Super League: Λαμία - Παναθηναϊκός 1 -0 τελικό

Ο Παναθηναϊκός ήταν ουσιαστικά εξαφανισμένος μέχρι το 60' και εν συνεχεία έγινε απειλητικός.

94'Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση. Η Λαμία πήρε μια σημαντική νίκη επικρατώντας με 1-0 με το πανέμορφο γκολ του Μπερτόγλιο.

Ο Γιώργος Δώνης μετά το τέλος του ματς είπε από την πλευρά του:
"Ένα ισορροπημένο παιχνίδι, ήμασταν υποτονικοί στο πρώτο μέρος. Παρόλο που δεν ήταν καλό το πρώτο μέρος είχαμε 2-3 φάσεις για γκολ. Θεωρώ στο δεύτερο μέρος ήμασταν καλύτεροι. Σε μια βαθιά μπαλιά η Λαμία έκανε το γκολ. Εν συνεχεία είχαμε τις φάσεις αλλά δεν ήμασταν αποτελεμαστικοί. Είναι μεγάλη η ευκαιρία του Μακέντα, είναι μεγάλη και η φάση του Καμπετσή. Βρεθήκαμε να κυνηγάμε το σκορ από μια λάθος αντίδραση μας.
Δεν μπορείς να ξέρεις σε μια διαδρομή πόσα θα είναι τα άσχημα αποτελέσματα. Μετά τις γιορτές δεν είμαστε καλά. Προσπαθούμε να επανέλθουμε, να γυρίσουν όλοι οι παίκτες για να βρούμε τους ρυθμούς μας".

93' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει. Ο Γιόχανσον έκανε γλυκιά σέντρα με τον Καμπετσή από τα δυο μέτρα να στέλνει τη μπάλα έξω.

90' Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στην αναμέτρηση.

88' Ο Μπουζούκης θα εκτελέσει το φάουλ με τον Μπαράλες να κόβει σε κόρνερ με σωτήρια προβολή πριν γίνει απειλητικός ο Μακέντα.

85'  Σέντρα του Οικονόμου από τα αριστερά με τον Βέργο να κάνει το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα αρκετά έξω.

84'  Όλος ο Παναθηναϊκός είναι στην επίθεση αλλά δεν μπορεί να γίνει απειλητικός.

81' Τρίτη αλλαγή για τη Λαμία. Εκτός ο Τομάς και στη θέση του ο Καρυπίδης.

79' Ο Κάτσε θα δει την κίτρινη κάρτα καθώς σούταρε μετά το σφύριγμα του Ζαχαριάδη.

78'Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Δώνης στη θέση του ο Βέργος. Με τρεις σέντερ φορ το τριφύλλι πλέον και μένει να δούμε πως θα παίξει.

Ως 3-5-2 φαίνεται το σύστημα του Παναθηναϊκού τα τελευταία λεπτά σε μια προσπάθεια των πράσινων να ισοφαρίσουν.

72' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Χατζηγιοβάνης και στη θέση του ο Καμπετσής. Ο Δώνης κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.

71'Κερδίζει κόρνερ ο Παναθηναϊκός από τα δεξιά αλλά δεν μπορεί να απειλήσει.

67' Κίτρινη κάρτα θα δει ο Γιόχανσον για μαρκάρισμα εκτός περιοχής στον Βασιλαντωνόπουλο. Σωστή η απόφαση του Ζαχαριάδη που είδε πως η παράβαση είναι εκτός καθώς οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι.

66'
Αλλαγή για τη Λαμία. Εκτός ο Μπερτόγλιο που αισθάνθηκε κάποιες ενοχλήσεις και ο Επστάιν πέρασε στη θέση του.

63' Νέα εξαιρετική ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε το κόρνερ ο Οικονόμου έκανε την κεφαλιά πάσα προς τον Μακέντα ο οποίος από τη μικρή περιοχή ανενόχλητος κατάφερε να αστοχήσει.

62'Κοντά στην ισοφάριση ο Παναθηναϊκός. Μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Γιόχανσον που ήταν μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά ο Σαράνοβ έδιωξε με το πόδι σε κόρνερ.

60' Απειλεί και πάλι η Λαμία. Ο Καραμάνος έδωσε στον Μπαράλες που έκανε το σουτ με τη μια αλλά ο Διούδης μπλόκαρε.

59' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Σημαντική στιγμή στο ματς καθώς ο Άλτμαν θα πάρει τη θέση του Μουνιέ και θα αγωνιστεί ξανά μετά από δέκα μήνες και το σοβαρό τραυμαυτισμό του τον Μάρτιο του 2018 στο "Γ. Καραϊσκάκης".

58' Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία. Μετά το κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Καραμάνο που έκανε το σουτ με τον Διούδη να μπλοκάρει υπέροχα και στην επαναφορά ο ανενόχλητος Αντέτζο κοντρόλαρε τη μπάλα με το χέρι και ο Ζαχαριάδης σταμάτησε τη φάση.

57' Κερδίζει και πάλι κόρνερ από τα δεξιά η Λαμία.

55' Κίτρινη κάρτα είδε ο Μακέντα για φάουλ πάνω στον Καραμάνο.

52' ΓΚΟΛ Ανοίγει το σκορ η Λαμία με τρομερό γκολ του Μπερτόγλιο. Πανέμορφο γκολ. Σε βαθιά μπαλιά από τα δεξιά ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά πάσα προς τον Μπερτόγλιο ο οποίος έπιασε με τη μια ένα υπέροχο σουτ και νίκησε τον Διούδη.

