Super League : ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 1-0 Τελικό

Το μεγάλο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής διεξάγεται στην Τούμπα εκεί όπου ο ΠΑΟΚ φιλοξενεί την ΑΕΚ

ΑΟΚ - ΑΕΚ: Το 1-0 με πέναλτι του Βιεϊρίνια.

Τέλος στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ νικάει την ΑΕΚ 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιεϊρίνια. Αυτή είναι η πρώτη νίκη των ασπρόμαυρων εφέτος σε ντέρμπι.

Με εννέα η ΑΕΚ.

90+5'

Αποβάλλεται και ο Λιβάγια που σταμάτησε κόντρα του ΠΑΟΚ με τον Λημνιό. Δεύτερη κίτρινη.

90+3'

Κίτρινη στον Μίσιτς που τα είπε με τον Μάνταλο σε έντονο τόνο

Η μπάλα στο τείχος και κόρνερ.

90+1'

Λάθος από τον Μπακάκη τραγικό, έφυγε ο Άκπομ προς την εστία του Μπάρκα και ο Χουλτ τον έκοψε και αποβάλλεται. Είναι εκτός περιοχής.

Συμπληρώσαμε το 90λεπτο με 5 λεπτά καθυστερήσεις.

88'Ο Λημνιός πάτησε στην περιοχή της ΑΕΚ, έκανε το πλασέ αλλά τον νίκησε ο Μπάρκας.

87'Μέσα ο Μαουρίτσιο, έξω ο Μπίσεσβαρ.

Έβγαλε την άμυνα ο ΠΑΟΚ.

85'Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ από σουτ του Λιβάγια που κόντραρε.

83'Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ.

83'Εκτός ο Βέρντε, μέσα ο Γιακουμάκης.

83'Κόρνερ για την ΑΕΚ.

82'Κίτρινη στον Μάτος για φάουλ στον Λιβάγια.

80'Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ, ο Μάνταλος βρήκε με πάσα στην περιοχή τον Ολιβέιρα, ο Πορτογάλος γύρισε να εκτελέσει αλλά τον πρόλαβε ο κίπερ του ΠΑΟΚ.

79'Ο Βιεϊρίνια δίνει τη θέση του στον Πέλκα.

72'Ο Σβιντέρσκι θα δώσει τη θέση του στον Άκπομ.

71'Δοκάρι για την ΑΕΚ με τον Πέτρο Μάνταλο. Ο Λιβάγια βρήκε ο ωραία τον αρχηγό του, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση. Έχει χτυπήσει κιόλας ο Μάνταλος.

69'Μεγάλη στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια κλέβει την μπάλα από τον Μπακάκη, δίνει στον Μπίσεσβαρ ο οποίος πλάσαρε άτσαλα.

Απευθείας η εκτέλεση του Βιεϊρίνια, καμία ανησυχία για τον Μπάρκα αφού η μπάλα κατέληξε άουτ.

65'Κίτρινη στον Κρστίτσιτς πάνω σε φάουλ στον Βιεϊρίνια.

Αριστερά πάει ο Λιβάγια, άρα ο Μάνταλος πίσω από τον Πορτογάλο φορ.

63'O Σαμπανάτζοβιτς δίνει τη θέση του στον Ολιβέιρα. Με 4-2-3-1 η ΑΕΚ πλέον.

Η ΑΕΚ προσπαθεί ν' αντιδράσει αναζητώντας χώρους προς την εστία του Ζίβκοβιτς.

Το πέναλτι το έδωσε ο Ισραηλινός διαιτητής για κράτημα του Σιμόες στον Βιεϊρίνια που προήλθε μετά από τελική του Σβιντέρσκι την οποία σταμάτησε ο Μπάρκας:

57'ΓΚΟΛ! 1-0 ο ΠΑΟΚ με τον Βιεϊρίνια να είναι εύστοχος μπροστά από τον Μπάρκα.

Τα λένε οι δύο Πορτογάλοι.

Ο Σιμόες το έκανε στον Βιεϊρίνια.

55'Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ!

Πιέζει ο ΠΑΟΚ, πάντως, τώρα...

Κακή εκτέλεσε.

52'Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Προσπάθεια για κάθετη από τον Βαρέλα, δεν τον κατάλαβε ο Σβιντέρσκι.

49'Σουτ από τον Μάνταλο, κακό που κατέληξε άουτ.

46'Κάκιστη σέντρα του Χουλτ από την ωραία πάσα που του έδωσε ο Μάνταλος πλάγια της περιοχής του ΠΑΟΚ.

46'Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Όχι, οι προπονητές δεν έχουν κάποια αλλαγή, παίζουν άπαντες όπως άρχισαν.

Οι ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Τούμπα χωρίς ιδιαίτερες συγκρινήσεις. Ο ΠΑΟΚ είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Η ΑΕΚ από την άλλη είναι καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο και περιμένει τη φάση που θα κάνει τη διαφορά. Σε λίγο μαζί σας για το δεύτερο μέρος. Μείνετε συντονισμένοι.Άουτ η μπάλα.

45+2'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, τελευταία φάση στο ημίχρονο.

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

42'Φάουλ του Λιβάγια στον Μάτος που βρίσκεται πεσμένος στο έδαφος. Κίτρινη στον Κροάτη.

Νέα άμυνα για την ΑΕΚ και ο Μάνταλος κερδίζει ένα φάουλ στο χώρο της μεσαίας περιοχής.

