Europa League Τελικό: ΠΑΟΚ – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 1-3

Europa League Τελικό:  ΠΑΟΚ – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 1-3

Tα τέρματα των Σκάβις στο 18' και τα δύο του Σίκνεβιτς με πέναλτι στο 42' και στο 45+1' έκανε βουνό το έργο του ΠΑΟΚ που έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσε να περάσει με δεδομένο πως η Βίντι πήρε πόντο από την Τσέλσι. Τραγικός στο α' μέρος, ανησυχεί πλέον για τους Βιεϊρίνια και Πέλκα. Ο Πρίγιοβιτς μείωσε σε 1-3, ο Ακπομ το πάλεψε, ο Σίκνεβιτς με την αποβολή του έδωσε ενδιαφέρον στο ματς, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε ποτέ, να πλησιάσει καν.

90+4' Η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ πήρε την πρόκριση για τους "32" του Europa League με το 3-1.

90+1' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

89' Ο Σερμπίτσκι μαζεύει άλλη μια σέντρα στην Τούμπα, που έχει σιγήσει.

87' Ο Γιαμπλόνσκι αντί του Ντραγκούν.

86' Τα περιθώρια είναι πάρα πολύ στενά πλέον. Ο Σερμπίτσκι μαζεύει ακόμα μια σέντρα και μπλοκάρει την μπάλα.

84' Σουτάρει ο Μαουρίσιο στο κεφάλι του Πρίγιοβιτς. Στη συνέχεια κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, χωρίς αποτέλεσμα.

82' Ο Γκορντέιτσουκ αντί του Σκάβις

80' Ένα-δύο του Άκπομ με τον Μάτος, σουτ του πρώτου έξω.

79' Ο Βαρέλα μακρινή κεφαλιά άουτ.

78' Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

77' Σουτ του Μάτος, κόρνερ αφού βρήκε ελάχιστα η μπάλα.

Ισοφαρίζει η Τσέλσι με τον Ζιρού τη Βίντι σε 2-2.

74' Ο Τόσκα μετά τη σύγχυση στην περιοχή της ΜΠΑΤΕ σουτάρει, πάλι ο Σερμπίτσκι απομακρύνει.

73' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

72' Κίτρινη κάρτα στον Ρίος, για μαρκάρισμα στον ορεξάτο Άκπομ.

70' Φοβερή επέμβαση του Σερμπίτσκι σε κεφαλιά του Άκπομ, μετά από σέντρα του Βαρέλα.

68' Άστοχο σουτ του Μάτος με το δεξί.

66' Πολύ άστοχο το σουτ του Μαουρίσιο.

65' Αμαρκάριστος ο Βαρέλα, από την εκτέλεση του Ουάρντα, θα αστοχήσει.

65' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

62' Αποβολή του Σίκνεβιτς. Χτύπησε εκτός φάσης τον Κρέσπο, με δέκα η ΜΠΑΤΕ!

60' Ο Σερμπίτσκι εντυπωσιακά απομακρύνει τη σέντρα σουτ του Ακπομ.

59' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Πρίγιοβιτς κάνει το 1-3 από ωραία προσπάθεια του Ζαμπά από δεξιά και γύρισμα.

Η Βίντι έκανε το 2-1 με τον Νεγκό απέναντι στην Τσέλσι. Οι Λευκορώσοι πάντως και σε ισοβαθμία υπερτερούν των Ούγγρων.

57' Χωρίς φάση ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη, μέχρι στιγμής.

Το ενδιαφέρον στο ρεπορτάζ εστιάζεται τώρα στα προβλήματα τραυματισμών, των Βιεϊρίνια και Πέλκα.

55' Τώρα η αλλαγή του Άκπομ με τον Πέλκα.

52' Ο Πέλκας αποχωρεί κι αυτός με πρόβλημα τραυματισμού. Στη θέση του θα μπει ο Ακπομ για να παίξει ο ΠΑΟΚ πλέον 4-4-2.

50' Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, όπως σαν είχαμε ενημερώσει, είχε ενοχλήσεις από το πρώτο μέρος και αντικαταστάθηκε από τον Τόσκα, ενώ ο Ουάρντα πέρασε στη θέση του Λημνιού. Χωρίς κάτι ιδιαίτερο τα πρώτα 5' στην επανάληψη, σοκαρισμένοι οι παίκτες του ΠΑΟΚ.

46' Σέντρα στην επανάληψη.

46' Ο Τόσκα αντί του Βιεϊρίνια και ο Ουάρντα αντί του Λημνιού.

45+2' Ο πρώην παίκτης του Πλατανιά, με δύο γκολ σοκάρει τον ΠΑΟΚ. Ο Στάσεβιτς όμως είναι εκείνος που έχει ξεχαρβαλώσει τον Δικέφαλο του Βορρά. Ο Σκάβις άνοιξε το σκορ στο 18΄, με τον Σίκνεβιτς στο 42' να ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε ο Στάσεβιτς για το 0-2. Ο πρώην παίκτης του Πλατανιά, από ασίστ του Στάσεβιτς έκανε το 0-3 στο 45+1'. Έντονες αποδοκιμασίες στην Τούμπα.

