Super League : Παναθηναϊκός - Ξάνθη 2-2 Τελικό

Ο Παναθηναϊκός που προέρχεται από την ήττα στη Λαμία για το Κύπελλο υποδέχεται στην έναρξη του δευτέρου γύρου την Ξάνθη που θα παραταχθεί στο ΟΑΚΑ χωρίς τον Γέντρισεκ

Ο Γιώργος Δώνης δήλωσε: "Ήμασταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, ειδικά από το 30' και μετά. Πήγαμε το ματς όπως θα έπρεπε με ένταση, τέμπο, φάσεις και δίχως να αφήσουμε τον αντίπαλο να μας απειλήσει. Στις καθυστερήσεις δεν λειτουργήσαμε σωστά. Στο ποδόσφαιρο δεν θέλει και πολύ να γίνει η ζημιά".

ΟΠαναθηναϊκός έχει πλέον έξι νίκες και δύο ισοπαλίες στο ΟΑΚΑ.

Συναρπαστικό φινάλε στο ΟΑΚΑ. Απογοητευμένοι στον Παναθηναϊκό με την ανέλπιστη εξέλιξη.

Τέλος του αγώνα. Παναθηναϊκός - Ξάνθη 2-2.

97'ΓΚΟΛ 2-2 για την Ξάνθη. Ευστόχησε από την άσπρη βούλα ο Κάστρο.

96'Ο Κάστρο απέναντι στον Διούδη, που πήρε κίτρινη.

95'Σωστή η απόφαση του διαιτητή.

94'Πέναλτι υπέρ της Ξάνθης. Ο Μαυρομάτης τράβηκε τον Κάστρο με το αριστερό χέρι και τον έριξε στο έδαφος.

93'Όλη η Ξάνθη στην περιοχή του Παναθηναϊκού.

92'Σκληρό φάουλ του Λισγάρα στον Μαυρομάτη. Κίτρινη στον στόπερ της Ξάνθης.

90'Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

89'Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Κουλιμπαλί αντί του Μακέντα.

86'Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Αλμέιδα αντί του Μελιόπουλου.

83'Τον Ντίνις Αλμέιδα ετοιμάζεται να περάσει στο ματς ο Ράσταβατς.

80'Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σαρπόνγκ αντί του Μπρίτο.

80'Εξαιρετική κάθετη πάσα του Βέργου στον Μακέντα, πλασέ του Ιταλού, έδιωξε σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς.

80'Αποβλήθηκε από τον πάγκο της Ξάνθης ο Γιάννης Παπαδημητρίου, τεχνικός διευθυντής.

79'Εκτέλεση φάουλ από τον Χατζηγιοβάνη, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

78'Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη για μαρκάρισμα στον Μακέντα.

77'Κίτρινη κάρτα στον Μακέντα για μαρκάρισμα στον Μπαξεβανίδη.

75'ΔΟΚΑΡΙ για τον Παναθηναϊκό. Δυνατό σουτ του Κάτσε μακριά έξω από την περιοχή, η μπάλα στη συμβολή των δοκών!

74'Προσπαθεί να αντιδράσει η Ξάνθη, αλλά είναι σαφές ότι έχει επηρεαστεί μετά την ανατροπή του Παναθηναϊκού.

73'Ο Χατζηθεοδωρίδης αντί του Μπουζούκη.

70'Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπαριέντος στη θέση του Καντά.

68'ΓΚΟΛ 2-1 για τον Παναθηναϊκό με σκόρερ τον Κολοβέτσιο.

Ο Δώνης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή μετά από κόρνερ, ο Σιλά έδιωξε με το γόνατο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή και ο Κολοβέτσιος που πήρε το ριμπάουντ, σκόραρε από κοντά με κεφαλιά.

65'Πολύ ωραίο ματς στο ΟΑΚΑ. Και οι δύο ομάδες παλεύουν για τη νίκη, αν και η Ξάνθη τελική δεν έχει μετά το γκολ που σημείωσε.

