Κύπελλο Ελλάδας Τελικό σκορ: ΠΑΟΚ - Παναχαϊκή 5-0

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την Παναχαϊκή και κυνηγάει να ανατρέψει το 2-1 με το οποίο έχασε στο πρώτο ματς για να βρεθεί στους "8" του Κυπέλλου.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ που ήδη έχει σκορ πρόκρισης.

Η ροή του αγώνα

Τέλος στο ματς. Νίκη με 5-0 και πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου για τον ΠΑΟΚ

90' Δύο λεπτά επιπλέον χρόνου

88' Προσπάθησε να βγάλει αντεπίθεση η Παναχαϊκή με τον Μασούρα, έβγαινε δύο με δύο, αλλά η μπάλα κόλλησε στο νερό.

87' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

Το τερέν έχει γίνει πολύ βαρύ. Δύσκολα παίζεται πλέον ποδόσφαιρο.

80' Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς. Ο ΠΑΟΚ παίρνει εύκολα το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά.

75' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Καρέλη να παίρνει τη θέση του Ελ Καντουρί

75' Έχει πέσει ο ρυθμός. Λογικό μετά το 5-0

68' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Λύρατζης στη θέση του Βιεϊρίνια.

Ντεμπούτο με απίστευτο γκολ από τον Κροάτη ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ

Καταπληκτικό γκολ από τον Μίσιτς. Σουτ με το εξωτερικό η μπάλα παίρνει φάλτσο και καταλήγει στα δίχτυα!

67' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ και 5-0

62' Κίτρινη ο Μίσιτς

61' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Στη θέση του Παπατόλιου, ο Μουστακόπουλος

Στην προηγούμενη φάση του Άκπομ, ο παίκτης του ΠΑΟΚ καλύπτεται. Δεν υπήρχε οφσάιντ.

58' Έξω ο Μπίσεσβαρ, μέσα ο Μίσιτς που κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα του "δικεφάλου του Βορρά"

57' Ο Άκπομ βρίσκει δίχτυα. Ακυρώνεται ως οφσάιντ

Ετοιμάζει τον Μίσιτς ο Λουτσέσκου

Ο Λημνιός μπήκε από δεξιά, παράλληλη μπαλιά στην περιοχή, έρχεται τρένο ο Ζαμπά και με το δεύτερο γκολ του απόψε ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

54' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ και 4-0

53' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Στη θέση του Ελευθεριάδη, ο Μαυριάς

Ο ΠΑΟΚ είναι με το 1,5 πόδι στους "8" του Κυπέλλου

49' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Πλασέ του Μπίσεσβαρ στην περιοχή, πλασάρει με τα πόδια ο Καπούταγλης, ριμπάουντ από τον Σάκχοφ η μπάλα άουτ.

Το γκολ μπήκε στα 33" από τη σέντρα του Β' Ημιχρόνου

Κάθετη του Μπίσεσβαρ στον Ζαμπά, εκείνος το γύρισμα στην περιοχή, ο Λημνιός θα πλασάρει και 3-0 για τον ΠΑΟΚ.

47' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ και 3-0.

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Οι παίκτες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος

Ημίχρονο στην Τούμπα. Ανώτερος ο ΠΑΟΚ προηγείται με 2-0 της Παναχαϊκής

45' Δύο λεπτά επιπλέον χρόνου

Η διπλή επέμβαση του Καπούταγλη ήταν σε σουτ του Μάτος έξω από την περιοχή και στη συνέχεια στο πλασέ του Σάκχοφ

44' Φάση διαρκείας για τον ΠΑΟΚ. Διπλή επέμβαση από τον Καπούταγλη. Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

43' Κίτρινη στον Αργυρόπουλο

43' Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλό σημείο έξω από την περιοχή

Η Παναχαϊκή κυριολεκτικά δεν υπάρχει στο γήπεδο απόψε. Με αυτή την εικόνα δεν μπορεί να ελπίζει σε κάτι.

Δεν έχει καμία σχέση η εικόνα του ΠΑΟΚ με το πρώτο ματς στην Αγυιά. Ο "δικέφαλος του Βορρά" σήμερα έχει μπει αποφασισμένος να πάρει την πρόκριση

Τρομερό κατέβασμα από τον Άκπομ με το στήθος, πασάρει στον Ζαμπά, εξαιρετικό τελείωμα από τον Βραζιλιάνο για το 2-0

37' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ και 2-0

Διακοπή στο ματς, χτύπησε στο πρόσωπο ο Σωτηράκος

33' Σουτ του Μπίσεσβαρ έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά

31' Σέντρα του Ζαμπά, λάθος έξοδος και πάλι από τον Καπούταγλη, ο Σάκχοφ πήρε την κεφαλιά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια

31' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

30' Ημίωρο στο ματς. Ο ΠΑΟΚ έχει καθολική υπεροχή και δίκαια προηγείται με 1-0. Σκορ πρόκρισης για την ώρα.

