Ο Παναθηναϊκός γκρέμισε τον Ατρόμητο απ’ την δεύτερη θέση

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ για τη 14η αγωνιστική της Superleague, σε ένα ντέρμπι ανάμεσα στις δύο εκπλήξεις του φετινού πρωταθλήματος, με αμφότερες τις ομάδες να μην είναι πάντως στα καλύτερά τους.

Παναθηναϊκός και Ατρόμητος συγκρούονται στο ΟΑΚΑ για μία “μάχη” της πρώτης 5άδας του πρωταθλήματος, με τους “πράσινους” να παραμένουν αήττητοι στην έδρας τους, όπως και οι Περιστεριώτες μακριά από τη δική τους.

21:00 ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

20:59 90+6' Δοκάρι για τον Ατρόμητο. Σουτ του Μπουσουλαζιτς μέσα από την περιοχή η μπάλα στη συμβολή των δοκών.

20:59 Συμπληρώθηκαν πέντε λεπτά καθυστερήσεων. Έχει κατέβει και ο Μέγιερι προς την εστία του Παναθηναϊκού.

20:58 Με δέκα παίκτες θα τελειώσει το ματς ο Παναθηναϊκός.

20:58 90+5 Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Δώνη που εμπόδισε αντίπαλο να εκτελέσει πλάγιο.

20:57 Συνέχεια στο ματς. Έχουν συμπληρωθεί και τα τρία λεπτά.

20:56 Ο Διούδης είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο. Αντιμετωπίζει πρόβλημα στο αριστερό του πόδι.

20:55 Συμπληρώθηκε και το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

20:55 Από μία κίτρινη κάρτα και στους δύο.

20:55 Ένταση ανάμεσα στον Δώνη και στον Σάκιτς.

20:55 Πέρασε το πρώτο λεπτό. Μένουν ακόμα δύο.

20:54 Σέντρα του Ούμπιδες μπλόκαρε ο Διούδης.

20:54 Στην επίθεση ο Ατρόμητος από τα αριστερά.

20:53 Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων. Τα οποία ξεκινούν από τώρα.

20:53 Συμπληρώνονται τα 90 λεπτά μένει να δούμε πόσα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

20:52 Το εκτέλεσε ο Ούμπιδες και ο Μαυρομάτης απομάκρυνε.

20:52 88'Κόρνερ μετά από απομάκρυνσης του Μαυρομάτη.

20:51 Πιέζει ο Ατρόμητος για το γκολ της ισοφάρισης.

20:50 Φτάσαμε στο 86' απομένουν ακόμα τέσσερα λεπτά συν τις όποιες καθυστερήσεις.

20:49 85' Σέντρα του Ινσούα από τα αριστερά ο Κάτσε έστρωσε στον Γιόχανσον το σουτ του τελευταίου βρήκε πάνω στα σώματα.

20:47 84' Ο Δώνης από το κέντρο πήγε να κρεμάσει τον Μέγερι η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

20:46 83' Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Τζανδάρης αντί του Χατζηγιοβάνη.

20:46 82' Μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Ενσικουλού, αυτός έκανε κάτι ανάμεσα σε σέντρα και σουτ, κανένας παίκτης δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και αυτή πέρασε άουτ.

20:45 Ο Ατρόμητος πιέζει και ο Παναθηναϊκός αδυνατεί να κρατήσει την μπάλα.

20:44 Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης συν τις όποιες καθυστερήσεις.

20:43 Σε λίγο θα έχουμε την τρίτη αλλαγή και για τον Παναθηναϊκό. Ο Τζανδάρης ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

20:41 78' Τρίτη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Κωτσόπουλος αντί του Μπρούνο.

20:40 Στατιστικό: Η κατοχή της μπάλας είναι 58-42% υπέρ του Παναθηναϊκού. Σαφέστατα μικρότερη από το 69-31% που είχαν οι πράσινοι στο πρώτο μέρος.

20:39 Απομάκρυναν οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού την εκτέλεση του Γιαννούλη.

20:38 75' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά ο Κουλούρης από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε την προβολή και ο Διούδης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

20:37 74' Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από τα αριστερά, βγήκε και μπλόκαρε ο Μέγιερι.

20:36 Ο Παναθηναϊκός έχει δώσει μέτρα στον Ατρόμητο και ο Κολοβέτσιος εντός αγωνιστικού χώρου και ο Γιώργος Δώνης από τον πάγκο φωνάζουν στους πράσινους να ανέβουν.

20:35 Το εκτέλεσε ο Ούμπιδες, βγήκε και μπλόκαρε ο Διούδης.

20:35 71'Κόρνερ για τον Ατρόμητο.

