Super League: Λεβαδειακός - Ολυμπιακός 0-2 Τελικό

Super League: Λεβαδειακός - Ολυμπιακός  0-2 Τελικό

Για την 16η αγωνιστική της Super League, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Λεβαδειακό

Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 33 βαθμούς, αφήνοντας στους οκτώ τον Λεβαδειακό. Πλέον, οι Πειραιώτες περιμένουν να δουν τι θα γίνει στο Αστέρας - ΠΑΟΚ.

19:08

90+4'

Λήξη του αγώνα, Λεβαδειακός - Ολυμπιακός 0-2

90+4'

Δυνατό δεξί σουτ του Μασούρα, ωραία επέμβαση του Μπάγιτς, κρατάει το σκορ στα επίπεδα του 0-2.

90+2'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Γκερέρο, μέσα ο Χασάν.

90+1'

Κίτρινη κάρτα στον Σαβαντογκό για θέατρο.

90'Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90'Έχουμε μπει στην τελική ευθεία του αγώνα στη Λιβαδειά.

86'Τραγικό σουτ του Στανόγεβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

82'Πολύ καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό, με τον Σαβαντογκό να γυρίζει τη μπάλα από τα δεξιά, ο Μαρκόβσκι στο πρώτο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

81'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Φορτούνης, μέσα ο Νάτχο.

80'Κεφαλιά του Μαρκόβσκι υπό την επιτήρηση του Σισέ, άουτ η μπάλα.

76'Σουτ του Ποντένσε μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπάγιτς.

73'Διπλή αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Ντιόγκο μπήκε αντί του Ανγκουά και ο Μαρκόφσκι αντί του Ιωαννίδη.

70'Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει πλήρως το ματς και να οδεύει στο τρίποντο.

68'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Χριστοδουλόπουλος, μέσα ο Μασούρας, ο οποίος κάνει ντεμπούτο στο πρωτάθλημα

67'Κίτρινη κάρτα στον Γκιλιέρμε για διαμαρτυρία.

64'Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης έδωσε στον Γκερέρο, εκείνος σούταρε ανενόχλητος με το δεξί από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

62'Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Εκτός ο Νανγκίς, μέσα ο Σαβαντογκό. Ήταν έξαλλος ο Νανγκίς, όταν πέρασε εκτός αγώνα.

61'Πολύ καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό, με τον Σισέ να κάνει λάθος, ο Ιωαννίδης έκλεψε, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, πλάσαρε διαγώνια, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Να τονιστεί ότι για το πρώτο ημίχρονο από τους ανθρώπους του Ολυμπιακού εκφράστηκαν παράπονα για δυο περιπτώσεις πέναλτι, ένα στο 6' για τράβηγμα του Σισέ και ένα στο 38' για το χέρι του Στανόγεβιτς.

Να τονιστεί ότι για το πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε για δυο περιπτώσεις πέναλτι, ένα στο 6' για τράβηγμα του Σισέ και ένα στο 38' για το χέρι του Στανόγεβιτς.

56'Κίτρινη κάρτα στον Όμο για μαρκάρισμα από πίσω στον Φορτούνη.

56'Πλασέ του Μπουχαλάκη με το αριστερό έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε στη δεξιά γωνία ο Μπάγιτς.

54'Υπέροχη κάθετη του Φορτούνη για τον Ποντένσε, ο οποίος έκανε την διαγώνια κίνηση, πλάσαρε με το αριστερό, αλλά δεν βρήκε στόχο, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

54'Ο Φορτούνης έχασε την ισορροπία του και έπεσε στην περιοχή. Ο Σιδηρόπουλος ήταν κοντά στη φάση.

51'Σουτ του Φορτούνη με το δεξί, η μπάλα πέρασε άουτ. Κυνηγάει και άλλο γκολ ο Ολυμπιακός.

50'ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό (Γκερέρο): Σέντρα του Μπουχαλάκη από τα αριστερά, εξαιρετική κεφαλιά του Γκερέρο και 0-2 για τον Ολυμπιακό!

