Super League: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-1 Τελικό

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός αναμετρώνται στην Τούμπα στην πρεμιέρα τους στα playoffs στην μετά-κορονοϊό εποχή.

Οι ερυθρόλευκοι πλέον είναι στο +17 από τον ΠΑΟΚ και ουσιαστικά πρέπει να αισθάνονται πρωταθλητές.

97'Λήξη του αγώνα, ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-1

Θέμης Καίσαρης:  Ο ΠΑΟΚ είχε ούτως ή άλλως δύσκολο έργο, την υποχρεώση νίκης χωρίς αγωνιστικό ρυθμό. Το δύσκολο έγινε πολύ δύσκολο από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε πιο φρέσκος και προηγήθηκε και έγινε άδυνατον με την παθητικότητα που αντιμετώπισε το ματς ο Φερέιρα, αρνούμενος να αλλάξει κάτι μέχρι το 69'. Ίσως το ευκολότερο διπλό του Ολυμπιακού στην Τούμπα.

97'Κακή έξοδος του Σα, σουτ του Σβιντέρσκι και άουτ η μπάλα. Ζητάει κόρνερ ο Δικέφαλος.

96'Κίτρινη κάρτα στον Γκασπάρ.

95'Χτύπησε στα πλευρά ο Σεμέδο από τον Βαρέλα σε προσπάθεια για απομάκρυνση της μπάλας.

93'Κίτρινη κάρτα στον Σα για καθυστέρηση.

92'Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ μετά την κόντρα του Γκιλιέρμε στο σουτ του Βαρέλα. Απομάκρυνε ο Σισέ με το κεφάλι.

90'Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων στην Τούμπα.

89'Μπαλιά του Πέλκα για τον Μίσιτς, μπλόκαρε ο Σα.

87'Μπαίνουμε στην τελική ευθεία του αγώνα και ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να προηγείται, εξαργυρώνοντας το πολύ καλό πρώτο ημίχρονό του.

84'Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Μέσα οι Φορτούνης, Χασάν και Γκασπάρ, εκτός οι Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί και Καμαρά.

80'Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο στην Τούμπα, παραμένει το 0-1. Ο ΠΑΟΚ ψάχνει την ισοφάριση, τουλάχιστον να μην χάσει το παιχνίδι.

77'Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, το παραχώρησε ο Σεμέδο.

77'Κίτρινη κάρτα στον Ραντζέλοβιτς για μαρκάρισμα διαρκείας στον Βιεϊρίνια.

75'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο τραυματίας Μπα, μέσα ο Σισέ.

Μονομαχία του Μίσιτς με τον Τσιμίκα

74'Ο Μπα είναι πεσμένος στο χορτάρι και δεν θα μπορέσει να συνεχίσει. Θα μεταφερθεί με φορείο εκτός, δείχνει να πονάει πολύ.

74'Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Εκτός οι Άκπομ και Μαουρίσιο, μέσα οι Τζόλης και Εσίτι.

73'Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Ροντρίγκο, έξω ο Σοάρες.

72'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Μασούρας, μέσα ο Ραντζέλοβιτς.

71'Μακρινό σουτ του Μασούρα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Θα μπορούσε να την σπάσει στα αριστερά του στον Τσιμίκα.

69'Ετοιμάζει τον Ραντζέλοβιτς ο Μαρτίνς και θα είναι η πρώτη αλλαγή του Ολυμπιακού.

68'Μέσα οι Πέλκας και Σβιντέρσκι, εκτός οι Μπίσεσβαρ και Ελ Καντουρί.

66'Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων.

66'Κίτρινη κάρτα στον Τσιμίκα για επικίνδυνο τάκλιν στον Μπίσεσβαρ.

64'Απευθείας άουτ η εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά από τα αριστερά.

63'Οι Πέλκας και Σβιντέρσκι ετοιμάζονται για τον ΠΑΟΚ.

