Τελικό: Απόλλων - ΠΑΟΚ 1- 5

Τέλος αγώνα στο Γεώργιος Καμάρας.

90+1' Προσπάθεια του Σφιντέρσκι με το αριστερό μέσα από την περιοχή, ο Χουάντερσον έσωσε την εστία του.

88' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Ενρίκε από αριστερά προσπάθησε να συγκλίνει στον άξονα, έκανε συνεχόμενες προσποιήσεις και σούταρε με το δεξί, η μπάλα κόντραρε στον Βαφέα και ξεγέλασε τον Χουάντερσον, για το 1-5 στην αναμέτρηση.

85' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ζαμπά αντικαθιστά τον Λημνιό.

83' Σέντρα του Μάτος, κεφαλιά του Πέλκα, μπλόκαρε ο Χουάντερσον.

81' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ενρίκε στη θέση του Άκπομ.

81' Εκτέλεση φάουλ του Πέλκα από δεξιά, κεφαλιά του Σφιντέρσκι, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χουάντερσον.

78' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, ο Σφιντέρσκι πλασάρει με το αριστερό τον Χουάντερσον, για το 1-4 στην Ριζούπολη.

74' Σέντρα του Μάτος από δεξιά, έδιωξε με γροθιές ο Χουάντερσον.

72' Η κατοχή μπάλας είναι 34% - 66% για τον ΠΑΟΚ.

69' Ο Πέλκας είναι στο χορτάρι και δείχνει να πονάει αρκετά μετά από ένα δυνατό πάτημα που δέχθηκε χαμηλά στο πόδι.

68' Κόρνερ για τον Απόλλωνα.

66' Φωνές του Λουτσέσκου, που βλέπει τους παίκτες του να έχουν χαλαρώσει.

64' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ! Ο Οριουέλα από αριστερά γύρισε τη μπάλα στον Ντούρσο και αυτό με πολύ ωραίο πλασέ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Πασχαλάκη στην αριστερή του γωνία και μείωσε σε 1-3 για τους γηπεδούχους.

59' Σέντρα του Ελ Χέλβε από δεξιά, ο Ντεφεντερίκο μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να τη βρει όπως ήθελε.

58' Σέντρα σουτ του Μπίσεσβαρ από το αριστερά, ο Μάτος δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

57'Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια ένα μέτρο εκτός περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο τείχος.

53' Λάθος του Χουάντερσον που τροφοδότησε τον Λημνιό, ο Οριουέλα έσωσε την κατάσταση για τον Απόλλωνα.

51' Ο Μάτος από δεξιά γύρισε στο ύψος του πέναλτι για τον Πέλκα, που κοντρόλαρε με το δεξί και σούταρε με το αριστερό, για να βάλει καταπληκτικά την κόντρα ο Κύργιας.

50' Ο Μαουρίσιο εκτέλεσε με το δεξί εκτός περιοχής, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χουάντερσον.

48'Ο Μάτος κόντραρε την προσπάθεια του Μπεντινέλι μέσα από την περιοχή, ο Βάρκας έκανε το εντυπωσιακό γυριστό στην εξέλιξη της φάσης, άουτ η μπάλα.

46' Δύο αλλαγές για τον Απόλλωνα. Κοντοές και Ρώσση έμειναν στα αποδυτήρια, Γκίνο και Βάρκας στο ματς.

Ημίχρονο στο "Γεώργιος Καμάρας".

44'Κόρνερ για τον Απόλλωνα, 4ο στο ματς για τους γηπεδούχους.

43' Γύρισμα του Μπίσεσβαρ από αριστερά, τακουνάκι του Άκπομ στο πρώτο δοκάρι και εξαρετική επέμβαση του Χουάντερσον χαμηλά στην δεξιά του γωνία.

42'Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, το 5ο στο ματς για τους φιλοξενούμενους.

38' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

36'O Ολιβέιρα έψαξε την κάθετη κίνηση του Άκπομ στην περιοχή, ο Χουάντερσον βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε τη μπάλα.

Περίπατος για τον ΠΑΟΚ το ματς, ο Απόλλων μοιάζει ανήμπορος να προβάλλει αντίσταση.

33'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Λημνιός από δεξιά πάτησε περιοχή και από χαμηλά γύρισε στον Μπίσεβαρ, που στην κίνηση πλάσαρε εύστοχα για το 0-3 στο "Γεώργιος Καμάρας".

30'Έχει πέσει ο ρυθμός της αναμέτρησης στα τελευταία λεπτά.

25'Κατοχή μπάλας 41% - 59% για τον ΠΑΟΚ.

Εκτέλεσε ο Ντεφεντερικό στο πρώτο δοκάρι, κεφαλιά του Ελ Χέλβε, άουτ η μπάλα.

23'Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για τον Απόλλωνα.

22'Κόρνερ για τον Απόλλωνα.

18'Σέντρα του Ντεφεντερίκο από δεξιά, ο Ελ Χέλβε πήρε την κόντρα από τον Κρέσπο αλλά το βολέ που επιχείρησε από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή, έφυγε απελπιστικά άουτ.

15'Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Μπεντινέλι έφυγε μόνος του απέναντι στον Πασχαλάκη αλλά το πλασέ του ήταν απογοητευτικό στο τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

15'Ένα ακόμη κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

14'Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

12'Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ με 4 εναντίον 2, αρχικά καθυστερήσε ο Μαουρίσιο, μετά ο Μπίσεσβαρ και η ευκαιρία χάθηκε για τους φιλοξενούμενους.

Ο ΠΑΟΚ "καθαρίζει" το ματς πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα.

9'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Κακή απομάκρυνση από τον Ρώσση, έστειλε τη μπάλα στον Ολιβέιρα, που την έφερε από το δεξί στο αριστερό και με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι σκόραρε ψηλά στην δεξιά γωνία του Χουάντερσον, για το 0-2 στη Ριζούπολη.

8'Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

7'Ο Μπεντινέλι από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή πλάσαρε στην δεξιά γωνία του Πασχαλάκη, που έσωσε την εστία του. Μόνος κέρδος ένα κόρνερ για τον Απόλλωνα.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση.

4'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια από δεξιά έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, ο Βαφέας έχασε τον Πέλκα και αυτός με κεφαλιά νίκησε τον Χουάντερσον για το 0-1 στη Ριζούπολη.

Η διάταξη του ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο:

1'Σέντρα στο "Γεώργιος Καμάρας".

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (ΕΠΣ Αθηνών)

Βοηθοί: Ηλίας Αλεξέας (ΕΠΣ Μεσσηνίας), Παντελής Σπυρόπουλος (ΕΠΣ Αν. Αττικής)

Τέταρτος διαιτητής: Ιωάννης Νεοφυτιάδης (ΕΠΣ Κορινθίας)

Παρατηρητής: Γεώργιος Σταθόπουλος (ΕΠΣ Αχαΐας)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΠΟΛΛΩΝ (Τεννές): Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας, Βαφέας, Κοντοές, Οριουέλα, Μπεντινέλι, Ρώσση, Ντούρσο, Ντεφεντερίκο, Ελ Χέλβε.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Μαουρίσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Άκπομ.

Οι γηπεδούχοι θέλουν το τρίποντο προκειμένου να διατηρήσουν τις μαθηματικές, τουλάχιστον, ελπίδες που έχουν για σωτηρία. Από την πλευρά τους, οι πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα θέλουν να κάνουν ένα ακόμη βήμα προς τον τίτλο. Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στο +6 από τον Ολυμπιακό και ιδανικά θα ήθελε να πάει τη διαφορά στο +9 μετά το πέρας του 90λεπτου στη Ριζούπολη.