Champions League LIVE: Μπασακσεχίρ - Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός αναμετράται με τη Μπασακσεχίρ στην Πόλη για τον πρώτο αγώνα του τρίτου προκριματικού γύρου του Champions League.

Δείτε ΕΔΩ την αναλυτικά την εξέλιξη

Ημίχρονο στην Κωνσταντινούπολη. Δεν υπάρχει σκορ στο ματς.

Κόρνερ! Έδιωξε η άμυνα του Ολυμπιακού.

45+2'

Φάουλ σε καλή θέση για ένα τελευταίο γέμισμα από πλευράς Μπασάκ. Είναι σε καλή θέση, πλάγια δεξιά της εστίας του Σα.

Δύο λεπτά έξτρα χρόνου.

Κοντεύουμε στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Έχει πέσει ο ρυθμός.

42'Καλή προσπάθεια από τον Ποντένσε, κόπηκε η σέντρα του πάντως.

38'Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκιλιέρμε έφυγε ωραία στην πλάτη των Τούρκων, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

Απειλητική η Μπασάκ μετά από κόρνερ. Ο Κριβελί έπιασε την κεφαλιά, αλλά την έστειλε άουτ.

36'Κίτρινη κάρτα στον Τσιμίκα για διαμαρτυρία.

Βγήκε και μπλόκαρε ο Σα.

35'Κόρνερ για την Μπασάκ.

Εντυπωσιακό "στοπ" του Σεμέδο στον Γκουλμπράντσεν.

32'Κάρτα και στον Κλισί. Φάουλ έκανε ο Γάλλος στον Σεμέδο.

Μισή ώρα παιχνιδιού στην Κωνσταντινούπολη.

Κάποιες λάθος αποφάσεις στην τελική πάσα, κοστίζουν μέχρι αυτή την ώρα στον Ολυμπιακό όσον αφορά στη δημιουργία.

Επέστρεψε και ο Σεμέδο.

28'Σουτ του Ρομπίνιο, ψηλά άουτ.

Σηκώθηκε ο Σεμέδο και θα περάσει εκτός μέχρι να δώσει ο ρεφ το "ok" να επιστρέψει.

Στο έδαφος ο αμυντικός του Ολυμπιακού. Όλοι από πάνω του.

'Εδιωξε ο Σεμέδο.

26'Κόρνερ για τους γηπεδούχους.

Προσπαθεί να κάνει παιχνίδι κατοχής η Μπασάκ.

23'Σουτ του Βίτσκα, δυνατό. Μπλόκαρε ο Σα.

22'Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Γύρισμα στην περιοχή με κεφαλιά Γκερέρο, δεν βρέθηκε κανείς στο σωστό σημείο για να τη στείλει στα δίχτυα τη μπάλα.

21'Μία ακόμα κίτρινη. Στον Καχβετσί αυτή τη φορά.

20'Σουτ από τον Τεκντεμίρ, πρέπει να βγήκε η μπάλα έξω από το γήπεδο.

18'Νέα επικίνδυνη στιγμή. Ευτυχώς για τον Ολυμπιακό κόπηκε η πάσα του Ρομπίνιο.

Πιεστική η Μπασάκ εδώ και ένα τρίλεπτο.

16'Σουτ του Γκετζού μετά από κόρνερ, μπλόκαρε ο Σα.

14'Από το πουθενά τεράστια φάση για την Μπασάκ. Η μπάλα "ζωντάνεψε" στα χέρια του Σα και παραλίγο να γίνει κακό για τον Ολυμπιακό.

13'Φάουλ του Μπουχαλάκη στη μεσαία γραμμή.

Κάκιστη εκτέλεση από τον Καχβετσί που έστειλε τη μπάλα απευθείας άουτ.

12'Πρώτο κόρνερ στο ματς για την Μπασάκ.

11'Σουτ του Γκιλιέρμε. Δεν ήταν δυνατό το πλασέ, μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Ο Ολυμπιακός έχει κλείσει καλά τους χώρους σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Χάνει τη μπάλα και ανακτά σχεδόν αμέσως την κατοχή.

Συνεχίζει ο Ολυμπιακός να έχει την κατοχή.

