Κύπελλο Ελλάδας LIVE: Κισσαμικός - ΑΕΚ 1-1 Τελικό

Η ΑΕΚ φιλοξενείται στα Περιβόλια από τον ΑΟΧ/Κισσαμικό για το πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων ματς στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στα Περιβόλια, ο Κισσαμικός με γκολ στο 90+3' ισοφάρισε. Στο 37' είχε κάνει το 1-0 ο Πόνσε.

90+3'ΓΚΟΛ! 1-1 ο Κισσαμικός στην τελευταία φάση του αγώνα σκοράρει με τον Ρίσκι έπειτα από στημένη φάση.

90'Τρία λεπτά καθυστερήσεων για από τον Παπαπέτρου.

Χτύπημα φάουλ από τον Αρναρέλλη που κέρδισε ο Κισσαμικός από το φάουλ του Μπακάκη, η μπάλα απευθείας άουτ.

86'Κίτρινη και στον Μπακάκη

81'Αλλαγή για τον Κισσαμικό, ο Τεγούσης παίρνει τη θέση του Τόλι.

Ο Παπαδόπουλος συγκρούστηκε άσχημα με τον Πόνσε, δείχνει να πονάει στη μέση ο Αργεντινός. Με το γόνατο τον βρήκε ο κίπερ του Κισσαμικού.

78'Και ο Γιαννιώτας, λοιπόν, παίρνει τη θέση του Γκάλο.

78'Κίτρινη στον Έρικ Μοράν.

Την τρίτη του αλλαγή θα κάνει σε λίγο ο Ουζουνίδης, ρίχνοντας στη "μάχη" τον Γιαννιώτα.

Αμύνθηκε ο Τσιγκρίνσκι για την Ένωση. Πλάγιο για τον Κισσαμικό...

76'Κόρνερ για τους γηπεδούχους που παίζουν καλά στα τελευταία λεπτά.

75'Ανεβάζει ρυθμούς ο Κισσαμικός.

73'Ο Παπαχρήστος έβγαλε μία πολύ ωραία μπαλιά στον Βρεττό, αλλά ο Χουλτ βρήκε τη μπάλα τόσο ώστε ο παίκτης του Κισσαμικού να κάνει λάθος και να στείλει τη μπάλα άουτ.

70'Ο Κλωναρίδης δίνει τη θέση του στον Μοράν, οπότε ο Μάνταλος επιστρέφει στη θέση που τον έχουμε συνηθίσει δηλαδή αριστερά στην επίθεση.

Και ο Ουζουνίδης θα κάνει αλλαγή, ο Μοράν θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

68'Ο Σιμόν δίνει τη θέση του στον Καραγιάννη.

66'Κίτρινη στον Τσιγκρίνσκι για φάουλ στον Σιμόν.

Βλέπουμε πως τώρα που υπάρχει ο Λιβάγια στον αγωνιστικό χώρο, ο Μάνταλος δεν είναι τόσο επιθετικός και μένει περισσότερο στο κέντρο.

62'Ο Αρναρέλλης παίρνει τη θέση του Χαλκιαδάκη.

60'Μία ώρα παιχνιδιού στην Κρήτη. Η ΑΕΚ προηγείται με 1-0 χάρη στο γκολ του Πόνσε στο 37'. Μέχρι στιγμής στο β' μέρος δεν είχαμε κάποια εξαιρετική στιγμή.

Δεν πήρε κάτι από το κόρνερ η ΑΕΚ.

57'Κόρνερ ξανά για την ΑΕΚ, πάλι ο Κλωναρίδης το κέρδισε.

55'Ο Ζιούλης δέχεται την πρώτη κίτρινη στην αναμέτρηση για σκληρό μαρκάρισμα στον Πόνσε.

51'Ο Κισσαμικός μετά το κόρνερ της ΑΕΚ βγήκε στην κόντρα και προσπάθησε να απειλήσει με τον Βρεττό, αλλά ο Μάνταλος αμύνθηκε σωστά και ο γηπεδούχος παίκτης αστόχησε.

50'Κόρνερ για την Ένωση από προσπάθεια του Κλωναρίδη.

Με κεφαλιά προς τα πίσω, ο Τσόσιτς αμύνθηκε για λογαριασμό της ΑΕΚ. Μπλόκαρε ο Τσιντώτας χωρίς πρόβλημα.

48'Κόρνερ για τον Κισσαμικό, το πρώτο στο β' μέρος και το κέρδισε ο Παπαχρήστος.

Δυνατή η βροχή στα Περιβόλια.

46'Σφυρίζει σέντρα στο β' ημίχρονο ο Παπαπέτρου. Αριστερά έχει πάει να παίξει ο Κλωναρίδης, ενώ ο Κισσαμικός δεν έκανε κάποια αλλαγή.

Σε πολύ λίγο αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.

46'Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Λιβάγια παίρνει τη θέση του Μπογέ.

45+1'Τέλος πρώτου ημιχρόνου με τον Παπαπέτρου να στέλνει τις δύο ομάδες στ' αποδυτήρια. Σε λίγο θα είμαστε μαζί σας για το β' μέρος του αγώνα. Η ΑΕΚ προηγείται με γκολ του Πόνσε 1-0.

Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου,

Ο Κλωναρίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας, αλλά δεν δημιούργησε πρόβλημα στον Παπαδόπουλο.

43'Ξανά κόρνερ για την ΑΕΚ από τον Γκάλο.

Ενα ακόμη ανεκμετάλλευτο κόρνερ για την Ένωση.

42'Κόρνερ για την ΑΕΚ, το κέρδισε ο Μπακάκης.

