Μουντομπάσκετ 2019: Ήττα σοκ για την Εθνική από την Βραζιλία, σε ένα παιχνίδι θρίλερ

Η Εθνική ομάδα ήταν κακή τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και μοιραία ηττήθηκε από την Βραζιλία με στην 2η αγωνιστική του Μουντομπάσκετ 2019 με 79-78.

Η Βραζιλία κατάφερε να ακυρώσει όλα τα ατού της ελληνικής ομάδας και έφτασε στη νίκη η οποία θα πρέπει να μας διδάξει για την συνέχεια καθώς το τουρνουά έχει πολύ δρόμο ακόμη. Στο τέλος η Ελλάδα προσπάθησε να κάνει την μεγάλη ανατροπή, ισοφάρισε σε 76-76 αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Εθνική καλείται πλέον να αντιμετωπίσει την πρώτη κρίση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, από τη στιγμή που η Βραζιλία ολοκλήρωσε το comeback στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε το 2/2 στον ΣΤ’ όμιλο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, υποχρεώνοντας την Ελλάδα να διεκδικήσει τη συμμετοχή στους «16» στον «τελικό» με τους Νεοζηλανδούς!

Κλειστό ματς στην πρώτη περίοδο. Η άμυνα της Βραζιλίας ήταν εντελώς προσαρμοσμένη πάνω στον Γιάννη, ενώ το άγχος και κάποιες λανθασμένες επιλογές της Ελλάδας στην επίθεση κράτησε την αναμέτρηση σε απόλυτη ισορροπία. Βέβαια, η κλασική πλέον πεντάδα της Εθνικής είχε σταθερά καλή εικόνα και στην δική της άμυνα, με τον Παπανικολάου να ξεχωρίζει, γεγονός που επέτρεψε στην «γαλανόλευκη» να πάρει μικρό προβάδισμα στο 10ο λεπτό (15-19).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα τρομερό κρεσέντο του Πρίντεζη: Ένα τρίποντο και ένα… τετράποντο «πάγωσαν» τους Βραζιλιάνους και η Εθνική απέκτησε προβάδισμα εφτά πόντων (19-26, 13′). Αίφνης, η ψυχολογία άλλαξε, η Ελλάδα αύξησε την πίεση και δύο σερί τρίποντα (και οκτώ πόντοι συνολικά) από τον Καλάθη ανέβασαν γρήγορα την διαφορά στους 15πόντους (23-38, 16′). Οι Βραζιλιάνοι έχασαν κάθε επαφή με το «γαλανόλευκο» καλάθι σε αυτό το διάστημα, όμως βρήκαν λύσεις κυρίως μέσω του Άλεξ Γκαρσία και μείωσαν στους δέκα (30-40) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το σερί συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος και οι Βραζιλιάνοι έτρεξαν το παρκέ για έξι σερί πόντους, που έφεραν ξανά το παιχνίδι σε… συνθήκες ντέρμπι (36-40, 21′). Η διαφορά έπεσε στην μικρότερη δυνατή συνθήκη(43-44, 24′) και το τρίτο προσωπικό φάουλ του Γιάννη αποτέλεσε ακόμα έναν άσχημο οιωνό για την συνέχεια. Οι κακές επιλογές συνεχίστηκαν και οι Βραζιλιάνοι πέρασαν μπροστά (47-44, 27′) επεκτείνοντας το σερί στο 24-4, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την «Σελεσάο» στο +3 (56-53).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με +6 των Βραζιλιάνων (59-53), όμως η Εθνική άκουσε το… ξυπνητήρι του μικρού χρόνου που έμενε για το τέλος και με καλάθια από Σλούκα και Παπαπέτρου πέρασε ξανά μπροστά (59-60, 33′). Αυτό πάντως δεν κράτησε για πολύ, αφού η Βραζιλία ήταν πολύ καλά διαβασμένη και έβρισκε σκορ μέσα και έξω από την ρακέτα, κάτι που της έδωσε ξανά προβάδισμα εφτά πόντων (73-66), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Καλάθης ανέλαβε δράση, μειώσε με συνεχόμενους πόντους στους δύο (73-71, 38′) και τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε ένα πραγματικό θρίλερ, που συνεχίστηκε μετά το αντιαθλητικό του Λουζ στον Παπανικολάου, στο 76-71 (48,4″ πριν το τέλος). Ακολούθησαν δύο βολές (76-73) και ένα μεγάλο τρίποντο του Πρίντεζη που έφερε το ματς σε καθεστώς ισοπαλίας (76-76, 34,2″ πριν το τέλος). Ο Βαρεζάο σκόραρε ξανά (78-76), ο Μπαρμπόσα είχε 1/2 (79-76) και ο Σλούκας κέρδισε τρεις βολές σε… σουτ απελπισίας από την πίσω μεριά του παρκέ! Οι δύο μπήκαν μέσα, η τρίτη όχι και τελικά η Εθνική έχασε από την Βραζιλία.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Μπαρμπόσα 13, Μπενίτε, Καμπόκλο 8 (2 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Φελίτσιο 2, Γκαρσία 13 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Χουέρτας 2 (1/6 σουτ), Λίμα, Λουσάντα, Λουζ 4 (6  ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Μαρκίνιος 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Βαρεζάο 22 (10/17 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΕΛΛΑΔΑ: Γιάννης Αντετοκούνμπο 13 (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα σε 28’35»), Θανάσης, Μπουρούσης 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Καλάθης 16 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1/5 τρίποντα), Πρίντεζης 20 (2/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Σλούκας 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ασίστ)