Έβγαλε την άμυνα η ΑΕΚ και στη συνέχεια της φάσης ο ΠΑΟΚ πήρε κόρνερ μετά από σουτ του Εσίτι που κόντραρε.

38'Πέρασμα του Λημνιού στην περιοχή έκοψε άτσαλα ο Σιμόες και κόρνερ.

Ελάχιστες οι τελικές στο παιχνίδι.

Παιχνίδι στο χώρο του κέντρου.

Αμύνθηκε η ΑΕΚ και στη συνέχεια της φάσης ο Μπίσεσβαρ μπήκε στην περιοχή της Ένωσης με τον Μπάρκα να προλαβαίνει να τον κόψει.

30'Από λάθος του Χουλτ, η μπάλα έφτασε στον Βιεϊρίνια ο οποίος σούταρε και κέρδισε ένα κόρνερ.

Μπήκε ο Μίσιτς.

Συνεχίζεται το παιχνίδι. Με δέκα για λίγο ο ΠΑΟΚ.

Ο Κροάτης τραυματίστηκε σε μονομαχία με τον Λιβάγια.

Έχει χτυπήσει ο Μίσιτς, τώρα, πάλι διακοπή στο παιχνίδι.

Σηκώθηκε, ματς στην Τούμπα.

Στο έδαφος ο Σβιντέρσκι, νέα μικρή διακοπή στο παιχνίδι γιατί ο Πολωνός έχει χτυπήσει στο κεφάλι.

Σύγκρουση τριών παικτών μετά από έξοδο του Μπάρκα. Ο Βράνιες σηκώθηκε πρώτος, σηκώθηκαν και οι υπόλοιποι. Το ματς συνεχίζεται.

Σειρά του Μίσιτς, τώρα, να κάνει πάσα που πέρασε απευθείας άουτ.

Νέο κακό γέμισμα, αυτή τη φορά από τον Βιεϊρίνια.

Μία σέντρα προσπάθησε να κάνει ο Βαρέλα που πέρασε απευθείας άουτ.

18'Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, ο Τσιγκρίνσκι έκανε πάσα με κεφαλιά όμως ο Σαμπανάτζοβιτς δεν πρόλαβε να μπει στη φάση. Άουτ η μπάλα.

Ο διαιτητής, τώρα, δίνει επιθετικό πάνω στον Βράνιες. Η μπάλα στην ΑΕΚ.

Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, πρόλαβε και αμύνθηκε η Ένωση.

16'Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, μπροστά από τον Μπάρκα ο Σβιντέρσκι επιχειρεί να τελειώσει τη φάση, αλλά ο Έλληνας κίπερ βγάζει σε κόρνερ.

15'Φάουλ για τον ΠΑΟΚ με ευκαιρία να γεμίσει στην περιοχή της ΑΕΚ. Το έκανε ο Σαμπανάτζοβιτς.

Ο Μάνταλος έκανε φάουλ κάτω από το κέντρο και τα λέει με τον ρέφερι της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να κάνει παιχνίδι από το πλάι, αλλά η ΑΕΚ αμύνεται μέχρι στιγμής με έντονη πίεση απ' όλους τους ποδοσφαιριστές.

8'Γύρισμα του Χουλτ στην περιοχή, πρόλαβε και έκοψε ο Ίνγκανσον.

6'Ο Κρστίτσιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή και σούταρε άουτ.

4'Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, αλλά όταν ο Λιβάγια έκανε την πάσα στον Κριστίτστιτς, ο Σέρβος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στον ΠΑΟΚ, τώρα, η μπάλα...

Η ΑΕΚ έχει μία ελαφρά κατοχή, αλλά δεν έχει δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση.

Έχουν μπει δυνατά οι δύο ομάδες.

1'Σέντρα στο ματς.

Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

Οι δύο αντίπαλοι συνεχίζουν το ζέσταμα τους και σε πολύ λίγο θα αποσυρθούν στ' αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες από τους δύο προπονητές.

Νίκη σε ντέρμπι δεν έχει και η ΑΕΚ από τον Απρίλιο του 2018, δηλαδή τη σεζόν που στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας.

Σε περίπου 20 λεπτά η σέντρα στο μεγάλο παιχνίδι της Τούμπας. Γεμάτο το γήπεδο των ασπρόμαυρων οι οποίο σήμερα ψάχνουν την πρώτη τους νίκη σε ντέρμπι με προπονητή τον Φερέιρα.

Για την ΑΕΚ, λοιπόν, βλέπουμε ότι ο Ιταλός προπονητής επέλεξε το 4-3-3. Ο Καρέρα άφησε εκτός τον Νέλσον Ολιβέιρα, έβαλε τον Λιβάγια στην κορυφή της επίθεσης και τον Ανέλ Σαμπανάτζοβιτς στη μεσαία γραμμή με τους Κρστίτσιτς και Σιμόες.

Οι δύο ομάδες, τώρα, πραγματοποιούν το καθιερωμένο ζέσταμά τους και σε 28 λεπτά θα μπούμε στην ουσία των πραγμάτων.

Πρώτη εικόνα πέριξ της Τούμπας η καθιερωμένη υποδοχή του Ιβάν Σαββίδη στους ποδοσφαιριστές του Αμπέλ Φερέιρα.

Ο Ολυμπιακός να πούμε πως αυτή τη στιγμή προηγείται της Λαμίας με 0-4, ενώ ο Ελ Αραμπί έχει σκοράρει τρία γκολ για τους ερυθρόλευκους.