Super League: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 4 -1 Τελικό

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΑΕΚ στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Ολυμπιακός πάει στους 48 βαθμούς και αφήνει την τρίτη ΑΕΚ στο -8.

93'Τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός νίκησε 4-1 την ΑΕΚ.

92'Ένταση ανάμεσα σε Γκιλιέρμε και Μπακασέτα. Ο Βραζιλιάνος χαφ του Ολυμπιακού έδειξε στον παίκτη της ΑΕΚ το σήμα των "ερυθρόλευκων" στη φανέλα του.

91'Τρία λεπτά επιπλέον.

90'Καθυστερήσεις πλέον στο Φάληρο.

89'Κίτρινη κάρτα στον Γκιλιέρμε.

87'ΓΚΟΛ 4-1 για τον Ολυμπιακό (Φορτούνης)!

Ο Φορτούνης έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ μετά από μπαλιά του Γκιλιέρμε, βρέθηκε απέναντι στον Μπάρκα, τον ξεπέρασε και με πλασέ προ κενής εστίας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

85'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αλμπάνης στη θέση του Μάνταλου.

83'ΓΚΟΛ 3-1 για τον Ολυμπιακό (Χασάν)!

Ο Ποντένσε αξιοποίησε τη μπαλιά του Τοροσίδη, Μπακάκης και Τσόσιτς δεν κατάφεραν να σταματήσουν τον... δαιμόνιο Πορτογάλο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Χασάν με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

83'Τον Αλμπάνη θα περάσει σε λίγο στο ματς ο Μανόλο Χιμένεθ.

82'Σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

80'Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός έχει γυρίσει το ματς σε 2-1 και η ΑΕΚ θέλει να αντιδράσει.

78' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος αντί του Αλέφ.

75'Η ΑΕΚ προσπαθεί τώρα να φτάσει στην ισοφάριση. Να δούμε τι θα μπορέσει να πετύχει στο τελευταίο τέταρτο.

74'Τον Γαλανόπουλο έχει σηκώσει ο Χιμένεθ.

72'ΓΚΟΛ 2-1 για τον Ολυμπιακό (Φορτούνης)!

Ο Σιμόες δεν έκανε καλό κοντρόλ και ο Φορτούνης του έκλεψε τη μπάλα. Στάθηκε όρθιος παρά το φάουλ που του έκανε ο Πορτογάλος, μπήκε στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό και η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι και στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Μπάρκα να διώξει.

71'Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά για προβολή στον Μπακασέτα.

70'Κεφαλιά του Μεριά μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

69'Ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι για χέρι του Τσόσιτς σε κεφαλιά του Λάζαρου. Δεν υπάρχει παράβαση.

68'Βουρκωμένος περνάει εκτός αγώνα ο Λάζαρος. Στη θέση του ο Γκερέρο.

67'Ο Λάζαρος έχει περάσει εκτός αγώνα και θα γίνει αλλαγή. Δεν είναι σε θέση να συνεχίσει.

66'Ο εξτρέμ του Ολυμπιακού εξακολουθεί και είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο και πιάνει το πρόσωπό του.

65'Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στραβοπάτησε μόνος και έπιασε αμέσως το γόνατό του.

64' Ο Φορτούνης σεντράρει ο Χασάν δεν μπορεί να κάνει την επαφή με το κεφάλι όπως θα ήθελε.

58' Μπλοκάρει ο Σα το σουτ του Μπακασέτα.

57' Μπακασέτας αντί Κλωναρίδη.

57' Φάουλ του Σισέ, αχρείαστο στον Μάνταλο.

Μπαίνει πολύ δυνατά ο Ολυμπιακός στην επανάληψη.

52' Γυρίζει ο Τοροσίδης μπλοκάρει ο Μπάρκας.

Σέντρα του Τοροσίδη, διώχνει η άμυνα, ψαλίδι του Ποντένσε πάνω στον Τσόσιτς, αριστερή σουτάρα του Καμαρά, αδύνατο ν' αντιδράσει ο Μπάρκας.

50' ΓΚΟΟΟΟΛ ο Καμαρά, ισοφάριση για τον Ολυμπιακό!

49' Σουτ του Μάνταλου άουτ.

48' Έφυγαν τρεις με δύο της ΑΕΚ στην αντεπίθεση, ο Πόνσε άργησε να δώσει στον Κλωναρίδη, χάλασε η επίθεση.

48' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό

47' Προσπαθεί να βρει ρυθμό με τις δύο αλλαγές ο Ολυμπιακός.

46' Σέντρα β' μέρους

Στο 17' ο Ντίας και στο 22' ο Φορτούνης τις καλύτερες στιγμές για τον Ολυμπιακό. Ο Σα γλίτωσε τους ερυθρόλευκους στο 25' και το 26' στα σουτ του Μάνταλου και στο 37' όταν ο Σισέ παραλίγο να σημειώσει το αυτογκόλ της χρονιάς!

Η ΑΕΚ βρήκε γκολ από τα αποδυτήρια με τον πρώτο σκόρερ της, μετά το λάθος του Βούκοβιτς, το κλέψιμο του Κλωναρίδη και το λάθος του Σα που έφερε τον Αργεντινό στράικερ φάτσα με το 0-1.

45+3'Λήξη πρώτου μέρους. Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 με το γκολ του Πόνσε από το 3'. Αποδοκιμασίες από το κοινό στο Γ. Καραϊσκάκης.

45+2' Προσπαθεί ο Μεριά να βγάλει σέντρα, η κόντρα με τον Άλεφ δεν τον ευνοεί.

45' Λάθος του Σα κλέβει ο Πόνσε αλλά η μπάλα πήγε πλάγια. Τρία λεπτά επιπλέον στο α΄μέρος

44' Η ΑΕΚ ξαναβγαίνει μπροστά εδώ και ένα τρίλεπτο. Κερδίζει φάουλ ο Λιβάια από τον Καμαρά.

41'Ο Άλεφ παραχωρεί κόρνερ.

40' Κίτρινη ο Οικονόμου για μαρκάρισμα πάνω στον Χασάν.

Ο Φορτούνης με εξαίρεση τη φάση του 17' που έβγαλε τη σέντρα στον Ντίας φαίνεται αποκομμένος από την ομάδα.

39'Φάουλ του Χασάν στον Τσόσιτς.

37' Ο Σισέ πήγε να καρφώσει τον Σα που έκανε φοβερή επέμβαση σε κόρνερ για να αποτρέψει το αυτογκόλ της σεζόν!

35' Έχει σηκωθεί εδώ και ώρα ο Τοροσίδης, τώρα και ο Λάζαρος για προθέρμανση.

34' Φάουλ του Καμαρά στον Σιμόες.

33' Λάθος του Τσιμίκα, ο Λιβάια σουτάρει, αλλά κόβεται.

31' Μαρκάρισμα του Βούκοβιτς με τον αγκώνα στο κεφάλι του Πόνσε. Πεσμένος ο σκόρερ του ματς.

29' Η ΑΕΚ είχε λαμπρή ευκαιρία να πάρει αβάντζο με δύο γκολ με τις ευκαιρίες του Μάνταλου. Ο Σα ρέφαρε κατά κάποιο τρόπο το λάθος του στο γκολ με δύο επεμβάσεις.

26' ΝΕΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Σέντρα ο Λιβάια ο Μάνταλος στο δεύτερο δοκάρι, εναέριο βολ-πλανέ, ο Σα εντυπωσιακά σε κόρνερ.

25' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Γκάλο εκτελεί γρήγορα, ο Μάνταλος πλασάρει, βγαίνει ο Σα και αποκρούει.

25' Φάουλ του Φορτούνη στον Λιβάια.

24' Άσχημο φάουλ του Άλεφ στον Καμαρά.

23' ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Ολυμπιακό! Ολέθριο λάθος του Τσόσιτς, ο Χασάν κλέβει από δεξιά στον Φορτούνη, αλλά στέλνει την μπάλα λίγο πιο πίσω με τον Φορτούνη να στέλνει την μπάλα άουτ.

22' Προσπαθεί να μεταφέρει το παιχνίδι προς τα καρέ της ΑΕΚ ο Ολυμπιακός, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

20' Οφσάιντ ο Κλωναρίδης.

18' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Σέντρα του Φορτούνη, ο Ντίας που πρόλαβε την έξοδο του Μπάρκα κεφαλιά άουτ.

15' Φάουλ ο Μάνταλος στον Ντίας.

14' Φάουλ του Άλεφ στον Καμαρά. Ελέγχει το ρυθμό η Ένωση.

13' Άλλη μια αβίαστη απώλεια της μπάλας για τον Ολυμπιακό.