20:34 Το πέναλτι του Ατρομητου και η απόκρουση του Διούδη στην εκτέλεση του Κουλούρη.

20:33 69' Ο Μπρούνο νίκησε τον Μαυρομάτη στη μονομαχία τους μπήκε στην περιοχή, όμως ο Κάτσε απομάκρυνε την σέντρα του.Αλλάζει και το σχηματισμό του Παναθηναϊκού ο Δώνης. Με τρεις κεντρικούς αμυντικούς πλέον οι πράσινοι με τον Κολοβέτσιο στο κέντρο αριστερά ο Μαυρομάτης και δεξιά ο Πούγγουρας με τον Γιόχανσον και τον Ινσούα να παίρνουν όλη την πλευρά.

20:30 67' Δεύτερη αλλαγή και για τον Παναθηναϊκό. Ο Πούγγουρας αντί του Χατζηθεοδωρίδη.

20:29 66' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Ούμπιδες μπαίνει στη θέση του Νάτσου.

20:28 64' Κίτρινη κάρτα στον Μπρούνο.

20:28 Στατιστικό: Αυτό είναι το δεύτερο πέναλτι που αποκρούει φέτος ο Διούδης. Το προηγούμενο ήταν απέναντι στον Άρη.

20:27 Συνθήματα κατά του Γιάννη Αλαφούζου στο ΟΑΚΑ.

20:26 63' Αποκρούει ο Διούδης. Ο Κουλούρης ανέλαβε την εκτέλεση και ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού έπεσε στην αριστερή γωνία του και απέκρουσε.

20:25 62' Πέναλτι για τον Ατρόμητο. Ο Κολοβέτσιος ανέτρεψε τον Μπουσούλαζιτς και ο Σιδηρόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα.

20:23 Συμπληρώθηκε μία ώρα παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ. Παραμένει το 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού.

20:22 Ο Γιόχανσον έχει ορισμένες καίριες επεμβάσεις σε προσπάθειες του Ατρομήτου να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

20:20 Ο Μπουσούλατζιτς εκτέλεσε το πλάγιο μέσα από τον αγωνιστικό χώρο και φυσικά ο Σιδηρόπουλος έδωσε επανάληψη και την μπάλα στον Παναθηναϊκό.

20:19 55' Ο Μπουζούκης μπήκε στην περιοχή έκανε το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά η μπάλα άουτ.

20:18 55' Απευθείας εκτέλεση από τον Ενσικολού πάνω στον Διούδη που μπλόκαρε.

20:17 54' Φάουλ του Χατζηγιοβάνη στον Γιαννούλη σε καλή θέση για σέντρα. Στο ύψος της γωνίας της μεγάλης περιοχής και αριστερά.

Ο Ατρόμητος προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει βρει διαδρόμους προς την εστία του Διούδη. Η μοναδική καλή στιγμή του έχει έρθει από την εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη. Σε κανονική ροή αγώνα δεν έχουν δημιουργήσει προβλήματα στους πράσινους μέχρι τώρα.

20:10 Κακή εκτέλεση από τον Κάτσε, απομάκρυνε εύκολα η άμυνα των φιλοξενούμενων.

20:09 46' Φάουλ του Ενσικουλού στον Χατζηθεοδωρίδη σε καλή θέση για σέντρα.

20:09 Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες.

20:09 46'Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

20:08 Αλλαγή και για τον Ατρόμητο. Ο Ενσικολού μπήκε αντί του Βασιλακάκη.

20:08 Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καμπετσής μπήκε αντί του Μακέντα.

19:50 ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

19:50 Έχουν συμπληρωθεί τα δύο λεπτά των καθυστερήσεων.

19:50 Ο Μακέντα πέρασε ξανά στο ματς να δούμε εάν θα μπορέσει να συνεχίσει.

19:49 Με δέκα παίκτες προσωρινά ο Παναθηναϊκός.

19:48 Καμπετσής και Βέργος σηκώνονται για ζέσταμα με τον Ιταλό να δείχνει να πονά στον αστράγαλο.

19:48 Ο Μακέντα έχει πέσει κάτω και πιάνει το αριστερό του πόδι.

19:47 Δύο λεπτά θα είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων.

19:45 Δύο λεπτά απομένουν στο πρώτο ημίχρονο συν τις όποιες καθυστερήσεις.

19:44 41' Το εκτέλεσε ο Κάτσε η μπάλα έμεινε έπειτα από αδράνεια της άμυνας μέσα στη μικρή περιοχή του Ατρομήτου, αλλά κανένας παίκτης του Παναθηναϊκού δεν ήταν εκεί.