Εκτελεί ο Μπίσεσβαρ, ο Μάτος νικάει τους πάντες στον αέρα, η κεφαλιά του ελάχιστα άουτ.

24' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

22' Καλή στιγμή για την Παναχαϊκή. Συρτή μπαλιά του Πολίμου στην περιοχή, για λίγο δεν την βρήκε ο Κυνηγόπουλος, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

Ξεκίνησε και η βροχή στην Τούμπα

Μετά από 20 λεπτά και ο Πασχαλάκης ακόμα δεν έχει ακουμπήσει την μπάλα. Ο ΠΑΟΚ δεν της επιτρέπει να βγάλει καν επίθεση.

20' Σουτ του Άκπομ έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

17' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Κάθετη του Μπίσεσβαρ, βγάζει τετ α τετ τον Ζαμπά με τον Καπούταγλη αλλά κακό πλασέ η μπάλα άουτ.

15' Σουτ του Σάκχοφ η μπάλα άουτ. Η μπάλα είχε μείνει "ζωντανή" μετά από κακό διώξιμο των αμυντικών της Παναχαϊκής

Περνάει ο κίνδυνος για την Παναχαϊκή. Και πάλι όμως λάθος αντίδραση σε στατική φάση από τους παίκτες του Οφρυδόπουλου

13' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

Σωστή υπόδειξη

12' Οφσάιντ ο Μπαστακός

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς, πιέζει ψηλά και δεν αφήνει την Παναχαϊκή να περάσει το κέντρο. Το γρήγορο γκολ έχει λύσει τα πόδια των παικτών του Λουτσέσκου.

10' Ο Βιεϊρίνια κάνει μπαλιά στο πίσω δοκάρι, δεν πρόλαβε ο Μάτος

8' Κίτρινη στον Παπατόλιο

5' ΓΚΟΛ Σκοράρει ο ΠΑΟΚ και κάνει το 1-0. Ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε το κόρνερ ο Μάτος πήρε την κεφαλιά με τον γκολκίπερ της Παναχαϊκής να έχει χάσει τη φάση. Η μπάλα βρήκε και πάνω στον πλέγα και κατέληξε στα δίχτυα.

4' Πρώτο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ στο 4' από τα αριστερά.

2' Ο Πολίμος θα κάνει ένα σκληρό φάουλ πάνω στον Μπίσεσβαρ και έχουμε νεύρα με το καλημέρα στο παιχνίδι.

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι με την Παναχαϊκή στη σέντρα και την πρώτη επίθεση στο ματς.

Οι παίκτες των δυο ομάδων έκαναν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο.

Στο γήπεδο της Τούμπας έχουν ταξιδέψει και φίλοι της Παναχαϊκής.

Οι παίκτες των δυο ομαδων βρισκονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.

Ας δούμε και τους διαιτητές της αναμέτρησης:

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί: Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής), Νίκος Δημόπουλος (Φλώρινας)

Τέταρτος: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Στο πάγκο των φιλοξενούμενων είναι οι: Κολοβούρης, Μαυριάς, Μουστακόπουλος, Ντάσιος, Σταυρόπουλος, Μασούρας, Μωραΐτης

Στον πάγκο του Δικεφάλου είναι οι: Ρέι, Τόσκα, Λύρατζης, Μαουρίσιο, Μπαλογιάννης, Μίσιτς, Καρέλης.

Ας δούμε τις δυο ενδεκάδες:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί, Λημνιός, Ζαμπά, Μπίσεσβαρ, Ακπόμ.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Σταμόπουος, Σωτηράκος, Τσελεπίδης, Πολίμος, Παπατόλιος, Πλέγας, Ελευθεριάδης, Αργυρόπουλος, Κυνηγόπουλος, Μπαστακός.

Πρόκειται για τη ρεβάνς του 2-1 της Πάτρας. Εκεί που ο ΠΑΟΚ είχε γνωρίσει την ήττα από την Παναχαϊκή και πλέον καλείται να γυρίσει το ματς και να πάρει την πρόκριση.