Πρώτη ιστορική εκτός έδρας νίκη στα "μεγάλα σαλόνια" ο Χολαργός

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Χολαργός, μετά την εκτός έδρας νίκη του με 66-57, επί της Κύμης, στη Χαλκίδα, για την 8η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. «Κλειδί» της νίκης της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη υπήρξε η υπεροχή της στον τομέα των ριμπάουντ (41 έναντι 33 των γηπεδούχων), αλλά και το τρίο των Λοβ (16π.), Τάλτον (14π.) και Φιτζπάτρικ (12π.). Η Κύμη ήθελε όσο τίποτε άλλο μία δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα, είχε κορυφαίους τους Όρτον (17π.) και Σαγκς (13π.), αλλά εν τέλει ο Χολαργός πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του, πρώτη και στην ιστορία του συλλόγου στα «μεγάλα σαλόνια» και 3η στο σύνολο. Η Κύμη στον αντίποδα μετρά 4 ήττες στην έδρα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 24-34, 46-51, 57-66

Το προβάδισμα άλλαζε... χέρια στην 1η περίοδο: Η Κύμη προηγήθηκε με 14-10 έχοντας κορυφαίο τον Όρτον, αλλά ο Χολαργός απάντησε με σερί 7-0, από Λοβ, Τάλτον και Κώττα. Η πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων στη 2η περίοδο, κράτησε στους 10 πόντους την Κύμη μέχρι το ημίχρονο. Τάλτον και Λοβ είχαν ευχέρεια στο σκοράρισμα, ο Αγκμπελέσε πήρε τη σκυτάλη και ο Χολαργός πήγε στο +10, 24-34, στα αποδυτήρια. Η Κύμη έκανε την αντεπίθεσή της στην 3η περίοδο, απαντώντας με επιμέρους σκορ 20-12, για το 44-46, έχοντας πολυφωνία στην επίθεση. Όμως, το τρίποντο του Χόκινς και το δίποντο του Γιάνκοβιτς δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Ισίδωρου Κουτσού να προσπεράσουν, 46-51, στο 30ο λεπτό.  Με δύο λέι απ των Ορτον και Ουάσινγκτον, όμως η Κύμη πλησίασε απειλητικά, 50-51, με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου. Ενα... μεγαλοπρεπές «ΟΧΙ» όμως, είπε στην αντίπαλο ο Τζερμέιν Λοβ, καθώς σημείωσε τους επόμενους 6 πόντους του Χολαργού, 50-57. Ακολούθησαν δύο τρίποντα από Τάλτον και Φιτζπάτρικ, με την πλάστιγγα να γέρνει οριστικά υπέρ του Χολαργού, 57-66 (τελικό).

Διαιτητές: Σχινάς-Παναγιώτου-Τζιοπάνος Ν.

ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσός): Πουλιανίτης 3 (1), Ορτον 17, Σαγκς 13 (3), Κάμφορ 9 (1), Ουάσινγκτον 9 (1), Τσιάρας, Στυλιανού, Τουντζιαράκης 2, Μητσιμπόνας, Χολμς, Λούις 4

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 12 (2), Γιάνκοβιτς 4, Οκερεαφόρ 1, Αγκμπελέζε 5, Χόκινς 8, Κώττας 4, Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 14 (2), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης, Λοβ 16 (1)