Προκριματικών του Euro 2020: LIVE: Αρμενία - Ελλάδα 0-1 Τελικό

Η Εθνική Ελλάδας αντιμετωπίζει την Αρμενία στο Ερεβάν για την 9η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020.

Η Εθνική μας νίκησε δίκαια την Αρμενία χάρη σε γκολ του Λημνιού στο 34' και έφτασε τους έντεκα βαθμούς.

94'

Λήξη του αγώνα, Αρμενία - Ελλάδα 0-1

91'

Σουτ του Δώνη έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε και σε πόδι αμυνομένου και τη μπλόκαρε ο πορτιέρε των γηπεδούχων.

88'

Μακρινό σουτ από τον Δώνη, η μπάλα πέρασε άουτ.

85'

Πολύ καλό σουτ του Εντιγκαριάν, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Βλαχοδήμου.

84'

Κίτρινη κάρτα στον Βοσκανιάν.

83'

Αλλαγή για την Αρμενία. Εκτός ο Αβετισιάν, μέσα ο Βοσκανιάν.

81'

Αλλαγή για την Εθνική. Ο Δώνης πέρασε στη θέση του Μπακασέτα.

79'

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκαιρία για την Εθνική. Ο Λημνιός έκανε εξαιρετικό γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον τερματοφύλακα της Αρμενίας, αλλά ο Μασούρας... κατάφερε να στείλει τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.

78'

Αλλαγή για την Αρμενία. Εκτός ο Χοβσεπιά, μέσα ο Εντιγκαριάν

77'

Κίτρινη κάρτα στον Χοβσεπιάν για μαρκάρισμα στον Μπακασέτα.

75'

Ο Κουρμπέλης πάσαρε στον Μασούρα, ο οποίος διένυσε περίπου το μισό γήπεδο, έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή με το δεξί και η μπάλα πέρασε άουτ. Κοντά στο 0-2 η Εθνική.

74'

Αλλαγή για την Εθνική. Εκτός ο Παυλίδης, μέσα ο Κουλούρης.

73'

Προσπάθησε να κάνει το γύρισμα ο Μασούρας μετά τη μπαλιά του Γιαννούλη, κόρνερ για την Εθνική.

72'

Οφσάιντ υποδείχθηκε ο Μασούρας σε αντεπίθεση της Εθνικής. Από τρία έχουν οι δυο ομάδες.

66'

Αλλαγή για την Εθνική. Εκτός ο Μάνταλος, μέσα ο Μασούρας.

66'

Ο Παυλίδης βρήκε δεξιά τον Λημνιό, εκείνος σούταρε δυνατά, έδιωξε σε κόρνερ ο Αϊραπετιάν.

65'

Ετοιμάζεται να μπει στον αγώνα ο Μασούρας. Θα είναι η πρώτη αλλαγή για την Εθνική.

64'

Σουτ του Μπαρσεγκιάν με το αριστερό έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

63'

Στο τελευταίο δίλεπτο πιέζει η Αρμενία.

61'

Ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Σαρκίσοφ. Ήταν εκτεθειμένος όταν έγινε το σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο απέκρουσε ο Βλαχοδήμος.

60'

Μια ώρα παιχνιδιού και η Εθνική έχει φάσεις και για δεύτερο γκολ.

59'

Αλλαγή για την Αρμενία. Εκτός ο Βαρντανιάν, μέσα ο Σαρκίσοφ.

50'

Οι Μπουχαλάκης και Μασούρας σηκώθηκαν για ζέσταμα.

49'

Σουτ του Καραπετιάν, τον έκοψε ιδανικά ο πολύ θετικός Χατζηδιάκος.

49'

Πολλά μπράβο στον Λημνιό από τον Φαν Σιπ για το γεγονός πως έτρεξε στην άμυνα, πίεσε και κέρδισε πλάγιο για την Εθνική μας.

47'

Κοντά στο 0-2 η Εθνική, με τον Λημνιό να βγαίνει στο χώρο μετά τη μπαλιά του Μπακασέτα, να εκτελεί με το δεξί και τον γκολκίπερ της Αρμενίας να πετάγεται και να διώχνει εντυπωσιακά στο κόρνερ.