49' Κίτρινη κάρτα θα δει ο Μπαράλες που έπεσε μέσα στην περιοχή για να πάρει πέναλτι. Σωστή η απόφαση του Ζαχαριάδη.

48' Σέντρα του Μπουζούκη με τον Μακέντα μέσα στην περιοχή να μην μπορεί να κάνει καλά το κοντρόλ.

Οι δυο ομάδες μπήκες χωρίς αλλαγές στο ΔΑΚ Λαμίας.

46'  Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα.

Λαμία και Παναθηναϊκός αναμετρώνται και πάλι μέσα σε λίγες μέρες, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα, με τους πράσινους να ψάχνουν την επιστροφή στις νίκες

Ημίχρονο στην αναμέτρηση με το 0-0 να παραμένει.

45'Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις στο ματς.

41' Απαντάει η Λαμία. Ο Μπερτόγλιο πήρε υπέροχα τη μπάλα στα δεξιά, έκανε και την ενέργεια και το δυνατό αριστερό σουτ το οποίο πέρασε σύριζα έξω από το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

41' Νέα καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Χατζηγιοβάνης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Μακέντα να θέλει να κάνει στη κίνηση το πλασέ αλλά έκανε τσαφ και η μπάλα πέρασε έξω.

40' Σέντρα του Μπαράλες από τα αριστερά δεν μπόρεσε ο Καραμάνος να πιάσει την κεφαλιά.

37'Στην επίθεση η Λαμία από τα αριστερά, κερδίζει νέο κόρνερ. Το οποίο πέρασε χωρίς αποτέλεσμα.

37' Ο Παναθηναϊκός έχει ανέβει στα τελευταία λεπτά και έχει φέρει το ματς στα ίσια.

36' Πρώτη αλλαγή στο ματς. Εκτός ο Μπλάζιτς και στη θέση του ο Μπουλούλης.

31'Ο Μπλάζιτς έδειξε να υποφέρει από έναν μυϊκό τραυματισμό και ίσως δεν μπορέσει να συνεχίσει στο ματς.

29' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊό να ανοίξει το σκορ. Ο Μπουζούκης πέρασε την κάθετη προς τον Μουνιέ ο οποίος βγήκε τετ α τετ, σπρώχτηκε από τον Αντέτζο έξω από την περιοχή μ τον Γάλλο να χάνει τη μπάλα αλλά ο Μακέντα είχε ακολουθήσει τη φάση και έκανε το πλασέ αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι του Σαράνοβ.

26' Εκτέλεσε ο Χατζηγιοβάνης, έκοψε εύκολα η άμυνα της Λαμίας και εν συνεχεία ο Κάτσε δεν μπόρεσε να κάνει καλή προσπάθεια και έστειλε τη μπάλα πλάγιο άουτ.

25' Σέντρα από τα δεξιά με τον Πλιάτσικα να απομακρύνει σε κόρνερ. Το τρίτο στο παιχνίδι.

24' Άσχημο μαρκάρισμα του Τομάς πάνω στον Μπουζούκη και κίτρινη κάρτα για τον Ισπανό μέσο.

22' Καλή στιγμή για τη Λαμία. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Μπερτόγλιο να δίνει στον Μπαράλες ο οποίος επιχείρησε το σουτ με τον Διούδη να μπλοκάρει σταθερά.

Στην προηγούμενη φάση που εκτέλεσε το φάουλ ο Παναθηναϊκός που κέρδισε ο Χατζηγιοβάνης όπως φαίνεται από το ριπλέι υπάρχει κράτημα μέσα στην περιοχή του Μαυρομάτη από τον Ασίγκμπα.

18' Θα κάνει την ενέργεια ο Μακέντα από τα αριστερά αλλά ο διαιτητής θα δείξει άουτ αν και η μπάλα έδειξε να βγαίνει από τα πόδια παίκτη της Λαμίας.

16' Κιτρίνη κάρτα θα δει ο Βασιλαντωνόπουλος που έσπρωξε τον Χατζηγιοβάνη.

15' Βαθιά μπαλιά και νέο κόρνερ από τη Λαμία το οποίο πέρασε χωρίς αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους.

14'Πρώτη κίτρινη στο ματς θα τη δει ο Δώνης.

12' Νέο κόρνερ θα κερδίσει η Λαμία. Απομάκρυνε ο Κολοβέτσιος.

9' Η Λαμία δείχνει να έχει μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Κυκλοφορεί σωστά τη μπάλα και βγάζει πίεση κάνοντας δύσκολη την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού.

7'Πρώτη τελική στο ματς. Εκτέλεση του κόρνερ με τον Μπαράλες να πιάνει την κεφαλιά και τον Διούδη να μπλοκάρει σταθερά.

6' Πιέζει η Λαμία και κερδίζει και άλλο κόρνερ αυτή τη φορά από τα δεξιά.

5' Δεύτερο κόρνερ κερδίζει η Λαμία στο  ματς. Θα διώξει η άμυνα του Παναθηναϊκού.

3' Σε σέντρα από τα αριστερά ο Οικονόμου θα διώξει σε κόρνερ, το πρώτο για τη Λαμία.

2' Λάθος του Αντέτζο με τον Μουνιέ να μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή αλλά ο αμυντικός της Λαμίας πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ.

1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση με τη Λαμία στη σέντρα.

Ας θυμηθούμε τις δυο ενδεκάδες:

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Σκαρντοβέλι, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Τομάς, Καραμάνος, Μπερτόγλιο, Μπαράλες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Οικονόμου, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Δώνης, Κάτσε, Μουνιέ, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μακέντα.