Σοκ στο φινάλε για τον ΠΑΟΚ, ήττα 1-0 από τη Σλόβαν στη Μπρατισλάβα

Σε ένα γήπεδο από το οποίο ο ΠΑΟΚ έδειχνε ότι θα μπορούσε να φύγει ακόμα και νικητής, τελικά αποχώρησε με σκυμμένο το κεφάλι καθώς ηττήθηκε με 1-0 από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας για τα play off του Europa League, με γκολ που δέχθηκε στις καθυστερήσεις. Πλέον ο «Δικέφαλος του Βορρά» καλείται να πετύχει την ανατροπή στη ρεβάνς της Τούμπας.

Η ελληνική ομάδα ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μόλις στο 7', το σουτ του Ζαμπά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στην επανάληψη μάλιστα οι παίκτες του ΠΑΟΚ ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Πέλκα στο 46ο λεπτό και λίγα λεπτά αργότερα (στο 53') ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε τετ α τετ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ύστερα από γύρισμα του Βαρέλα στον Πασχαλάκη, ο στόπερ Αμπένα πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενος λάθος του Έλληνα τερματοφύλακα.