Κύπελλο Ελλάδας : Άρης - ΑΕΚ 2-1 Τελικό

Ο Άρης φιλοξενεί την ΑΕΚ στη ρεβάνς του ημιτελικού Κυπέλλου Ελλάδας, με την Ένωση να έχει το προβάδισμα από το 2-1 του ΟΑΚΑ

ΤΕΛΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ

21:00

90+7'

Κάτι σαν σέντρα σουτ από τον Τόνσο, η μπάλα άουτ.

90+6'

ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ (Λιβάγια)

20:58

Με αυτό το σκορ ο Άρης πάει στον τελικό, αν σκοράρει η ΑΕΚ πάμε σε παράταση.

20:57

Δύο λεπτά ακόμα για το τέλος των καθυστερήσεων.

20:56

90+3'

ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ (Ντιγκινί): Ο Μπα έδωσε στον Μαντσίνι, εκείνος άνοιξε στον Ντιγκινί που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά η μπάλα κόντρα πάνω στον Παουλίνιο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα της ΑΕΚ για το 2-0.

20:54

90+2'

Σέντρα του Παουλίνιο από δεξιά, ο Λιβάγια πήρε την κεφαλιά πάνω στον Κουέστα.

20:53

90+1'

Σουτ του Λιβάγια, μπλόκαρε ο Κουέστα.

20:53

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων. Ο χρόνος μετρά από τώρα.

20:52

89'

Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ντιγκινί στη θέση του Μπρούνο Γκάμα.

20:52

89'

Γύρισμα του Αλμπάνη από τα δεξιά, τέσσερις παίκτες πήδηξαν μέσα στην μικρή περιοχή για να πάρουν την κεφαλιά. Ο Τσιγκρίνσκι ήταν αυτός που την πήρε χωρίς όμως να βρει στόχο.

20:51

88'

Πανέξυπνη ιδέα από τον Λιβάγια που προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Κουέστα με τον Ισπανό να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ.

20:50

87'

Γύρισμα του Χουλτ από τα αριστερά, διώχνει σε κόρνερ ο Ματίγια.

20:50

Έχει κλειστεί πίσω ο Άρης. Ο Ιντέγε είναι ανάμεσα στη μεγάλη περιοχή της ομάδας του και το κέντρο.

20:48

Πέντε λεπτά ακόμα για τη συμπλήρωση των 90 λεπτών.

84'

Κίτρινη κάρτα στον Μαντσίνι.

20:45

Η ΑΕΚ πιέζει ασφυκτικά τον Άρη που δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του.

20:44

81'

Ατομική προσπάθεια από τον Αραούχο που απέφυγε τρεις παίκτες, σούταρε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε πάνω στον Κόρχουτ.

20:43

81'

Κίτρινη κάρτα στον Ματίγια.

20:42

79'

Γύρισμα του Ολιβέιρα πάνω στους αμυντικούς του Άρη και κόρνερ για την ΑΕΚ από τα δεξιά όπως κάνει επίθεση.

20:41

78'

Αλλαγή για τον Άρη. Ο Φετφατζίδης έδωσε τη θέση του στον Αμπού Μπα.

20:39

Ο Ολιβέιρα έπεσε εντός της περιοχής με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

20:38

75'

ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Μάνταλος με λόμπα στην πλάτη της άμυνας έβγαλε τον Σιμόες απέναντι από τον Κουέστα, εκείνος με κεφαλιά κρέμασε τον Ισπανό τερματοφύλακα που έβγαινε και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ.

20:37

Με Ολιβέιρα, Αραούχο και Λιβάγια μέσα η ΑΕΚ για τα τελευταία. Τα παίζει όλα για όλα ο Καρέρα.

20:36

73'

Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Αραούχο στη θέση του Κρίστισιτς.

20:32

Cooling Break για τους παίκτες τους δύο ομάδων.

20:30

Ο Άρης έχει κλείσει τους χώρους.

20:30

Το 1-0 του Άρη με τον Μαντσίνι:

20:28

65'

Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Οι Χουλτ, Αλμπάνης στη θέση των Λόπες, Βέρντε.

20:26

63'

Ο Λόπες δεν μπορεί να συνεχίσει το παιχνίδι.

20:25

62'

Σέντρα του Λόπες, η μπάλα στην αγκαλιά του Κουέστα.

20:23

O Άρης θέλει να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και πιέζει ψηλά.

20:21

Ο Άρης έχει πλέον σκορ πρόκρισης.

20:21

"Χρυσή" αλλαγή ο Βραζιλιάνος επιθετικός που πέρασε λίγα λεπτά νωρίτερα στο ματς.

20:20

57'

ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Άρη (Μαντσίνι)! Υπέροχη ενέργεια του Φετφατζίδη απ' τα δεξιά, ο οποίος απέφυγε τον Λόπες, έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Μαντσίνι με πλασέ νίκησε τον Μπάρκα για το 1-0!