19:43 40' Φάουλ του Κουλούρη στον Χατζηθεοδωρίδη σχεδόν στο κόρνερ και από αριστερά όπως επιτίθεται ο Παναθηναϊκός.

19:42 39' Σε θέση οφσάιντ ο Μάντσον που έδωσε την πάσα στον Κουλούρη με τον επιθετικό του Ατρομήτου να σκοράρει, αλλά είχε σταματήσει η φάση σωστά νωρίτερα.

19:40 38' Ο Χατζηγιοβάνης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, όμως άνοιξε το κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία είτε για να σουτάρει είτε για να γυρίσει την μπάλα.

19:39 37' Ο Βασιλακάκης μέσα από την περιοχή προσπάθησε να σκοράρει με ανάποδο ψαλίδι, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Κολοβέτσιο.

19:38 36' Εξαιρετικός συνδυασμός από τους πράσινους ο Γιόχανσον μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά καθυστέρησε να πλασάρει και αυτό βοήθησε τους φιλοξενούμενους να απομακρύνουν μετά από φάση διαρκείας.

19:37 Δείτε το δοκάρι στην εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη.

19:36 Στατιστικό: Αυτό ήταν το πέμπτο τέρμα του Μακέντα στο πρωτάθλημα και είναι πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Γιόχανσον.

19:33 Στατιστικό: Η κατοχή είναι είναι 69-31% υπέρ του Παναθηναϊκού.

30' Ο Μπρούνο απέφυγε τον Γιόχανσον, ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα, αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού αντέδρασε εξαιρετικά.

24'ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ (Μακέντα): Φανταστική μακρινή μπαλιά του Κάτσε με τον Μακέντα να κατεβάζει την μπάλα με το δεξί και να πλασάρει τον Μέγερι με το αριστερό για να κάνει το 1-0 για τους πράσινους.
Ο Ατρόμητος προσπαθεί να πιέσει πιο ψηλά στο γήπεδο για να εμποδίσει την κυκλοφορία της μπάλας του Παναθηναϊκού.

Αυτή ήταν και η πρώτη τελική των φιλοξενούμενων στο ματς.

20'Δοκάρι για τον Ατρόμητο. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Γιαννούλη η μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Διούδη.

Η μπάλα έχει στηθεί 3-4 μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή και λίγο δεξιά. Εξαιρετική θέση για αριστεροπόδαρο.

18'Κίτρινη κάρτα στον Ινσούα για μαρκάρισμα στον Νάτσο και φάουλ σε εξαιρετική θέση για τον Ατρόμητο.

17'Σέντρα του Ινσούα από τα αριστερά διώχνει ο Χατζηισαΐας προ του Χατζηθεοδωρίδη.

Ο Χατζηθεοδωρίδης με τον Χατζηγιοβάνη έχουν αλλάξει πλευρές με τον πρώτο να παίζει δεξιά και τον δεύτερο αριστερά.

Απομάκρυνε ο Δώνης στο πρώτο δοκάρι.

15'Κόρνερ για τον Ατρόμητο αφού σύμφωνα με τον επόπτη ο Χατζηγιοβάνης δεν πρόλαβε να διώξει την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή.
Δεν έχει αλλάξει κάτι στην εικόνα του ματς με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή της μπάλας και τον Ατρόμητο να περιμένει στο δικό του μισό τους πράσινους.

11'Ωραία προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη από τα δεξιά έκανε τη σέντρα ο Μακέντα πήρε την κεφαλιά με τον Μέγερι να μπλοκάρει εύκολα.

8'Ο Μάντσον βρήκε τον Μπρούνο στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού. Εκείνος μπήκε στην περιοχή, έκανε την σέντρα, όμως ο Χατζηθεοδωρίδης απομάκρυνε.

Ο Παναθηναϊκός κυριαρχεί σε αυτά τα πρώτα λεπτά με τον Ατρόμητο να του έχει δώσει μέτρα.

Από τα αριστερά παίζει κυρίως σε αυτά τα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός με τους Ινσούα και Χατζηθεοδωρίδη.

Με πάσα το εκτέλεσαν οι πράσινοι, απομάκρυναν οι αμυντικοί.

3'
Πρώτο κόρνερ στο ματς για τον Παναθηναϊκό. Το παραχώρησε ο Χατζηισαΐας.

Από τα πρώτα λεπτά αυτό που γίνεται εύκολα αντιληπτό είναι πως σε κάποια σημεία, ειδικά από την αριστερή πλευρά (αυτή που είναι μπροστά από τους πάγκους), η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου δεν είναι και η καλύτερη δυνατή.