45+1' Χάθηκε η μπάλα από τους Λευκορώσους. Ο Στάσεβιτς κάνει πάλι τη ζημιά, αφού σερβίρει στον Σίκνεβιτς και αυτός με δεξί πλασέ στο παράθυρο του Πασχαλάκη για το 0-3. ΣΟΚ στην Τούμπα.

0-3 ο Σίκνεβιτς.

45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

43' Από πάσα του Πέλκα μέσα στην περιοχή, ο Ζαμπά σουτάρει άουτ.

42' 0-2 η ΜΠΑΤΕ με την εύστοχη εκτέλεση του Σίκνεβιτς.

41' Ο Σκάβις κάνει σέντρα, ο Μάτος ανατρέπει τον Στάσεβιτς. Πέναλτι δίνει ο Γερμανός.

40' Σουτ του Βιεϊρίνια μόλις άουτ.

39' Αποδοκιμασίες, μετά από νέα δύσκολη στιγμή, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει δύσκολα και τον Ντραγκούν να σουτάρει άουτ.

37' Σουτ του Ίβανιτς από μακριά, η μπάλα έξω.

36' Σουτ του Ίβανιτς από μακριά, η μπάλα άουτ

Κίτρινη κάρτα στον Βιεϊρίνια για φάουλ στο χώρο του κέντρου

35' Ο ΠΑΟΚ δείχνει σοκαρισμένος από το γκολ και περισσότερο κινδυνεύει ο ίδιος με ένα δεύτερο γκολ, παρά "πιέζει" για την ισοφάριση

Οι Ούγγροι ισοφάρισαν αμέσως και με αυτό το σκορ, ο ΠΑΟΚ αποκλείεται ακόμη κι αν νικήσει

Ισοφάρισε η Βίντι!

Ο Γουίλιαν έκανε το 0-1, γεγονός που θα πανηγυριζόταν έξαλλα στην Τούμπα, αν ο ΠΑΟΚ είχε σκορ νίκης

Γκολ η Τσέλσι!

Αποδοκιμασίες στο γήπεδο από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ

Τεράστια ευκαιρία για τη ΜΠΑΤΕ!

28' Μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, ο Κρέσπο κόβει οριακά προ του Σκάβις και ο Στάσεβιτς από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

21' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια η μπάλα άουτ

Αναπάντεχο γκολ για τον ΠΑΟΚ, σε μία φάση που δεν προμήνυε κάτι τέτοιο, αλλά ο Δικέφαλος του Βορρά ψάχνει πλέον την ανατροπή, αφού μόνο με νίκη έχει ελπίδες πρόκρισης

19' Μετά από σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει στον Σκάβις και καταλήγει στα δίχτυα του Πασχαλάκη

Γκολ η ΜΠΑΤΕ!

15' Μακρινό σουτ για τη ΜΠΑΤΕ, δεν απειλείται ο Πασχαλάκης

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!

9' Από το κόρνερ, ο Βαρέλα πήρε μόνος του την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι

8' Δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια από μακριά, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ

5' Έχει μπει με θάρρος στο ματς η ΜΠΑΤΕ και δεν δείχνει διάθεση να δώσει την κατοχή στον Δικέφαλο του Βορρά

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!

2' Ωραία μπαλιά του Πρίγιοβιτς στον Πέλκα, αυτός πλάσαρε από πολύ πλάγια και ο Σρεμπίτσκι απέκρουσε

Σέντρα στην Τούμπα!

Όλα έτοιμα για να αρχίσει το ματς

Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Η διάταξη του ΠΑΟΚ

Η 11άδα του ΠΑΟΚ

Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Ζαμπά, Πέλκας, Λημνιός και Πρίγιοβιτς.

Χωρίς προβλήματα ο Ραζβάν Λουτσέσκου, προτίμησε τον Κάνιας δίπλα στον Μαουρίτσιο

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ: Σερμπίσκι, Φιλίποβιτς, Πολιάκοφ, Βολκόφ, Ρίος, Ίβανιτς, Ντράγκουν, Μπαγκά, Στάσεβιτς, Σίγκνεβιτς και Σκάβιτς.

Κατάμεστη αναμένεται η Τούμπα για τον "τελικό" του Δικεφάλου του Βορρά

Ο ΠΑΟΚ έχει μία τελευταία ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League, με νίκη κόντρα στην ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ στην Τούμπα και θα περιμένει την ίδια ώρα νίκη της Τσέλσι επί της Βίντι για να καταλάβει τη δεύτερη θέση στον 12o όμιλο.