Κύπελλο Ελλάδας: ΟΦΗ-Καβάλα 4-0 , Αστέρας-Πλατανιάς 3-2

Καλύτερος ο Αστέρας, παίζει καλύτερο ποδόσφαιρο και δίκαια έχει καταφέρει να ισοφαρίσει.

112' ΓΚΟΛΑστέρας - Πλατανιάς 2-2 (Ιγκλέσιας). Ο Ιγκλέσιας θα ευστοχήσει στο πέναλτι, θα κάνει το 2-2 και βρήκε το γκολ που του δίνει την πρόκριση.

111' ΑΣΤΕΡΑΣ - ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 1-2

Κερδίζει πέναλτι ο Αστέρας σε χέρι μέσα στην περιοχή του Πουρζιτίδη και έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει το σκορ.

Ξεκίνησαν οι δύο αναμετρήσεις σε Νέα Σμύρνη και Ξάνθη.

102' ΓΚΟΛΑστέρας - Πλατανιάς 1-2 (Μιγκέλ). Φάουλ από τα δεξιά για τον Πλατανιά με τον Μιγκέλ να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

91'ΓΚΟΛ! 1-1 ο Ιγκλέσιας ισοφαρίζει. Ο κίπερ του Πλατανιά έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο έμπειρος μέσος πετάχτηκε και παραβίασε την εστία του.

Άρχισε η παράταση στην Τρίπολη.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων:

Πανιώνιος - Ολυμπιακός Βόλου (3-0)

Ξάνθη - Απόλλων Λάρισας (1-2)

Το Αστέρας - Πλατανιάς πάει στην παράταση, ενώ στις 17:15 είναι τα εξής παιχνίδια:

Ξάνθη - Απόλλων Λάρισας

Πανιώνιος - Ολυμπιακός Βόλου

Αστέρας - Πλατανιάς

ΟΦΗ - Καβάλα

O Πλατανιάς νίκησε 0-1, αλλά το ματς θα πάει στην παράταση.

90+2'

Σουτ του Λουίς Φερνάντεθ, άουτ.

Στις καθυστερήσεις είναι το αλλο ματς που δεν έχουμε κάποιο γκολ, πάμε στην παράταση.

Τελικό στην Κρήτη, με τον ΟΦΗ να περνάει στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, επικρατώντας 4-0 της Καβάλας.

90+1'

ΓΚΟΛ! 4-0 ο ΟΦΗ απαντάει αμέσως στην ευκαιρία της Καβάλας και τελειώνει την πρόκριση. Σκόρερ ο Φιγκεϊρέδο.

90'Τεράστια στιγμή για την Καβάλα που λίγο έλειψε να κάνει τη μεγάλη ζημιά, αλλά ο Αρναούτογλου αστόχησε.

Αν μείνει το 0-1 στο Αστέρας - Πλατανιάς, τότε πάμε σε παράταση.

86'Καλή στιγμή για την Καβάλα, έδιωξε με τις γροθιές ο Γουάλι.

75'Καλή στιγμή για την Καβάλα, αλλά ο Αρναούτογλου αστόχησε στο δυνατό σουτ που επιχείρησε.

73'O Κουτρουμπής έπιασε μία ωραία κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ο ΟΦΗ είναι εξαιρετικός. Πιέζει, θέλει και τέταρτο γκολ η ομάδα του Σίμου.

55'ΓΚΟΛ! 3-0 ο ΟΦΗ με τον Νέιρα να πλασάρει υπέροχα τον αντίπαλο κίπερ. Οι Κρητικοί έχουν ανατρέψει το εις βάρος τους 2-0 από το προηγούμενο παιχνίδι.

Άρχει και το παιχνίδι στην Τρίπολη.

51'ΓΚΟΛ! 2-0 ο ΟΦΗ με τον Νέιρα να σκοράρει ένα πανέμορφο τέρμα. Η μπάλα, βέβαια, βρήκε σε σώμα αντιπάλου αλλά η έμπνευση ήταν πανέμορφη.

Πιέζει ο ΟΦΗ για να βρει και δεύτερο γκολ. Έχει μπει δυνατά με το "καλημέρα σας" στο δεύτερο μέρος.

Επιστρέψαμε. Σέντρα στην Κρήτη.

Ημίχρονο και στην Τρίπολη. Σε λίγο και πάλι μαζί σας.