20:19

57'

Πεσμένος στο γήπεδο ο Λόπες που πιάνει τον δεξί δικέφαλο.

20:19

Αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα στο δεύτερο μέρος.

20:19

56'

"Κοκορομαχία" Σάσα - Λιβάγια και μερικά... γαλλικά. Ο Μάκελι τους φώναξε για παρατηρήσεις.

20:17

Περισσότερο για την κίνηση πήρε την κάρτα ο Πορτογάλος χαφ της ΑΕΚ.

20:17

54'

Kίτρινη κάρτα στον Σιμόες για σκληρό φάουλ στον Σάσα.

20:13

Ο Άρης έχει μπει καλύτερα στο δεύτερο μέρος, έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του.

20:11

49'

Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μαντσίνι αντί του Λάρσον.

20:11

48'

Ο Λιβάγια βρήκε με υπέροχη κάθετη τον Ολιβέιρα, αλλά ο Πορτογάλος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

20:10

Η μεγάλη ευκαιρία του Ολιβέιρα στο τέλος του πρώτου μέρους:

20:09

Η έξοδος του Κουέστα προ του Ολιβέιρα:

20:08

46'

Έναρξη του δευτέρου μέρους.

20:08

46'

Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Παουλίνιο στη θέση του τραυματία Μπακάκη.

19:52

45 +4'

Τέλος πρώτου μέρους. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0.

19:52

45 +4'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Βέρντε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σβάρνας έστρωσε στον Ολιβέιρα, αλλά ο Πορτογάλος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Κουέστα.

19:51

45 +3'

Ο Βέρντε κερδίζει κόρνερ από τον Κόρχουτ.

19:50

Θυμίζουμε πως στον πρώτο αγώνα η ΑΕΚ είχε επικρατήσει 2-1 του Άρη.

19:47

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

19:45

Ο Μπακάκης αισθάνεται κάποιες ενοχλήσεις στον προσαγωγό.

19:45

Η ΑΕΚ μετά το 20ό λεπτό πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ από την άλλη πλευρά ο Άρης αδυνατεί να δημιουργήσει φάσεις μπροστά απ' τα καρέ του Μπάρκα.

19:41

39'

Ο Μάνταλος ανατρέπεται λίγο έξω απ' την περιοχή από τον Τόνσο, αλλά ο Μάκελι δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

19:38

36'

Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ μετά από παρέμβαση του Ιντέγε.

19:38

35'

O Λόπες έκανε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Σάσα και στη συνέχεια ο Κουέστα παραχώρησε κόρνερ.

19:37

Κατοχή: 40% - 60%

19:35

33'

Διακοπή στον αγώνα λόγω τραυματισμού του Δεληζήση.

19:34

32'

Ευκαιρία για τον Άρη! Τραγικό λάθος του Βέρντε μέσα στην περιοχή, ο Κόρχουτ έκλεψε την μπάλα, έκανε σέντρα-σουτ, αλλά ο Μπάρκας απέκρουσε και αποσόβησε τον κίνδυνο.

19:34

31'

Ωραία κάθετη του Λιβάγια στον Ολιβέιρα, αλλά ο Κουέστα βγήκε και πρόλαβε τον Πορτογάλο.

19:32

19:30

Επέστρεψαν οι παίκτες, συνεχίζεται το ματς.

19:27

Cooling Break για τις δύο ομάδες.

19:26

23'

Ωραία ατομική προσπάθεια του Βέρντε, αλλά το διαγώνιο σουτ απ' τα δεξιά κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα.

19:26

23'

Ο Λιβάγια γύρισε στον Ολιβέιρα, ο οποίος έκανε του σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ροζ.

19:25

Διάστημα πίεσης από την ΑΕΚ.

19:23

20'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια βρήκε υπέροχα τον Βέρντε, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Κουέστα, καθυστέρησε κι ο Ισπανός τον πρόλαβε. Στη συνέχεια της φάσης, το μακρινό σουτ του Μάνταλου κατέληξε πολλά μέτρα άουτ.

19:20

18'

O Φετφατζίδης έκανε το σουτ απ' το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μπακάκη και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάρκα.

19:18

15'

Ωραία ατομική προσπάθεια και ντρίμπλα του Φετφατζίδη, αλλά η σέντρα που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάρκα.

19:16

Η ΑΕΚ επιτίθεται κυρίως απ' τα δεξιά με τον Βέρντε, ενώ αντίθετα ο Άρης κυρίως απ' τον άξονα.

19:14

Η διάταξη του Άρη θυμίζει περισσότερο 4-4-2, με τον Λάρσον στο πλευρό του Ιντέγε.

19:11

Το παιχνίδι αποκτά σιγά-σιγά ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν ψηλά.

19:07

Ο Άρης έχει την κατοχή σ' αυτά τα πρώτα λεπτά, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Μπάρκα.

19:06

3'

O Kόρχουτ προσπάθησε με μακρινό σουτ να αιφνιδιάσει τον Μπάρκα, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.