Super League: ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΚ 0-4 Τελικό

Τέλος αγώνα στους Ζωσιμάδες.

90+2' Ο Αθανασιάδης ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και έστειλε τη μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία του Μπάρκα, που έπεσε σωστά και έσωσε την εστία του!

90+1' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ! Ο Κουμπαράκης καταλόγισε παράβαση στον Τσιγκρίνσκι επί του Κρίζμαν.

89' Σουτ του Ξύδα εκτός περιοχής, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπάρκα, που έδειξε να ελέγχει τη φάση.

85' Γύρισμα του Χουλτ από αριστερά, κεφαλιά του Μπογέ, άουτ η μπάλα.

83' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ξύδας αντικαθιστά τον Γιάκο.

80' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πόνσε άφησε τη θέση του στον Μπογέ.

78' Σέντρα του Λίλα, κεφαλιά του Αθανασιάδη από το ύψος του πέναλτι, άουτ η μπάλα.

76' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Νάουμετς αντικαθιστά τον Νικολιά.

74' Ο Μάνταλος κουβάλησε τη μπάλα και μοίρασε αριστερά στον Λιβάγια, ο Κροάτης θέλησε με τη μια να βρει απέναντι τον Πόνσε, πολύ δυνατό το γύρισμα, έφυγε άουτ.

72' Ο Κρίζμαν από το όριο της περιοχής σημάδεψε χαμηλά την αριστερή γωνία του Μπάρκα. σε ετοιμότητα ο γκολκίπερ της ΑΕΚ, μπλόκαρε τη μπάλα.

Ντεμπουτάρει για την ΑΕΚ ο Σέρβος μέσος, που αποτελεί μεταγραφικό απόκτημα του Ιανουαρίου από τον Ερυθρό Αστέρα.

69' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας άφησε τη θέση του στον Κρίστιτσιτς.

66' Η ΑΕΚ έχει ρίξει στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΣ έχει κερδίσει μέτρα προς την επίθεση αλλά δεν έχει τον τρόπο να απειλήσει με συνέπεια τα αντίπαλα καρέ.

63' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ! Ο Κρίζμαν πέρασε κάθετα στον Νικολιά, που σούταρε δυνατά από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή, με τη μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Μπάρκα.

58' Γύρισμα του Αποστολόπουλου από δεξιά, ο Κρίζμαν στο πρώτο δοκάρι έκανε τη γυριστή κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

57' Ένα σουτ του Λίλα εκτός περιοχής, χωρίς τύχη.

56' Ο Μάνταλος από αριστερά πάτησε περιοχή και με το δεξί επιχείρησε ένα φαλτσαριστό σουτ, η μπάλα έφυγε άουτ. Καλή στιγμή για την ΑΕΚ.

54' Στο ίδιο μοτίβο κυλάει η αναμέτρηση. Η ΑΕΚ έχει τον απόλυτο έλεγχο στον αγωνιστικό χώρο, δεν απειλείται, αλλάζει τη μπάλα και ψάχνει ένα ακόμη γκολ χωρίς να εκβιάζει προσπάθειες.

Τρίτο δοκάρι για την ΑΕΚ στο αποψινό ματς και 16ο συνολικά στη σεζόν...

49' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Χουλτ με το αριστερό από το όριο της περιοχής σημάδεψε τη ρίζα του αριστερού δοκαριού της εστίας του Βελλίδη.

Σε διάταξη 3-5-2 ο ΠΑΣ Γιάννινα με την έναρξη του δεύτερου μέρους.

46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τσόσιτς αντικατέστησε τον Μπακάκη στην ανάπαυλα.

46' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Παμλίδης έμεινε στα αποδυτήρια, ο Σιόντης στη θέση του.

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το τέταρτο γκολ της ΑΕΚ και δεύτερο του Πόνσε στο πρώτο μέρος:

Η ΑΕΚ έχει μετατρέψει το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς έχει πετύχει ήδη τέσσερα τέρματα, ενώ είχε και δύο δοκάρια στα πρώτα 45 λεπτά!

Έντονες αποδοκιμασίες από τους φίλους του ΠΑΣ για την πολύ κακή εικόνα της ομάδας τους. "Βγάλτε τις φανέλες και φύγετε από δω", το κυρίαρχο σύνθημα στις εξέδρες.

Ημίχρονο στους "Ζωσιμάδες".

45+3' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Σέντρα του Λιβάγια από αριστερά με στόχο τον Πόνσε, ο Αργεντίνος με νέα καρφωτή κεφαλιά νικά ξανά τον Βελλίδη και σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τέταρτο της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο!

45' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Γκάλο εκτέλεσε το κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, ο Πόνσε αφύλακτος, με εντυπωσιακό άλμα, δεν άφησε περιθώρια στον Βελλίδη και με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το τρίτο γκολ της ΑΕΚ στο παιχνίδι.

45' Κόρνερ για την ΑΕΚ.

43' Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου για φάουλ στον Αθανασιάδη.

41' Κόρνερ για τον ΠΑΣ.

40'Ο ΠΑΣ δεν μπορεί να βρει χώρους για να πλησιάσει στην περιοχή του Μπάρκα.

35' Η ΑΕΚ με άνεση διατηρεί το προβάδισμα της, δεν απειλείται στο ελάχιστο και ψάχνει ένα τρίτο τέρμα στο ματς.

32' Λανθασμένη υπόδειξη για offside του Μπακασέτα, που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση δεξιά στην περιοχή.

Δεν έχει κάτι σοβαρό ο γκολκίπερ της ΑΕΚ, συνεχίζει κανονικά στο ματς.

30' Ο Μπάρκας πρόλαβε να μπλοκάρει την σέντρα του Μπουκουβάλα από αριστερά και στη σύγκρουση του με τον Αθανασιάδη βρέθηκε στο έδαφος. Δείχνει να πονάει στη μέση.

29' Ο Μπουκουβάλας έψαξε την κίνηση του Κρίζμαν στην περιοχή, αλλά ο Κροάτης δεν πρόλαβε να έρθει σε επαφή με τη μπάλα.

21'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Γκάλο από δεξιά έκανε ένα δυνατό γύρισμα χαμηλά στην περιοχή με στόχο τον Λιβάγια, ο Μιχαήλ στην προσπάθεια του να απομακρύνει "εκτέλεσε" τον Βελλίδη.

Με τα δοκάρια των Λιβάγια και Μπακασέτα, η ΑΕΚ έφτασε τα 15 συνολικά τη φετινή σεζόν!

19'ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Φοβερό σουτ του Μπακασέτα με το αριστερό εκτός περιοχής, άγαλμα ο Βελλίδης, η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών!

17'ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!

15'Ο Γκάλο δοκίμασε με το αριστερό εκτός περιοχής, σωστά τοποθετημένος ο Βελλίδης, μπλόκαρε τη μπάλα.

12'Κόρνερ για την ΑΕΚ.

11'Κίτρινη κάρτα στον Κρίζμαν για φάουλ στον Άλεφ.

9'Ο Χουλτ ανέβηκε την πλευρά από αριστερά, έκανε και το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή, ο Πόνσε δεν μπόρεσε να κάνει επαφή με τη μπάλα.

7'Κίτρινη κάρτα στον Μπακασέτα για επικίνδυνο παιχνίδι. Κάρτα έχει και ο Αθανασιάδης απ' τη φάση του πέναλτι, για διαμαρτυρία.

5'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!

3'ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Διαμαρτύρονται μαζικά οι παίκτες του ΠΑΣ στον Κουμπαράκη. Από το replay προκύπτει επαφή του Αποστολόπουλου χαμηλά με τον Πόνσε. Μπορεί να μην ήταν εσκεμμένη, αλλά συνιστά παράβαση.

2'Μπακάκης και Κρίζμαν βρέθηκαν πεσμένοι στην περιοχή της ΑΕΚ, φάουλ του Κροάτη είδε ο ρέφερι. Και μάλλον είχε δίκιο.

1'Σέντρα στους "Ζωσιμάδες".

Οι ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα τους. Βρισκόμαστε περίπου δέκα λεπτά πριν από τη σέντρα.

Τσιντώτας, Τσόσιτς, Σβάρνας, Κρίστιτσιτς, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης, Μπογέ στον πάγκο για την ΑΕΚ.

Νεόφυτος, Ξύδας, Σιόντης, Τσικάρσκι, Κάστρο, Ευαγγέλου και Νάουμετς στον πάγκο για τον ΠΑΣ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος, Λίλα, Γιάκος, Νικολιάς, Παμλίδης, Κρίζμαν, Αθανασιάδης.

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Μάνταλος, Άλεφ, Γκάλο, Μπακασέτας, Λιβάγια, Πόνσε.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (ΕΠΣ Θράκης)

Βοηθοί: Γεώργιος Χατζηνάκος (ΕΠΣ Δράμας), Χρήστος Τζιώτζιος (ΕΠΣ Θράκης)

Ο αγωνιστικός χώρος έχει καθαριστεί επιμελώς από το χιόνι των προηγούμενων ημερών και μοιάζει σε καλή κατάσταση.

Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 19:30.