Κακή εκτέλεση φάουλ από τον Βαλμπουενά.

7'Κίτρινη και στον Βίτσκα. Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό.

Ωραία γυρίζει τη μπάλα ο Ολυμπιακός.

4'Σουτ του Γκερέρο, πολλά μέτρα έξω από την περιοχή. Άουτ.

3'Πρώτη επίσκεψη του Ολυμπιακού στο τέρμα των γηπεδούχων. Η σέντρα του Τσιμίκα στα χέρια του αντίπαλου κίπερ.

2'Κίτρινη στον Κριβελί. Σκληρό μαρκάρισμα στον Γκιλιέρμε.

Λάθος στο 1-2 του Μασούρα με τον Τσιμίκα. Η μπάλα στην Μπασακσεχίρ.

Ο Ολυμπιακός παίρνει την πρώτη του κατοχή στο παιχνίδι.

Η Μπασάκ έχει τη μπάλα.

1'Σέντρα στο παιχνίδι.

Η αλήθεια είναι ότι η εικόνα του Fatih Terim Stadium είναι κάπως απογοητευτική. Είναι πολύ λίγοι οι οπαδοί της Μπασακσεχίρ που βρίσκονται στο γήπεδο, περίπου 3.000.

Αυτή τη στιγμή αποχωρούν από το γήπεδο οι παίκτες του Ολυμπιακού, για να επιστρέψουν για τη σέντρα.

Για τον Ολυμπιακό, που είχε ταξιδέψει στην Τουρκία με 22 παίκτες, εκτός 18άδας έμειναν οι Καραργύρης, Σουντανί, Αβραάμ και Ανδρούτσος.

Μόνο οι οπαδοί του Ολυμπιακού ακούγονται στο "Fatih terim Stadium".

Το γήπεδο έχει αυτή τη στιγμή πολύ λίγο κόσμο. Να δούμε κατά τη σέντρα πόσοι οπαδοί της Μπασακσεχίρ θα δώσουν το παρών στο γήπεδο.

Μόλις οι οπαδοί του Ολυμπιακού, που έχουν λάβει προσκλήσεις, αντίκρισαν τον Βαγγέλη Μαρινάκη, φώναξαν: "Είναι τρελός, είναι τρελός ο πρόεδρος...".

Ολυμπιακός: Η "OLE" στέλνει Σολδάνο στη Μπόκα με οψιόν αγοράς 4,5 εκατ. ευρώ.

Στο χορτάρι οι "ερυθρόλευκοι" για το ζέσταμα. Δείτε το video από την Τουρκία:

Ο Βαγγέλης Μαρινάκης βρίσκεται ήδη στο τουρκικό γήπεδο για να παρακολουθήσει το ματς.

Οι δύο αποψινοί αντίπαλοι δεν έχουν αναμετρηθεί ποτέ στο παρελθόν. Στο παρακάτω γράφημα μπορείτε να δείτε τη φόρμα τους, συγκριτικά με τα τελευταία ματς που έχουν δώσει:

Για την Μπασακσεχίρ, ο γηπεδούχος Οκάν Μπουρούκ κατεβαίνει με τους: Γκιονούκ, Καισαρά, Γκετζού, Βιέιρα, Κλισί, Βίτσκα, Τεκντεμίρ, Καχβέτσι, Ρομπίνιο, Κριβελί, Γκουλμπράντσεν.

Για τον Ολυμπιακό, ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τους: Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέντο, Τσιμίκα, Μπουχαλάκη, Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Βαλμπουενά, Μασούρα και Γκερέρο.

Ώρα για ενδεκάδες!

Το ματς είναι προγραμματισμένο για τις 20:45, οπότε έχουμε αρκετό χρόνο μπροστά μας για να δούμε διάφορα θέματα που απασχολούν τον Ολυμπιακό.

Πάρτε μία πρώτη εικόνα από το γήπεδο που φιλοξενείται ο Ολυμπιακός και αμέσως μετά θα δούμε τις ενδεκάδες που επέλεξαν οι δύο προπονητές:

Υπενθυμίζουμε πως ο Ολυμπιακός σε περίπτωση πρόκρισης στα playoffs της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης θα παίξει με μία εκ των Πόρτο ή Κρασνοντάρ.