63'Ο Βέργος από κοντά έκανε την προβολή στην κίνηση, σκόραρε, αλλά ήταν οφσάιντ.

62'Ευκαιρίες για τον Παναθηναϊκό. Ο Δώνης από κοντά έστειλε τη μπάλα προς την εστία, έδιωξε ο Ζίβκοβιτς αφού πρώτα η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Μελιόπουλου. Ο Ινσούα πήρε το ριμπάουντ, έκανε σουτ πεσμένος, έδιωξε ο Σέρβος κίπερ.

60'Tώρα η αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Βέργος στη θέση του Μουνιέ.

57'Ο Μουνιέ θα γίνει αλλαγή για να περάσει ο Βέργος.

55'Τον Βέργο ετοιμάζεται να περάσει στο ματς ο Δώνης.

54'Ο Κάστρο δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας μετά τη σέντρα του Σιλά.

53'Παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, πάνω κάτω η μπάλα.

52'Κίτρινη στον Ντουρίτσκοβιτς για χτύπημα στον Μπουζούκη.

50'Σουτ του Μουνιέ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Μελιόπουλο.

48'ΓΚΟΛ 1-1 για τον Παναθηναϊκό με σκόρερ τον Μπουζούκη.

Ο χαφ του "τριφυλλιού" με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

47'Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46'Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κάστρο έγινε ο έκτος σκόρερ στη σεζόν για την Ξάνθη.

19:55

Ο Παναθηναϊκός πρέπει να βελτιωθεί αρκετά αν θέλει να πάρει θετικό αποτέλεσμα στον αγώνα με την Ξάνθη.

45'+1'

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

44'Ένα λεπτό καθυστερήσεων για το πρώτο ημίχρονο.

43'Δυνατό σουτ του Μπουζούκη από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έδιωξε ο Ζίβκοβιτς. Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό.

40'Η Ξάνθη αμύνεται, αλλά όταν της δίνεται η ευκαιρία φεύγει ταχύτατα στην κόντρα.

38'Ο Παναθηναϊκός εξακολουθεί να δυσκολεύεται να παράξει τελική. Η Ξάνθη στέκεται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο.

36'Οι παίκτες της Ξάνθης φεύγουν πολύ επικίνδυνα στην κόντρα επίθεση και ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να προσέξει πολύ να μη δεχτεί και δεύτερο γκολ.

32'Εκτέλεση φάουλ του Ντουρίτσκοβιτς, η μπάλα πάνω στο τείχος.

29'Δυνατό σουτ του Γιόχανσον έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς.

28'Κίτρινη κάρτα στον Ινσούα για μαρκάρισμα στον Μελιόπουλο.

Ο Ζίβκοβιτς μπλοκάρει προ του Μουνιέ.

26'Ο Χατζηγιοβάνης πέρασε τη μπάλα στον Μακέντα, αλλά ήταν λίγο πιο δυνατή. Μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.24'Ανεκμετάλλευτη η εκτέλεση του κόρνερ, με τον Κοβάτσεβιτς να στέλνει τη μπάλα απελπιστικά άουτ.

23'Ο Ινσούα απομάκρυνε σε κόρνερ για να μην φτάσει η μπάλα στα πόδια του Ντουρίτσκοβιτς.

20'Δίκαια μπροστά στο σκορ η Ξάνθη, καθώς αυτή είχε κάνει μέχρι στιγμής τελικές, την ίδια ώρα που ο Παναθηναϊκός δεν έχει απειλήσει την εστία του Ζίβκοβιτς.

19'ΓΚΟΛ 0-1 για την Ξάνθη με σκόρερ τον Κάστρο.

Ο Καντά έκανε τρομερό μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Κάστρο και κατέληξε στα δίχτυα.

