Πήρε το ντέρμπι αλλά όχι και την διαφορά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας απέναντι στη Φενέρμπαχτσε

Ύστερα από ένα μεγάλο ντέρμπι, αλλά με καθοριστικούς στο τέλος τους Κλάιμπερν και Χίγκινς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με 70-68 της Φενέρμπαχτσε, όμως δεν υπερκάλυψε το -4 της ήττας της στον πρώτο γύρο της Euroleague. Έτσι οι Τούρκοι απέχουν μία νίκη από την εξασφάλιση της πρωτιάς στην κανονική περίοδο.

Η Φενέρ είχε τον έλεγχο από νωρίς του ματς, με αποτέλεσμα να φτάσει στο 7 (9-16), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στα τελευταία λεπτά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έσφιξε αμυντικά και έτσι κατάφερε να μειώσει σε 14-18. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε τα ηνία και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την υπέρ της διαφορά να πηγαίνει στο 8 (27-35), στο 18΄. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Ντε Κολό έκαναν ένα σερί 9-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έτσι πήραν το προβάδισμα στο σκορ.

Μ’ ένα νέο σερί 5-0 μπήκε η ΤΣΣΚΑ στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 41-35, ενώ με τρίποντο του Ροντρίγκεθ η διαφορά έφτασε στο 7 (44-37) στο 24΄. Εκεί, άρχισε η αντεπίθεση της Φενέρ με τον Κάλινιτς, ο οποίος την... έσπρωξε σε ένα επιμέρους σκορ 4-11 και έτσι ισοφάρισε σε 48-48 στο 29΄. Όμως, η «ομάδα του στρατού»... απάντησε στο τέλος με ένα σερί 4-0 (52-48).

Πολύ σφιχτό ήταν το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, με τα τρίποντα του Ντίξον να διαμορφώνουν το 54-54, στο 36΄. Έκτοτε, ο ρυθμός ανέβηκε με τους Κλάιμπερν και Χίγκινς να στέλνουν την ΤΣΣΚΑ στο 4 (63-59). Οι Τούρκοι απάντησαν και έφεραν το ματς στα ίσα (65-65), αλλά το τρίποντο του Χίγκινς διαμόρφωσε το 68-65, στα 25’’ πριν τη λήξη. Ακολούθησαν 1/2 βολές από τον Ντίξον, 2/2 από τον Κλάιμπερν, με τον Σλούκα να διαμορφώνει απλά το 70-68 για τη νίκη των Ρώσων.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 36-35, 52-48, 70-68

ΠΗΓΗ: filathlos.gr