Νίκη για την Μπασκόνια 86-76 τη Ρεάλ Μαδρίτης

Στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ της Euroleague παραμένει η Μπασκόνια, καθώς νίκησε 86-76 τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία αγωνίστηκε χωρίς αρκετούς βασικούς παίκτες της, κι έτσι ανέβηκε στο 15-13.

Δυνατά μπήκε στο ματς η Μπασκόνια, έχοντας τον έλεγχο και φτάνοντας στο 10 (19-9), στο 7΄. Στη συνέχεια, η Ρεάλ Μαδρίτης αντέδρασε, με τους Βάσκους όμως να διατηρούν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας ξανά στο 10 (36-26). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, άρχισε η αντεπίθεση της «Βασίλισσας», η οποία μείωσε στο -3 (39-36), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Φορτσάτο ξεκίνημα έκανε η Μπασκόνια και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πουαριέ να στέλνει τη διαφορά στο 12 (50-38) και να τη διατηρεί σε διψήφια τιμή (55-44). Στη συνέχεια, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο προσπάθησε να μπει ξανά στο ματς (55-49), αλλά οι Βάσκοι πάτησαν το... γκάζι και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 11 (64-53).

Η Μπασκόνια διατήρησε την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (72-62), μέχρι το 34΄, με τον Κάρολ να βάζει στο ματς τη Ρεάλ Μαδρίτης (72-68). Η ομάδα του  Βέλιμιρ Περάσοβιτς, όμως, δεν έχασε τη συγκέντρωσή της και όχι μόνο δεν έχασε το προβάδισμα, αλλά με τρίποντο του Βιλντόσα πήγε ξανά στο 10 (84-74), στο 39΄, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-36, 64-53, 86-76