Στις καθυστερήσεις βρίσκεται και το ματς Αστέρας - Πλατανιά.

Ημίχρονο στην Κρήτη. Ο ΟΦΗ προηγείται με υπέροχο γκολ του Τσιλιανίδη.

42'Ζητάει πέναλτι η Καβάλα σε πτώση του Μαρκόπουλου στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Κουμπαράκης έδειξε να παιχτεί το ματς κανονικά.

Ο ΟΦΗ θέλει άλλο ένα τέρμα για να ισοφαρίσει το αποτέλεσμα του πρώτου ματς.

39'ΓΚΟΛ! 1-0 ο ΟΦΗ βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Τσιλιανίδη να σουτάρει από μακριά και να δικαιώνεται. Υπενθυμίζουμε ότι το πρώτο ματς είχε τελειώσει 2-0 υπέρ της Καβάλας.

O Πλατανιάς είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος. Χάνει στο 32' νέα καλή ευκαιρία για το 0-2, αφού το ωραίο σουτ του Καραγκούνη πέρασε άουτ.

27'Ο κίπερ Μάντζαρης του Πλατανιά απομάκρυνε προβολή του Μπέλοκ, κρατώντας το 0-1 υπέρ της ομάδας του.

Ωραίο ματς στην Τρίπολη, πάνω κάτω η μπάλα με τον Αστέρα να έχει ανεβάσει την απόδοσή του.

26'Μεγάλη στιγμή, νέα, για τον ΟΦΗ. Πάλι ο Σεμέντο από καλή θέση μέσα στην περιοχή πλάσαρε λανθασμένα πάνω σε αντίπαλο.

Ο Πλατανιάς δεν το βάζει κάτω και ψάχνει και δεύτερο γκολ απέναντι στον Αστέρα. Έχει κάνει κάποιες σημαντικές αποκρούσεις ο Μιχαήλ.

Σουτ από τον Νέιρα μέσα στην περιοχή, στα σώματα βρήκε η μπάλα.

19'Μεγάλη στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Σεμέντο έπιασε ένα καλό πλασέ, αλλά η μπάλα βρήκε και έφυγε κόρνερ.

Πλέον, οι Κρητικοί έχουν ισοφαρίσει το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα που ήταν 0-1 υπέρ του Αστέρα.

14'ΓΚΟΛ! 0-1 ο Πλατανιάς με τον Λουκίνα να είναι εύστοχος και ν' ανοίγει το σκορ μέσα στην Τρίπολη.

12'Πέναλτι για τον Πλατανιά.

Επιθετικός μονόλογος του ΟΦΗ στην αναμέτρηση, αλλά μέχρι στιγμής η Καβάλα μπορεί και αμύνεται σωστά.

Ο ΟΦΗ έχει μπει δυνατά και πιέζει την Καβάλα. Θέλουν το γκολ οι Κρητικοί για ανατρέψουν το εις βάρος του 2-0 από το πρώτο παιχνίδι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Δερμιτζάκης στον πάγκο της Καβάλας έχει ένα τερματοφύλακα στον πάγκο, διότι ο Παπαδόπουλος τραυματίστηκε στο ζέσταμα και τη θέση του πήρε ο Δίληζας.

Αστέρας - Πλατανιάς (1-0)

ΟΦΗ - Καβάλα (0-2)

Παναιτωλικός και Τρίκαλα έχουν προκριθεί από χθες στους 16 το Κυπέλλου.

Αστέρας: Μιχαήλ, Παναγιώτου, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Αντζουλάς, Μπελόκ, Χαουρέγκι, Κρέσπι

Πλατανιάς: Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Πουρζιτίδης, Τσαμούρης, Καραγκούνης, Κωστίκος, Παπουτσογιαννόπουλος, Ντος Σάντος, Λουκίνας, Αμπντούλ Ραχμάν, Σμυρλάκης.

ΟΦΗ: Γουάλι, Κοροβέσης, Μπράουν, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Σταϊκος, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Φερέιρα, Φιγκεϊρέδο.

Καβάλα: Δίληζας, Καζαντζίδη, Παπαστεριανό, Γαβριηλίδη, Μαρκόπουλο, Κέρθι, Βόσαλιτς, Ορφανίδης, Μαιδανος, Κουτσούμπας, Χαντί.