49'Τρομερή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Φορτούνη από τα δεξιά, κοντινή κεφαλιά του Μπουχαλάκη και ο Μπάγιτς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Απίθανη επέμβαση!

46'Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

46'Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45+2'Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Λεβαδειακός - Ολυμπιακός 0-1

45+2'Γύρισμα του Ομάρ από δεξιά, τακουνάκι του Γκερέρο από τη μικρή περιοχή, αλλά μπλόκαρε ο γκολκίπερ του Λεβαδειακού.

45'Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

44'Σουτ του Ποντένσε με το δεξί έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Μια ακόμη τελική για τους Πειραιώτες.

41'Κίτρινη κάρτα στον Ελαμπντελαουί για φάουλ στον Νανγκίς.

41'Μακρινό σουτ του Λάζαρου, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

38'Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο Φορτούνης γύρισε στον Ελαμπντελαουί και αυτός έδωσε Σισ,έ αλλά το σουτ του από πλεονεκτική θέση κόντραρε στον Λιάγκα και πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρι.

38'Ο Στανόγεβιτς προσπάθησε να διώξει, η μπάλα βρήκε στο χέρι του, αλλά ο διαιτητής θεώρησε ότι είναι ακούσιο και άφησε το ματς να συνεχιστεί.

Παρουσία 2000 οπαδών του στις θύρες 4 και 5 του Δημοτικού Σταδίου της Λιβαδειάς αγωνίζεται ο Ολυμπιακός κόντρα στον Λεβαδειακό. Δείτε φωτογραφικό υλικό.

36'3(1)-5(3) οι τελικές για Λεβαδειακό και Ολυμπιακό.

35'Νέο σουτ από τον Στανόγεβιτς από μακρινή απόσταση, πάνω από το δοκάρι του Σα η μπάλα.

33'Σουτ του Στανόγεβιτς με το κακό του πόδι το αριστερό, η μπάλα πέρασε άουτ.

30'Μισάωρο στο ματς, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει το ματς, να κυριαρχεί και τον Λεβαδειακό να βρίσκει μια καλή ευκαιρία, αλλά τον Σα να δείχνει τα αντανακλαστικά του.

28'Τρομερή επέμβαση του Σα σε δυνατό δεξί σουτ του Στανόγεβιτς έξω από την περιοχή. Ο Πορτογάλος πετάχθηκε εντυπωσιακά και έδιωξε σε κόρνερ με το ένα χέρι.

27'Γύρισμα του Χριστοδουλόπουλου από δεξιά, ο Γκερέρο μπήκε στη φάση, τσίμπησε τη μπάλα προ του Λιάγκα, αλλά δεν βρήκε στόχο.

23'Κεφαλιά του Σισέ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό.

22'Γύρισμα του Ποντένσε από τα δεξιά, αλλά δεν ακολούθησε κάποιος παίκτης, με τον Κούτρη στη συνέχεια να κερδίζει κόρνερ από τα αριστερά για τον Ολυμπιακό.

20'Ο Βούκοβιτς βρήκε υπέρχα τον Ποντένσε στην περιοχή, εκείνος άργησε να εκτελέσει, στη συνέχεια έπεσε στην περιοχή, με τον Καραχάλιο να του έχει πάρει καθαρά τη μπάλα.

16'Οι γηπεδούχοι δεν έχουν φτάσει ως τώρα με αξιώσεις στα καρέ του Σα, ο οποίος είναι... θεατής.

13'Ο Ολυμπιακός φορτώνει πάρα πολύ την δεξιά πλευρά του όταν επιτίθεται, δημιουργώντας συνεχή ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

12'Δυνατό σουτ του Μπουχαλάκη έξω από την περιοχή, με τον Μπάγιτς να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ.

Έτσι μετέδωσε ο Sport24 Radio 103,3 το γκολ του Ολυμπιακού

10'Ο Λεβαδειακός αδυνατεί να ανακόψει την ορμητικότητα του Ολυμπιακού. Να δούμε πώς θα αντιδράσει μετά το γκολ που δέχτηκε.

