματς.

19:59

1'Ξεκίνησε το παιχνίδι με τον ΟΦΗ στη σέντρα και την πρώτη επίθεση.