18'Κεφαλιά του Μελιόπουλου μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

18'Νέα ευκαιρία για την Ξάνθη. Σουτ του Σιλά μέσα από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Διούδης.

16'Σέντρα - σουτ του Μπαξεβανίδη από δεξιά, μπλόκαρε σταθερά ο Διούδης.

15'Χωρίς τελική παραμένει ο Παναθηναϊκός στα πρώτα 15 λεπτά.

13'Σε θέση οφσάιντ ο Χατζηγιοβάνης.

11'Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκει στην Ξάνθη. Ο Μπρίτο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Κάστρο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα έσκασε, αλλά ο Διούδης δεν αιφνιδιάστηκε, μπλοκάροντας.

8'Ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά.

6'Έξυπνη μπαλιά του Χατζηγιοβάνη στον Γιόχανσον, αλλά ήταν δυνατή και κατέληξε άουτ.

5'Φάουλ του Κοβάτσεβιτς στον Μπουζούκη.

3'Φάουλ του Ινσούα στον Ντουρίτσκοβιτς.

2'Ο Μουνιέ άνοιξε τη μπάλα μπαίνοντας στην περιοχή της Ξάνθης, αλλά ο Ζίβκοβιτς βγήκε και μπλόκαρε.

1'Ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

Η διάταξη της Ξάνθης:

Η διάταξη του Παναθηναϊκού:

Ο Παναθηναϊκός, υπενθυμίζεται, δεν έχει αποκτήσει ποδοσφαιριστή. Ο Αρμενάκας, που αναμένεται να φορέσει και επισήμως τα "πράσινα", δεν έχει υπογράψει ακόμη.

Το μοναδικό μεταγραφικό απόκτημα της Ξάνθης είναι στον πάγκο, ο Μπαριέντος.

Στα μεγάφωνα του Ολυμπιακού Σταδίου ακούστηκε αυτή τη στιγμή ότι ο Δημήτρης Κολοβέτσιος ανανέωσε το συμβόλαιό του στον Παναθηναϊκό για τρία χρόνια.

Η Ξάνθη μακριά από την έδρα του μετρά 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Ο Παναθηναϊκός στην έδρα του μετρά έξι νίκες και μία ισοπαλία.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην 6η θέση της Super League με 22 βαθμούς. Η Ξάνθη είναι 9η με 19.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (ΕΠΣ Αθηνών)

Βοηθοί: Αντώνιος Καρατζίκας (ΕΠΣ Αθηνών), Ανδρέας Φωτόπουλος (ΕΠΣ Αθηνών)

4ος: Ιωάννης Παπαδόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Στον πάγκο για την Ξάνθη είναι οι: Γκαραβέλης, Μπαριέντος, Ντίνις Αλμέιδα, Σαρπόνγκ, Χατζητερζόγλου, Θυμιάνης, Μελισσόπουλος.

Ο Ισραηλινός επιστρέφει μετά από δέκα μήνες, λόγω της ρήξης χιαστού που είχε υποστεί.

Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό είναι οι: Ξενόπουλος, Κουλιμπαλί, Χατζηθεοδωρίδης, Βέργος, Τζανδάρης, Εμμανουηλίδης και Άλτμαν.

Ο Μίλαν Ράσταβατς παρατάσσει την Ξάνθη με τους εξής έντεκα παίκτες: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Κοβάτσεβιτς, Μελιόπουλος, Μπρίτο, Καντά, Ντουρίτσκοβιτς, Κάστρο.

Με έξι αλλαγές στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού σε σχέση με το ματς με τη Λαμία. Σε ένα σύστημα που παραπέμπει σε 4-2-3-1 ο Γιώργος Δώνης χρησιμοποιεί τους: Διούδη, Γιόχανσον, Κολοβέτσιο, Μαυρομάτη, Ινσούα, Κάτσε, Δώνη, Μουνιέ, Χατζηγιοβάνη, Μπουζούκη και Μακέντα