12' Σέντρα του Άλεφ για τον Πόνσε, ο Σισέ είχε κλείσει τον Αργεντινό.

11' Φάουλ ο Λιβάια στον Φορτούνη.

9' Σέντρα ο Μεριά, διώχνει ο Σιμόες. Νέα σέντρα του Μεριά, η μπάλα πολύ έξω.

7' Προσπαθεί από αριστερά ο Ολυμπιακός, όμως ο Ποντένσε αφήνει τη φάση γιατί είναι οφσάιντ.

5' Προσπαθεί να πάρει το κέντρο ο Ολυμπιακός. Διπλό το λάθος στη φάση του γκολ της ΑΕΚ, πρώτα από Βούκοβιτς και στο φινάλε από Σα.

Η ΑΕΚ βρήκε κόντρα επίθεση με τον Κλωναρίδη να κλέβει την πάσα του Βούκοβιτς και να φεύγει από δεξιά, ο Σα κάνει ασταθή επέμβαση και ο Πόνσε με το 14ο γκολ του ανοίγει το σκορ.

3' ΓΚΟΟΟΟΟΛ Η ΑΕΚ με τον Πόνσε.

1' Βαθιά μπαλιά του Οικονόμου για Λιβάια, μάζεψε ο Σα.

1' Σέντρα αγώνα

Θυμίζουμε πως τον αγώνα διευθύνει ο Τόμπιας Στίλερ.

Ο Νέρι Καστίγιο στην εξέδρα των οργανωμένων.

Καθυστερεί η σέντρα, μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα.

Τεράστιο πανό στη Θύρα 7 που αναφέρει: "No pyro, no party".

Τώρα η είσοδος των δύο αντιπάλων.

Έτοιμες οι δύο ομάδες για την επίσημη εμφάνιση τους.

Εχουν αποσυρθεί οι δύο ομάδες και ετοιμάζονται για την επίσημη είσοδο.

Ο Μανόλο Χιμένεθ παρακολουθεί το ζέσταμα.

Βγήκαν για προθέρμανση, πρώτα ο Ολυμπιακός και με διαφορά δύο λεπτών μετά η ΑΕΚ. Έντονες οι αποδοκιμασίες για τους φιλοξενούμενους.

Μίνι-επεισόδιο ανάμεσα στον Κώστα Καραπαπά και τον Βασίλη Δημητριάδη σημειώθηκε έξω από τα αποδυτήρια του «Γ. Καραϊσκάκης».Όπως σημειώνουν από την ΑΕΚ, ο λόγος της έντασης οφείλεται στο γεγονός ότι από πλευράς Ολυμπιακού είχαν κλείσει την πόρτα που οδηγεί στα αποδυτήρια, ώστε να εμποδίσουν να εισέλθει οποιοσδήποτε δεν είχε άδεια εισόδου και σημειώνουν ότι παρόντες στο συμβάν ήταν οι παρατηρητές της Λίγκας.

Έχουν βγει για προθέρμανση, Μπάρκας και Σα

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσόσιτς, Σιμόες, Άλεφ, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Λιβάια, Πόνσε

Χωρίς τον Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι, η 11άδα της ΑΕΚ. Ο Μανόλο Χιμένεθ προτίμησε να αφήσει εκτός αρχικού σχήματος τον Ουκρανό αμυντικό, ο οποίος έχασε αρκετές προπονήσεις λόγω ενοχλήσεων. Έκπληξη συνιστά η παρουσία του Βίκτωρα Κλωναρίδη, που προτιμήθηκε αντί των Μπογέ και Μπακασέτα.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Σα - Μεριά, Σισέ, Βούκοβιτς, Τσιμίκας - Γκιγέρμε, Καμαρά - Ποντένσε, Ζιλ Ντίας, Φορτούνης - Χάσαν.

Ο Πορτογάλος προπονητής, όπως ανακοίνωσε στους ποδοσφαιριστές του, αποφάσισε να δώσει φανέλα βασικού στους παίκτες που αγωνίστηκαν την Πέμπτη κόντρα στους Ουκρανούς και πλέον περιμένει αντίδραση μετά το ατυχές αποτέλεσμα στο Europa League.

Ψήφο εμπιστοσύνης στην ομάδα που παρατάχθηκε στο ματς κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου δίνει ο Πέδρο Μαρτίνς.

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του ντέρμπι για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.