Αμύνθηκε ο Κισσαμικός, πλάγιο για την Ένωση.

39'Ένα ακόμη κόρνερ για την ΑΕΚ μετά από προσπάθεια του Γκάλο.

Αυτό ήταν το 8ο γκολ του Πόνσε την εφετινή σεζόν και το πρώτο του στο Κύπελλο.

37'ΓΚΟΛ! 1-0 η ΑΕΚ με τον Πόνσε. Η Ένωση με τρεις επαφές βγήκε στην κόντρα με τον Κλωναρίδη, εκείνος πάσαρε στον Αργεντινό που τελείωσε ωραία τη φάση με το αριστερό.

36'Ο Κισσαμικός έχει την κατοχή τα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να κάνει ζημιά στην ΑΕΚ.

32'Πολλά λάθη από τις δύο ομάδες και φάουλ επίσης.

29'Συμπληρώνουμε μισή ώρα παιχνιδιού στα Περιβόλια. Χωρίς γκολ για τις δύο ομάδες με τον Κισσαμικό να έχει την καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο λεπτό.

27'Φάουλ του Μπογέ στον Τόλι, ο Παπαπέτρου του λέει να είναι πιο προσεκτικός.

24'Όμορφη προσπάθεια από τον Μπογέ, ατομική, όμως το σουτ με το αριστερό κατέληξε άουτ.

21'Ευκαιρία για την ΑΕΚ να βγει στην κόντρα, αλλά οι επιθετικοί του "δικεφάλου" δεν συνεννοήθηκαν σωστά.

20'Φάουλ για τον Κισσαμικό, πλάγια από την περιοχή του Τσιντώτα. Ευκαιρία για γεμίσει η περιοχή της ΑΕΚ.

19'Άλλη μία ευκαιρία για την ΑΕΚ από κεφαλιά του Πόνσε, ωστόσο ο Αργεντινός δεν βρήκε στόχο.

18'Τρίτο κόρνερ για την Ένωση.

17'Πρώτη τελική προσπάθεια της ΑΕΚ στο παιχνίδι. Πρόκειται για ένα σουτ διαγώνιο του Κλωναρίδη μερικά μέτρα έξω από την περιοχή. Η μπάλα άουτ.

16'Μικρή διακοπή στο παιχνίδι επειδή χτύπησε ο Ρίσκι. Σηκώθηκε πάντως ο επιθετικός του Κισσαμικού.

14'Η ΑΕΚ έχει πρόβλημα στο κομμάτι της δημιουργίας μέχρι στιγμής.

11'Δεύτερη χαμένη ευκαιρία για τον Κισσαμικό, ξανά με τον Ρίσκι, έπειτα από γλίστρημα του Τσιγκρίνσκι. Ο Φινλανδός δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Η φάση παίχτηκε με πάσα, σε δεύτερο χρόνο ο Γκάλο έκανε σέντρα που ήταν καλή ωστόσο κανείς συμπαίκτης του δεν κατάφερε να πεταχτεί στη φάση και να γίνει επικίνδυνος. Η κατοχή στους γηπεδούχους.

8'Δεύτερο κόρνερ για την ΑΕΚ.

6'Μετά την πρώτη ευκαιρία από τον Κισσαμικό δεν συνέβη κάτι συγκινητικό μπροστά από τις δύο εστίες.

4'Ένα κόρνερ για την ΑΕΚ τώρα. Ο κίπερ του Κισσαμικού έδιωξε με τις γροθιές σε πλάγιο.

Οι παίκτες του Βοσνιάδη δεν πήραν κάτι από το κόρνερ, το ματς συνεχίζεται κανονικά.

2'Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Λάθος από τον Τσιγκρίνσκι που έδωσε... πάσα στον Ρίσκι, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να βρει στόχο. Κόρνερ για τον Κισσαμικό.

1'Ο Παπαπέτρου σφύριξε σέντρα στο παιχνίδι. Καλή διασκέδαση.

Η ΑΕΚ έχει και φιλάθλους στο γήπεδο των Περιβολίων

Υπό βροχή πραγματοποίησαν οι Παπαπέτρου, Ακρίβος και Φωτόπουλος

Είδαμε και τις 11αδες και σε περίπου δέκα λεπτά θα έχουμε σέντρα στο ματς από τον διαιτητή, Τάσο Παπαπέτρου.

Στον πάγκο της κρητικής ομάδας κάθονται οι: Δασκαλάκη, Γρηγορόπουλο, Κεχαγιά, Φαζό, Τεγούση, Αρναρέλλη, Καραγιάννη.

Από την πλευρά του ο Αλέκος Βοσνιάδης επέλεξε τους εξής 11: Παπαδόπουλος, Τόλι, Σισέ, Ζιούλης, Παπαχρήστος, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Σιμόν, Χαλκιαδάκης, Βρεττός, Ρίσκι

Στον "κιτρινόμαυρο" πάγκο κάθονται οι: Μπάρκας, Σβάρνας, Γιαννιώτας, Μπάμπης, Μοράν, Μπότος, Λιβάγια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μάνταλος θ' αγωνιστεί σε θέση "8" δίπλα στον Άλεφ, ενώ ο Κλωναρίδης πίσω από τον στράικερ, Πόνσε.

Η φιλοξενούμενη ΑΕΚ θα παραταχθεί με τους: Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Άλεφ, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Γκάλο, Μπογέ, Πόνσε.

Το ματς είναι προγραμματισμένο ν' αρχίσει στις 19:30, οπότε είναι μία καλή ευκαιρία να δούμε τις ενδεκάδες που επέλεξαν οι δύο προπονητές.