Νίκησε και αγκάλιασε την πρώτη θέση η Εθνική ομάδα μπάσκετ

Τη δέκατη νίκη της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 πανηγύρισε η Εθνική Ανδρών, στον τελευταίο εντός έδρας αγώνας της. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 81-69 της Γεωργίας του Ηλία Ζούρου στα «Δύο Αοράκια», για την 5η αγωνιστική του Β' προκριματικού γύρου, και μετά το «δώρο» του Ισραήλ, που νίκησε με 81-77 τη Γερμανία (9-2), «αγκάλιασε» στην πρώτη θέση του 12ου ομίλου.

Για να «τερματίσει» στην κορυφή η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου και να τοποθετηθεί επικεφαλής σε όμιλο στην κλήρωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, χρειάζεται «διπλό» επί των «πάντσερ» την Κυριακή (24/2) ή ήττα μέχρι 8 πόντους (σ.σ. είχε κερδίσει τη Γερμανία με 92-84 στην Πάτρα), στο τελευταίο της παιχνίδι στα προκριματικά. Υπενθυμίζεται ότι η εθνική έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα διεξαχθεί στην Κίνα.

Κορυφαίος της ελληνικής επίθεσης, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με 15 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Λευτέρης Μποχωρίρης (13π., 7ρ.), Γιάννης Αθηναίου (12π.), Αντώνης Κόνιαρης (11π., 5ασ.) και Γιάννης Μπουρούσης (9π., 10ρ., 6ασ.). Από την Γεωργία, που έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια, ξεχώρισε ο Γκιόργκι Σερμαντίνι με 26 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-31, 66-51, 81-69

Η άμυνα της Εθνικής και οι συνεργασίες του Μπουρούση με τον Βασιλόπουλο απλοποίησαν το παιχνίδι της Εθνικής στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους διεθνείς να ξεφεύγουν στο 6΄ με 19-7 και κλείνουν την περίοδο στο +9 (23-14). Με τον Σερμαντίνι να αποτελεί τη μοναδική απειλή για την Εθνική, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πάτησε γκάζι στην επίθεση και δεν... αγχώθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-31).

Με τους Γκίκα, Μποχωρίδη και Αθηναίου να δίνουν λύσεις από την περιφέρεια η Εθνική εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 στο 25΄ (57-37), ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (66-51). Με τους διεθνείς να έχουν μπει σε τροχιά νίκης ακολούθησε μία χαλάρωση στην άμυνα, με αποτέλεσμα η Γεωργία να απαντήσει με επιμέρους σκορ 2-12, μετά από διαδοχικά τρίποντα του ΜακΦάντεν, μειώνοντας σε 68-63 στο 33΄. Ωστόσο, ο Σαλούστρος έδωσε λύσεις, η άμυνα ενεργοποιήθηκε και πάλι και η Εθνική δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 81-69.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σιουλίν, Καστίγιο, Σαράπα.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Αθηναίου 12 (2), Κακλαμανάκης, Κόνιαρης 11 (3), Μαργαρίτης 6, Βασιλόπουλος 15 (2), Μποχωρίδης 13 (1), Μπουρούσης 9 (2), Χρυσικόπουλος, Γκίκας 8 (2), κασελάκης 3, Μαυροειδής, Σαλούστρος 4.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ηλίας Ζούρος): Ανδρονικασβίλι 4, Μποκοϊσβίλι, ΜακΦάντεν 18 (3), Σανάντζε 6 (2/5 τρίποντα), Σερμαντίνι 26, Μπερισβίλι 10 (2), Ντβαλισβίλι, Λονταρίτζε, Τσιντσάτζε 5.