Νίκη - θρίλερ του Ολυμπιακού στην παράταση επί της Μπασκόνια στο ΣΕΦ

Μεγάλο ματς στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που εξελίχθηκε σε... θρίλερ στα τελευταία λεπτά και κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, ο Ολυμπιακός κέρδισε την Μπασκόνια (91-87) και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα της Regular Season της Euroleague.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έδειξε κουρασμένη και είχε αρκετά νεκρά διαστήματα στο ματς, όμως βρήκε σκορ και λύσεις όταν το χρειάστηκε για να φτάσει στο 11-6.

Μεγάλο ματς από τον Κώστα Παπανικολάου, που έστειλε το ματς στη παράταση με τεράστιο τρίποντο δίνοντας παράλληλα βοήθειες σε επίθεση και άμυνα, ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσαν οι Γιώργος Πρίντεζης και Ζακ ΛεΝτέι, που έπαιξαν και για τον απόντα Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Πλέον, ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται να ταξιδέψει στη Μαδρίτη για το δύσκολο ματς με την Ρεάλ, ενώ η Μπασκόνια θα υποδεχθεί στη Βιτόρια την Γκραν Κανάρια.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80 κ.α., 91-87 παρ.

Μπλατ: Αυτό που έκανε ο Παπανικολάου ήταν εξαιρετικό, έδειξαν χαρακτήρα οι παίκτες

Περάσοβιτς: Σκληρή ήττα, έπρεπε να κάνουμε φάουλ