60'Μια ώρα παιχνιδιού στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ ψάχνει τρόπους να γίνει πιο απειλητικός για την εστία του Σα, χωρίς τη μεγάλη φάση μπροστά στην εστία του Πορτογάλου. Ο Ολυμπιακός κρατάει το προβάδισμά του σχετικά εύκολα.

57'Πιο μοιρασμένο το δεύτερο ημίχρονο μέχρι στιγμής σε σχέση με το πρώτο.

Ο Λάμπρου είναι αυτός που ενημέρωσε τον Βιεϊρίνια ότι ο Σα παίζει αρκετά μακριά από το τέρμα του και ο Πορτογάλος επιχείρησε να τον αιφνιδιάσει.

54'Ο Βιεϊρίνια είδε τον Σα μακριά από το τέρμα του, έκανε το σουτ πίσω από το κέντρο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

52'Δυνατό μαρκάρισμα στον Καντουρί, θα μπορούσε να δοθεί κίτρινη στον Μασούρα.

51'Σέντρα του Μίσιτς από τα δεξιά, αλλά δεν υπήρχε κανείς κοντά για να διεκδικήσει τη μπάλα και κατέληξε άουτ.

48'Κίτρινη κάρτα στον Βαρέλα για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ελ Αραμπί.

46'Χωρίς αλλαγή οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα του β' μέρους.

46'Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός βρήκε γκολ στο 23' με τον Ελ Αραμπί και προηγείται 1-0 στην Τούμπα. Οι φιλοξενούμενοι στέκονται καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Να δούμε τι μας επιφυλάσσει το δεύτερο 45λεπτο.

45+4'Λήξη πρώτου ημιχρόνου, ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-1.

45+3'Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βγει με αξιώσεις στην κόντρα, αλλά δεν έκανε καλή μπαλιά ο Μπουχαλάκης στον Βαλμπουενά και χάθηκε η ευκαιρία για να απειληθεί η εστία του Πασχαλάκη.

45+1'Σέντρα του Μάτος από τα δεξιά, ο Σα δεν μπλόκαρε σταθερά, κόρνερ για τον Δικέφαλο από τα δεξιά, το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο.Το κοντινό τελείωμα του Ελ Αραμπί στη φάση του γκολ.

45'Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

45'Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, μπλόκαρε ο Σα.

44'2(1)-5(5) οι τελικές για τις δυο ομάδες.

43'Γύρισμα του Βιεϊρίνια από τα αριστερά, αλλά το τακουνάκι του Άκπομ δεν βρήκε στόχο, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

40'Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεδομένα θα έχουμε αρκετές καθυστερήσεις.

37'Χαμηλή σέντρα του Ελ Καντουρί από τα αριστερά, έπεσε και μπλόκαρε ο Σα.

35'Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Βαλμπουενά να δίνει στον Τσιμίκα αριστερά στην περιοχή, εκείνος έκανε την πάσα για τον Μπουχαλάκη, αλλά το σουτ του βρήκε πάνω στον Βαρέλα, ο οποίος μάλιστα χρειάστηκε και περιποίηση από το ιατρικό τιμ του ΠΑΟΚ.

32'Επικίνδυνη φάση στην άμυνα του ΠΑΟΚ, τελικά απομάκρυναν οι γηπεδούχοι. Ο Καμαρά έκανε το γύρισμα, ο Μασούρας επιχείρησε τακουνάκι, ο Ελ Αραμπί δεν κατάφερε να σουτάρει και έδιωξε η άμυνα του Δικεφάλου.

29'Πολύ καλό δεξί σουτ του Μασούρα έξω από την περιοχή, έπεσε ο Πασχαλάκης στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

29'44%-56% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Ολυμπιακού.

28'Να δούμε πώς θα μπορέσει να αντιδράσει ο ΠΑΟΚ μετά το γκολ που δέχτηκε.