46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45'

Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Αρμενία - Ελλάδα 0-1

45'

Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο για δυνατό μαρκάρισμα.

41'

Μονοκόμματο σουτ του Καραπετιάν με το δεξί έπειτα από σέντρα, η μπάλα πέρασε άουτ. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.

41'

Κίτρινη κάρτα στον Σταφυλίδη για τράβηγμα αντιπάλου.

39'

Κίτρινη κάρτα στον Μπαρσεγκιάν για φάουλ στον Γιαννούλη.

38'

Κόρνερ για την Εθνική, η μπάλα έμεινε ζωντανή στην περιοχη της Αρμενίας και έγινε στο τέλος επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα της Αρμενίας.

36'

Η ομάδα σε συνέχεια του αγώνα με τη Βοσνία, αποδίδει όμορφο ποδόσφαιρο, επιθετικό και βρίσκει ένα πανέμορφο γκολ με τον φορμαρισμένο μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ.

34'ΓΚΟΟΟΛ για την Ελλάδα (Λημνιός): Ο Γιαννούλης έπαιξε 1-2 με τον Μπακασέτα, πάσαρε στον Λημνιό, εκείνος έφερε τη μπάλα στο δεξί του, σούταρε στη δεξιά γωνία και έκανε το 0-1 για την Εθνική μας, που παίζει καλά και δικαιούται το προβάδισμα.

Η φάση που διαμαρτύρεται δικαίως η Εθνική μας:

30'

Μισή ώρα παιχνιδιού, παραμένει το 0-0, με την Ελλάδα να παίζει καλύτερα από την Αρμενία και να δικαιούται βάσει εικόνας ένα γκολ. Έχει δοκάρι, δεν της δόθηκε και καθαρό πέναλτι.

25'

Ο Παυλίδης βρήκε ωραία τον Μάνταλο, αλλά το τελείωμά του με το αριστερό δεν ήταν καλό κι η μπάλα πέρασε άουτ.

24'

Καίρια αμυντική προσπάθεια του Σταφυλίδη που απομάκρυνε τη μπάλα, προτού απειληθεί ο Βλαχοδήμος.

23'

Οφσάιντ υποδείχθηκε ο Παυλίδης σε μπαλιά του Μπακασέτα, σωστή η απόφαση του βοηθού.

21'

Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη για... θέατρο σε μαρκάρισμα στην περιοχή, ενώ ήταν πέναλτι που δεν δόθηκε στο ακραίο μπακ του ΠΑΟΚ. Έπρεπε να υποδειχθεί η εσχάτη των ποινών από τον Πολωνό ρέφερι.

20'

Θεατής ως τώρα ο Βλαχοδήμος, δεν έχει χρειαστεί να επέμβει.

15'

Η Εθνική μας πιέζει, προσπαθεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα, έχει φάσεις, αποδίδει καλό ποδόσφαιρο μετά το αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο.

14'

Δυνατό εναέριο σουτ του Μάνταλου λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

12'

Κεφαλιά του Σταφυλίδη μετά την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

12'

Χαμηλή σέντρα του Γιαννούλη από τα αριστερά και κόρνερ για την Εθνική μας. Μπράβο του Φαν Σιπ στους διεθνείς για την κυκλοφορία της μπάλας.

8'

Στην εξέλιξη της φάσης ο Μάνταλος έστειλε με δυνατό δεξί σουτ τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Μια ανάσα από το γκολ η γαλανόλευκη.

7'

Καλή στιγμή για την Εθνική, με τον Μπακασέτα να σουτάρει και τον τερματοφύλακα της Αρμενίας να μην καταφέρνει να μπλοκάρει τη μπάλα, κρατώντας την "ζωντανή" στην περιοχή του.

6'

Ωραία βγήκε ο Χατζηδιάκος και απομάκρυνε στο πρώτο δοκάρι μετά τη σέντρα που βγήκε από τα δεξιά.

5'

Πιέζουν ψηλά οι Έλληνες παίκτες για να δυσκολέψουν την κυκλοφορία της μπάλας των γηπεδούχων.