9'Ο Ολυμπιακός επιτίθεται κατά κύματα σε αυτό το ξεκίνημα, έχει μπει πολύ δυνατά και δικαιούται το προβάδισμα από νωρίς

7'ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό (Φορτούνης): Ο Φορτούνης έσπασε δεξιά στον Γκερέρο, εκείνος έκανε το γύρισμα και ο Τρικαλινός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 των Πειραιωτών. Η μπάλα βρήκε και σε αμυντικό, με τον Μπάγιτς να μην καταφέρνει να αποκρούσει. Ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και το επισφράγισε με ένα τέρμα.

5'Ασφυκτική πίεση του Ολυμπιακού σε αυτό το ξεκίνημα. Έχει μπει με το... γκάζι πατημένο!

5'Ο Φορτούνης βρήκε τον Ποντένσε, εκείνος γύρισε από τα δεξιά και ο Ολυμπιακός κέρδισε κόρνερ από κεφαλιά του Λάζαρου και διώξιμο του Ανγκουά στο πρώτο δοκάρι με το κεφάλι.

4'Ο Ζησόπουλος απομάκρυνε, προτού προλάβει να σουτάρει ο Λάζαρος μέσα από την περιοχή.

2'Δεν μέτρησε γκολ του Μπουχαλάκη, καθώς προηγήθηκε επιθετικό φάουλ πάνω στον Στανόγεβιτς από Γκιλιέρμε και Χριστοδουλόπουλο σε διεκδίκηση κεφαλιάς.

Η διάταξη του Ολυμπιακού

Η διάταξη του Λεβαδειακού

1'Η έναρξη του αγώνα.

Εισέρχονται οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

Γέμισε το πέταλο των φίλων του Ολυμπιακού.

Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση των δυο ομάδων και σε ένα δεκάλεπτο θα έχουμε σέντρα στον αγώνα.

Την 14η αγωνιστική ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 της Λαμίας, ενώ ο Λεβαδειακός έχασε εντός έδρας με 1-2 από τον ΠΑΟΚ.

Τα δυο τελευταία ματς των δυο ομάδων στη Λιβαδειά έληξαν 1-1, ενώ οι γηπεδούχοι έχουν να νικήσουν τους Πειραιώτες στην έδρα τους από το 2006.

Συνολικά σε 17 αναμετρήσεις απέναντι στον Λεβαδειακό, ο Ολυμπιακός έχει 11 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες. Σε αυτά τα 17 παιχνίδια, έχει σκοράρει 34 φορές ενώ έχει δεχθεί 13 τέρματα.

Στις 19:00 γίνεται ο αγώνας Παναθηναϊκός - Ξάνθη και στις 19:30 το Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΟΚ.

Συνεχίζεται η προθέρμανση των δυο ομάδων.

Ο Ολυμπιακός θα έχει και τον κόσμο του στο πλευρό του, αφού ναι μεν απαγορεύτηκε η οργανωμένη μετακίνηση φιλάθλων στη Λιβαδειά, όχι όμως και η μεμονωμένη.

Ο Ολυμπιακός είναι δεύτερος με 30 βαθμούς, στο -8 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ, ενώ ο Λεβαδειακός είναι προτελευταίος με οκτώ βαθμούς.

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος

Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς, Λάζαρος Δημητριάδης

Τέταρτος: Γεώργιος Τάσσης

Αναπληρωματικοί:

Λεβαδειακός: Μπαλαούρου, Κρνέτα, Μαρκόβσκι, Σαβαντογκό, Χατζηλάμπρος, Βίντεκερ, Ντιόγκο.

Ολυμπιακός: Χουτεσιώτης, Νάτχο, Φετφατζίδης, Μασούρας, Χασάν, Μεριά, Τοροσίδης.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Ανγκουά, Λιάγκας, Καραχάλιος, Όμο, Στανόγεβιτς, Γιακουμάκης, Νανγκίς, Ιωαννίδης.

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Χριστοδουλόπουλος, Ποντένσε, Φορτούνης, Γκερέρο.

Η σέντρα του αγώνα είναι προγραμματισμένη για τις 17:15 στο Δημοτικό Στάδιο της Λιβαδειάς.