27'Ο Ολυμπιακός δείχνει να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από τον ΠΑΟΚ και εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Βιειϊρίνια, ο οποίος με μεγάλη χαλαρότητα και απρόσεκτα πήγε να απομακρύνει τη μπάλα.

24'Μικρή διακοπή για να πάρουν ανάσα και να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

23'ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό (Ελ Αραμπί): Ο Βιεϊρίνια έκανε κακό διώξιμο της μπάλας, ο Βαλμπουενά έκλεψε, έκανε υπέροχο γύρισμα από τα δεξιά και ο Ελ Αραμπί με κοντινό δεξί πλασέ νίκησε τον Πασχαλάκη για το 0-1 του Ολυμπιακού. Ένα ακόμη γκολ φέτος για τον Μαροκινό φορ των Πειραιωτών.

21'Ο Λημνιός έκοψε τη μπάλα από τα δεξιά στο ύψος της περιοχής, ο Μασούρας απομάκρυνε.

18'Το ματς έχει αρκετά καλό ρυθμό και ορισμένες καλές στιγμές μπροστά στις δυο εστίες.

Στη φάση του (σωστά) ακυρωθέντος γκολ στάθηκε τυχερός ο Πασχαλάκης, διότι έκανε λάθος με το να μην καταφέρει να συγκρατήσει τη μπάλα και να δώσει την ευκαιρία στον Ελ Αραμπί να του την τσιμπήσει.

15'Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Μαουρίσιο έδιωξε με το κεφάλι σε κόρνερ.

11'Το γκολ δεν μετράει τελικά, έγινε έλεγχος με τη γραμμή του οφσάιντ και τελικά ο Ελ Αραμπί είναι εκτεθειμένος. Τέσσερα λεπτά ελεγχόταν η φάση, αλλά πάρθηκε η σωστή απόφαση.

Αυτή τη στιγμή γίνεται έλεγχος στο VAR για το αν υπάρχει περίπτωση οφσάιντ. Εδώ τουλάχιστον ένα δίλεπτο εξετάζεται η φάση και αναμένουμε...

7'ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό (Ελ Αραμπί): Ο Σεμέδο έκανε την κεφαλιά, ο Πασχαλάκης απέκρουσε, δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα και ο Ελ Αραμπί την έσπρωξε στα δίχτυα μέσα από τη μικρή περιοχή.

6'Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, το κέρδισε ο Μασούρας.

4'Πίεση ψηλά από τους παίκτες του Ολυμπιακού για να δυσκολέψουν τις πρώτες μπάλες των γηπεδούχων.

4'Μακρινό σουτ του Καμαρά με το δεξί, προτού προλάβει να του βάλει κόντρα ο Μπίσεσβαρ, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

3'Οι δυο ομάδες προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο μετά την τρίμηνη αποχή.

1'Σουτ του Μπίσεσβαρ έξω από την περιοχή με το δεξί, μπλόκαρε εύκολα ο Σα.

1'Έναρξη του αγώνα.

Ενός λεπτού σιγή για τα χιλιάδες θύματα του κορονοϊού.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ, κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης πριν από ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, φόρεσαν μία φανέλα με αντιρατσιστικό μήνυμα, με αφορμή τη δολοφονία του Αφροαμερικανού, Τζορτζ Φλόιντ.

Βγήκε στο γήπεδο και η διαιτητική τριάδα.

Οι δυο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα.

Φίλαθλοι παρακολουθούν από ταράτσες το παιχνίδι.

Έχουμε μπει στην τελική ευθεία για την σέντρα του ντέρμπι.

Οι δυο ομάδες έχουν φύγει για τα αποδυτήρια.

Σε περίπου δέκα λεπτά η σέντρα του ντέρμπι.

Θυμίζουμε τις ενδεκάδες:

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Αραμπί, Μασούρας.

Οι Σιδηρόπουλος και Κωσταράς είναι ο VAR και ο AVAR αντίστοιχα στο ντέρμπι.