Μουντομπάσκετ 2019: Έκανε σεφτέ η Τυνησία

Ο αγώνας... μύριζε ντέρμπι, με το Ιράν να προηγείται με 7-8, αλλά η Τυνησία επέστρεψε και ισοφάρισε σε 15-15 στο 5ο λεπτό, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα και με κορυφαίο τον Μεζρί έκανε ένα σερί 9-0 για το 24-15 στο 7ο λεπτό.

Στη δεύτερη περίοδο η Τυνησία διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ, αλλά το Ιράν έδειχνε ότι περίμενε την κατάλληλη ευκαιρία και αυτό το έδειξε όταν μείωσε προσωρινά σε 41-35 στο 18ο λεπτό, πριν το 44-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Τυνησία έδειχνε να έχει και πάλι τον έλεγχο, διατηρώντας μία διαφορά άνω των δέκα πόντων, η οποία μάλιστα έφτασε στους 17 (58-41) στο 27ο λεπτό.

Κάποιος θα μπορούσε εκεί να υποθέσει ότι ο αγώνας τελείωσε, αλλά το Ιράν δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας, έκανε ένα επιμέρους 17-5, προκειμένου να μείωσει σε 63-58 στο 34ο λεπτό.

Η απάντηση της Τυνησίας ήρθε από τον Ρολ, ο οποίος οδήγησε την ομάδα του σε ένα σερί 12-2, έστειλε τη διαφορά στου 15 πόντους (75-60) και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη πριν το τελικό 79-67.

Κορυφαίοι για την Τυνησία οι Μεζρί και Ρολ με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Ιράν πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκεραμιπόρ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 44-35, 59-48, 79-67.

ΠΗΓΗ: filathlos